‘ABD, 2003 işgali ile IŞİD’e zemin hazırladı’

ABD’nin Ortadoğu stratejisini Irak ve Suriye’deki son gelişmeler ışığında San Francisco Üniversitesi'nden Dr. Stephen Zunes ile konuştuk. Zunes, Ramadi’nin düşüşünden, Suriye’deki son gelişmelere ve ABD’nin Selefi gruplarla ilişkisine kadar birçok konuya açıklık getirdi

‘ABD, 2003 işgali ile IŞİD’e zemin hazırladı’
21 Haziran 2015 Pazar 13:41

Gökhun Göçmen
[email protected]

ABD’nin önde gelen haber kanallarına yorumcu olarak katılan Stephen Zunes ile yaptığımız söyleşiyi okuyucularımızın dikkatlerine sunuyoruz.

- Ramadi’nin düşmesinden sonra ABD’nin Irak stratejisinin değiştiği, Musul operasyonunun ertelendiği ve önceliğin Ramadi’ye verildiği konuşuluyor. Sizce ABD’nin Irak stratejisi nedir?
Tutarlı bir stratejinin varlığından söz edemeyiz çünkü ABD’nin önünde çok az iyi seçenek var. Washigton yönetimi bir yandan Irak ordusuna eğitim verip silahlandırırken bir yandan da Irak Merkezi Hükümeti’nin Sünni halk arasında destek bulmadığını, bunun da IŞİD’in lehine olduğunu savunuyor. Bu yüzden ABD, Sünni grupları da IŞİD ile savaşta silahlandırmak niyetinde.
- Irak Merkezi Hükümeti ve İran Ramadi’nin düşmesinden dolayı ABD’yi sorumlu tutuyor. ABD’nin Ramadi’nin düşmesinde sorumluluğu var mı?
Ramadi’nin düşüşünde Amerika’nın direk bir sorumluluğu yok. Ancak Amerika’nın 2003 Irak işgali ile IŞİD’in yükselişine zemin hazırlamasındaki sorumluluğu tartışılmaz bir gerçek. ABD, 2003 işgaliyle Irak ordusu ile Irak bürokrasisini dağıttı ki bunlar laik ve milliyetçi Irak rejiminin iki temel ayağını oluşturmaktaydı. Dağıtlan Irak ordusunun ve bürokrasisinin yerini İran’a yakın Şii kuvvetler aldı ve bu durum mezhepsel bölünmeyi hızlandırdı.
- Geçtiğimiz günlerde 2012 yılına ait DIA( Defence Intelligence Agency) belgeleri yayımlandı. ABD resmi belgelerinden anladığımız kadarıyla Amerika başından beri sahada varlık gösteren terör gruplarının hepsinden haberdardı. ABD ve IŞİD arasındaki bir bağlantıdan bahsedebilir miyiz?
Birleşik Devletler, özellikle Bush döneminde Selefi gruplarla ve diğer radikal gruplarla çalıştı ancak ABD ve IŞİD arasında direk bir bağlantı olduğunu gösterecek kanıt yok.
- Bir süredir Tal Abyad’dan Türkiye’ye mülteci akını sürmekte. Türk medyasında yer alan iddialara göre, ABD öncülüğündeki koalisyon PYD’nin etki alanını genişletiyor ve PYD’nin temsil gücünü kuvvetlendiriyor. PYD ve ABD arasındaki ilişkinin boyutu nedir?
ABD’nin IŞİD’in olmadığı yerleri bombaladığının farkında değilim ki ABD uzun süredir Kürt devletinin kuruluşuna da karşı. Yine de Washington yönetimi PYD ve diğer silahlı Kürt gruplarının IŞİD’le savaşmak için daha yüksek motivasyona sahip olduğunu görüyor ve bu yüzden onları desteklemeye gönüllü.
- ABD, Suriyeli muhaliflere verdiği desteği %20 oranında kısmayı tartışıyor. Sahadaki durum göz önüne alındığında ABD’nin önceliği nedir? Esad’ın düşmesi mi yoksa El Kaide’nin Suriye kolu ve IŞİD ile mücadele mi?
ABD’nin desteğini alan ılımlı muhalifler onlarca gruba bölünmüş ve kordinasyondan yoksun durumda. ABD bu unsurlara gönderdiği silahların IŞİD ya da Nusra tarafından ele geçirilmesinden korkuyor. ABD’nin Suriye stratejisi hem IŞİD’i mağlup etmek hem de Esad’ı devirmek ancak Esad’ın yerini kimin alacağına dair ciddi endişeler var.

STEPHEN ZUNES KİMDİR?
San Francisco Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde profesör olan Stpehen Zunes, üniversitesinde Ortadoğu Çalışmalarını yönetmektedir. Aynı zamanda Focus projesinde dış poltika analisti olarak görev yapan Zunes 2002 yılında Barış ve Adalet Çalışmaları Birliği tarafından Barış Bilimadamı ödülüne layık görüldü.
ABD, Kanada, Avrupa, ve Afrika’daki 120’nin üzerindeki etkinliğe konuşmacı olarak katılan Profesör Zunes, Huffington Post, Open Democracy,
Common Dreams gibi haber kuruluşlarına katkı sağladı ve BBC, MSNBC, Press Tv kanallarında yorumcu olarak yer aldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Pinatubo Volkani - 5 yıl önce
abd islam ülkelerinde yobaz sever politik tercihi ve savaşı ucuza getirme prensipbind
en hep duvara tosladı.erdoğanın bile sahneye sürüş nedeni bu.
Avatar
Pinatubo Volkani - 5 yıl önce
sn.zunes esat giderse,yerine en koyusundan yobaz gelir.sonunda askeri seçenek gün
deme gelir.bir gece yarısı işgal başlar.