5 soru 5 cevapta ‘Nakba’

Filistin halkı vatanlarından edilişinin 48 yılında ellerinde ‘Eve döneceğiz’ anlamına gelen anahtarla Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok noktasında eylem düzenlediler.

5 soru 5 cevapta ‘Nakba’
16 Mayıs 2016 Pazartesi 11:59

Dış Haberler Servisi
Filistin halkı vatanlarından edilişinin 48 yılında ellerinde ‘Eve döneceğiz’ anlamına gelen anahtarla Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok noktasında eylem düzenlediler. Filistin halkı için ‘Büyük felaket’ anlamına gelen Nakba hakkında bilinmesi gereken temel noktaları okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.

Nakba nedir?
Arapça’da ‘Felaket’ anlamına gelen Nakba, Filistin halkının 1948 yılında yurtlarından sürgün edilmesini anlatır. İsrail güçlerinin tahminen 750 bin Filistinliyi yani nüfusun neredeyse üçte birini göçe zorladığı tahmin edilmekte. İsrail’in din temelli bir devlet kurmak için başlattığı girişim 1948’in Mayıs ayına gelindiğinde yarı yarıya tamamlanmıştı.
Siyonist kuvvetler 530 kadar Filstin bölgesini insansız hale getirerek halkın dönüşünü engelledi. 1948 sonrası süreçte boşaltılan kasaba ve köyler Yahudi yerleşimcilere teslim edildi. Toplamda Filistin’in yüzde 7’lik nüfusunu teşkil eden Yahudiler, İsrail devleti kurulduktan sonra Filistin topraklarının yüzde 78’ini ele geçirmiş oldu.

Nakba’yı anlamak bugün neden önemli?
Nakba yani büyük felaketi anmak tarihsel olarak büyük bir sorumluluğu yerine getirmenin yanında halen gündemde olan Filistinli mülteciler sorununa da ışık tutuyor. Günümüzde dünya çapında yaşayan 4 milyon Filistinlinin bugün hala evlerine dönmeleri çeşitli sebeplerle engelleniyor. Bugün dahi gasp edilen toprakların yüzde 22’sinde İsrail’in genişleyen varlığını görmek mümkün.

Filistinli mülteciler kimlerdir?
1948 yılından itibaren mülteci konuma düşen Filistinlileri 5 grupta toplamak mümkün. İlk grup Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan 1948 mağdurlarından oluşmakta. İkinci grupta, 1967 Haziran’ı sırasında Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze’den göç etmek zorunda kalanlar yer alıyor. İsrail 1967 ile 1990 arasında 20 bin evi yıkarak 6 bin Filistinliyi göçe zorladı.
Üçüncü ve dördüncü grup ise İsrail’in kurulmasından bu yana ülke içinde göç etmek zorunda kalan kişilerden oluşuyor.

Filistinliler bugün nerede yaşıyor?
2008 yılında gerçekleşen nüfus sayımına göre dünya genelinde 10.6 milyon civarında Filistinli yaşamakta. Nüfusun yarısı Batı Şeria’da yaşarken diğer yarısı İsrail, Ürdün, Suriye, Lübnan, Suudi Arabistan ve Amerika’da ikamet etmekte. 300 bin kadar Filistinli ise farkı ülkelere dağılmış durumda.

Eve dönüş hakkı nedir?
İsrail yönetimi şimdiye kadar Filistinli mültecilerin eve dönüş hakkını reddetse de bu hak uluslararası hukuk tarafından kabul edilmiş durumda. İsrail yönetimi bu noktada Filistinlilere eve dönüş vizesi ve tazminat hakkını veren Birleşmiş Milletler’in 194 sayılı kararını halen görmezden gelmekte.
Benzer kararlar daha önce Bosna, Kosova ve Doğu Timor için de alınmış, bu kararlar ABD tarafınca da desteklenmişti. Clinton dönemine kadar Filisitin için de aynı hakkın geçerli olduğunu savunan Washington yönetimi şimdilerde bu hakkın Filisitin ve İsrail müzakerelerinin bir parçası olması gerektiğini iddia ediyor.  

Etiketler; #filistin #Nabka

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.