6 maddede Avrupa için TTIP tehlikesi

Alman medyasının müzakarelere dair 240 sayfalık ‘şantaj’ belgelerini açıklamasından sonra Alman ve Fransız kamuoyunda ABD’ye tepkiler artmış durumda.

6 maddede Avrupa için TTIP tehlikesi
03 Mayıs 2016 Salı 11:03

Dış Haberler Servisi
Alman medyasının müzakarelere dair 240 sayfalık ‘şantaj’ belgelerini açıklamasından sonra Alman ve Fransız kamuoyunda ABD’ye tepkiler artmış durumda. Aydınlık olarak başta İngiliz gazetesi Independet’da yayımlanan ‘TTIP nedir ve altı cevapta nedenler sizi neden korkutmalıdır’ başlığını taşıyan yazıdan yararlanarak TTIP’in Avrupa’ya etkisini inceledik.
 
1. Sağlık’ta özelleştirme yolda 
Kamu hizmetleri, özellikle Ulusal Sağlık Hizmetleri TTIP  ile tehlikeye giriyor. TTIP ile birlikte  sağlık, eğitim ve su dağıtımı gibi kimi hzimetler ABD’li şirketlerin rekabetine açılacak. Bu durum AB genelinde sağlığın özelleştirilmesine yol açabilir. Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada kamu hizmetlerinin anlaşma dışında tutulacağını açıklasa da ABD merkezli Huffington Post gazetesi, İngiltere Ticaret Bakanı’na dayandırdığı haberinde sağlık hizmetlerinin müzakere konusu olduğunu duyurdu.
 
2.Gıdalar güveniz hale gelecek 
TTIP mevzuatı ilerleyen günlerde AB’nin gıda ve çevre standartlarını ABD’nin seviyesine yaklaştırmaya çalışacak. Ancak, ABD’nin düzenlemeleri AB’ye oranla çok daha gevşek.
Örneğin; ABD piyasasındaki işlenmiş ürünlerin yüzde 70’inde genetiği değiştirilmiş katkı maddeleri bulunmakta. Avrupa Birliği’nde ise bu durumun tersine genetiği değiştirilmiş gıda satışı yasak. Bununla birlikte ABD zirai ilaçların kullanımı noktasında daha gevşek ve  kansere yol açtığı için Avrupa’da yasaklanan hormonlı etlerin satışı da bu ülkede mevcut. 
 
3. Doğa için tehlike çanları çalacak 
Avrupa çevre duyarlılığı konusunda ABD’nin düzeyine inerse doğa için tehlike çanları çalmaya başlayacak.  Örneğin, Avrupa genelindeki yasalarda doğada kullanılcak bir ürün öncelikle güvenilirlik sertifakası almak zorunda. ABD’de ise zirai ürün çevreye zarar verdiği kanıtlanana kadar kullanabilir. Rakamlarla konuşacak olursak; AB’de yasaklanmış kozmetik ürün sayısı 1.200 iken ABD’de bu sayı yalnızca 12.
 
4. Güç bankerlere geçecek  işsizlik patlacak
Para piyasasında yapılacak düzenlemelerle birlikte İngiltere merkezli finans kuralları devre dışı kalacak ve ABD’li bankerlerin piyasadaki eziciliği aratacak. Bununla birlikte işsizliğin artacağını söylemek de yanlış olmaz.  Avrupalı yetkililerin itiraf ettiği gibi, ABD’de emek piyasası ve sendikacılık konusundaki prensipler AB’ye oranla daha gerilerde. Müzakereler sırasında AB üyesi ülkelere işsiz kalacak kişilere tazminat ödenmemesi dahi teklif edildi.
Hatırlayalım; ABD,  daha önce Kanada ve Meksika ile imzalandığı Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA)  ile bu ülkelere daha fazla iş vaadinde bulunmuş ancak adı geçen ülkelerde 12 yıl içinde 1 milyondan fazla insan işsiz kalmıştı.
 
5. Mahrem kalmayacak 
Avrupa ve ABD’nin 2012 yılında imzaladığı Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Anlaşması (ACTA) kamuoyunda kişisel yaşamın gizliliğini internet aracılığıyla ihlal ettiği gerekçesiyle tepkiye neden olmuştu. Avrupalı yurttaşlar şimdilerde özel hayata saldırının TTIP eliyle daha da artacağını düşünmekte.
 
6. En büyük korku: Demokrasiye saldırı  
TTIP anlaşması hayata geçtiği takdirde ticari şirketler maddi kaybından dolayı hükümetlere dava açabilecekler. Bu, seçimle şekillenmemiş şirketlerin demokratik olarak iktidara gelmiş hükümetler üzerinde dikatörlüğü anlamına gelebilir.
Yatırımcı-Devlet Anlaşmazlıklarının Giderilmesinde (ISDS) kullanılan mekanizmalar şimdiden adaletsizliğe yol açmış vaziyette. Örneğin, Alman hükümetinin  nükleer santralleri aşamalı olarak kaldırma kararı alması ve kapatılmayan reaktörlere vergi koyması sonrasında hak kaybına uğradığını düşünen İsveçli enerji grubu Vattenfall  zararının ödenmesi için Alman hükümetine milyonlarca dolarlık dava açtı.

Etiketler; #TTIP

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.