3 Kuruluş 3 Irak Raporu

Musul operasyonu öncesinde gerçekleşen hazırlık harekatları ve Bağdat’da yaşanan teknokrat hükümeti krizi Batılı kuruluşların gözlerini Irak’a çevirmesine neden oldu.

3 Kuruluş 3 Irak Raporu
15 Nisan 2016 Cuma 13:21

Dış Haberler Servisi

Musul operasyonu öncesinde gerçekleşen hazırlık harekatları ve Bağdat’da yaşanan teknokrat hükümeti krizi Batılı kuruluşların gözlerini Irak’a çevirmesine neden oldu. Hafta içinde Pentagon’a yakınlığıyla bilinen Atlantik Konseyi ve Gölge CIA olarak anılan Stratfor, Irak siyasetinde yükselen tansiyonu mercek altına aldı. Haftanın son raporu ise Irak’ta yaşanan göçün ülkenin geleceğine etkisini inceleyen Sivil Hakları Merkezi ( CEASEFİRE)’dan geldi.

ABD İŞGALİYLE YERLEŞEN SİSTEM ÇÖKÜYOR
ABD’nin dış politikasına yön veren kuruluşlardan Atlantik Konseyi, Irak Başkanı Haydar el İbadi’nin hazırladığı teknokrat hükümeti önerisinin reddedilişini hatırlarak ülkede politik bir kırılmanın yaşandığını iddia etti.
Atlantik Konseyi, ABD’nin Irak’ı işgaliyle ülkeye yerleştirilen, siyasette mezhepsel ve etnik aidiyete dayanan ‘ muhasasa’ isimli sisteme en yaygın itirazın ülkenin önemli isimlerinden Mukteda el Sadr’dan geldiğini duyurdu.

SADR’IN GERİ DÖNÜŞÜ
Irak işgaline karşı örgütlediği Mehdi Ordusu’nun 2004 ve 2008 yıllarında istediği hedeflere ulaşamayarak güç kaybettiğini öne süren Atlantik Konseyi, Sadr’ın yolsuzluk karşıtı eylemleri örgütleyerek Şubat ayının sonunda tekrar sahneye çıktığını belirtti.
Bağdat yakınlarındaki güvenli bölgede (Green Zone) başlatılan oturma eylemlerine Sadr’ın da katıldığını hatta kurulan çadırlarda kaldığını aktaran makale yazarı Nussabiah Yunus, ülkenin en önemli dini lideri Ayetullah Sistani’nin de halkın tümünü kapsayan taleplere destek verdiğini vurguladı.

STRATFOR: IRAK ÜZERİNDE 3 ÜLKE
Kamuoyunda ABD gizli servisinde yakınlığından dolayı ‘Gölge CIA’ olarak adlandırdığı Stratfor da Irak’ta yaşanan gelişmeleri hatırttığı raporunda “ Bağdat’daki politik mücadele geniş anlamda bölgesel bir yarıştır’ ifadeleriyle Irak üzerinde 3 ülkenin planları olduğuna dikkat çekti. Her ülkenin farklı gündemlere sahip olduğunu dile getiren kuruluş bu ülkeleri ABD, İran ve Türkiye olarak sıraladı.
ABD’nin Saddam Hüseyin döneminden bu yana ülkenin kaderini şekillendirmeye çalıştığını hatırlatmakla yetinen Stratfor, daha çok Türkiye ve İran’ın hamlelerini incelemeyi tercih etti.

TÜRKİYE, BARZANİ VE MUSUL ÜÇGENİ
Ankara’nın Barzani ile kurduğu yakın ilişkilerin daha çok enerji alanında yoğunlaştığını raporuna taşıyan ABD merkezli kuruluş askeri anlamda ise Türkiye’nin Sunni Arap grupları eğiterek Musul operasyonuna katkıda bulunacağını ifade etti. Türkiye’nin vekalet savaşında yer kazanarak uzun erimde ülkenin geleceğinde söz sahibi olacağı düşünülmekte..
Stratfor, İran başlığında da benzer biçimde Tahran yönetiminin Irak hükümeti, Kürt ve Şii gruplar üzerinde çalışma yaptığının altını çizdi. İran’ın Barzani etkisini Kürdistan Yurtseverler Birliği ( PUK) aracılığılıyla göğüslemek istediğini belirtti.

‘ KARŞITLIK BÖLÜNME YARATIR’
Stratfor, makalenin sonunda ise halkın Saddam sonrasi dönemi tecrübe ettiğini şimdi de IŞİD sonrasına hazırlandığını belireterek ülke içindeki etnik ve mezhep temsilcilerinin tek ses vermediği sürece ülkenin bölünebileceği öngürüsünde bulundu.
Stratfor’un ‘tahmin’ başlığıyla yayımladığı makale bölge ülkeleri açısından ‘tehlikeli senaryo’ olarak okunsa da, Atlantik saldırganlığının yol temizliğini yapan kuruluşun bu raporu ABD’nin Irak’ı 3 bölme senaryosuyla paralellik taşıyor...

İÇ GÖÇ NEREYE VARACAK?
Haftanın son Irak raporu da tıpkı Stratfor gibi Irak’ı bekleyen tehlikeli duruma parmak bastı. Sivil Hakları üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınan CEASEFİRE, ülkedeki terör saldırılarından dolayı 3.2 milyon kişinin iç göçe zorlandığını, 8 milyon Iraklının ise insani yardıma muhtaç olduğunu duyurdu. Ülkede yaşanan iç göçün sosyolojik yapıyı değiştirdiğini iddia eden kuruluş, durumu tamir edilemez olarak tanımladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.