2011’den Viyana’ya Rusya’nın Suriye hamleleri

Suriye Savaşı’nın başladığı 2011’den beri Suriye Hükümeti’ni destekleyen Rusya’nın Suriye ile Sovyet döneminden beri olan yakın ilişkileri, 30 Eylül’de Suriye’de başlatığı hava operasyonları ile hareket halini aldı.

2011’den Viyana’ya Rusya’nın Suriye hamleleri
31 Ekim 2015 Cumartesi 22:23

Dış Haberler Servisi

Suriye Savaşı’nın başladığı 2011’den beri Suriye Hükümeti’ni destekleyen Rusya’nın Suriye ile Sovyet döneminden beri olan yakın ilişkileri, 30 Eylül’de Suriye’de başlatığı hava operasyonları ile hareket halini aldı. Okuyucularımıza Viyana görüşmelerine kadar geçen sürenin kısa bir özetini sunuyoruz: 
27 Nisan 2011: Rusya ve Çin, BM’in Batılı devletler tarafından önerilen bir deklarasyonla Suriye yönetimini kınamasını engelledi.
4 Ekim 2011: BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan Rusya ve Çin, Suriye yönetimini tehdit eden hedefli önlemleri veto ederek BM’de Suriye’ye yönelik müdahalenin önüne geçtiler.
8 Ocak 2012: Bir grup Rus savaş gemisi Rusya’nın Akdeniz’de sahip olduğu tek üs olan Tartus üssüne demirledi. .
9 Haziran 2012: Rusya, Suriye konusunda İran’ın da katılıdığı uluslararası bir konferans toplanması istedi. Easd’a karşı güç kullanımının karşısında olunduğu; ancak ayrılışının memnniyetle destekleneceği belirtildi. 
30 Haziran 2012: Moskova, Suriye’de herhangi bir müdahaleye karşı. Cenevre’de eylem grubu geçiş ilkelerinde anlaştı. Washington, anlaşmanın Esad sonrası dönemin önünü açmasını beklerken, Moskova ve Pekin, Suriyelerin kendi geleceklerinibelirleme hakkı olduğunda ısrar ettiler. Anlaşma asla uygulanmadı.
12 Temmuz 2012: Rusya, BM’ye Batı tarafından sunulan Suriye’ye yaptırım konusundaki karar tasarısını reddeti.
10 Ekim 2012: Türkiye, Suriye hükümetine Rus silahları teslim ettiğinden şüphe edilen bir uçağı ele geçirdi. Kasım sonunda Rusya, Suriye’ye silah satışı ambargosuna karşı çıktı.
17 Mayıs 2013: BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye’deki çatışmayı çözmeye çalışmak için Rusya’yı ziyarete geldi. Ki-moon ve Rus Diplomasi Şefi Sergei Lavrov BM’ye Suriye krizi konusunda uluslararası konferans çağrısı yaptı.
30 Mayıs 2013: Hizbullah televizyon kanalı El-Manar’da yapılan bir söyleşide, Esad ‘Rusya ile yapılan tüm anlaşmalardan onur duyarım ve bunların bir kısmı zaten son zamanlarda yapıldı.’ açıklamasında bulundu. 
Ağustos 2013: Batı, yüzlerce kişinin ölümüne yol açan kimyasal saldırının ardından askeri eylem tehditi savurdu. Washington Suriye hükümetini suçladı; ancak Şam ve Moskova isyancıların provokasyonu olduğunu söyledi. Uluslararası müdahale, Suriye kimyasal cephaneliğinin dağıtılması konusunda varılan Rus-Amerika anlaşması sonrası bertaraf edildi.
22 Mayıs 2014: Rusya ve Çin, Suriye’de iki taraf tarafından işlenen suçların Uluslar arası Ceza Mahkemesi’ne girmesine izin veren Fransız çözüm projesini BM’de veto etti. Suriye savaşı başladığından beri önerilen batılı çözümler iki ülke tarafından dördüncü kez reddedilmiş oldu.
27 Ocak 2015: Suriyeli muhalifler Rus diplomasisi tarafından Moskova’da biraraya getirildi. Görüşmeler, neredeyse 4 yıldır süren savaşın arından hükümet ve muhalifler arasında diyalogu yeniden oluştumayı hedefliyordu. Görüşmeler Nisan 2015’te bir daha gerçekleştirildi.
15 Eylül 2015: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümetini destekleme stratejisini savundu. Moskova, Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Lazkiye yakıınlarında bir hava üssü inşa ederek askeri varlığını güçlendirdi ve Suriye ordusuna yapılan silah teslimatlarını yoğunlaştırdı.
28 Eylül 2015: BM Genel Meclisi önünde konuşan Putin, Suriye hükümetiyle işbirliği yapmayı reddetmenin çok  büyük bir hata olacağını dile getirdi.
20 Eylül 2015: Putin’in Rus Senatosu’ndan onay almasının birkaç saat sonrasına Moskova, Suriye’de ilk hava saldırılarını doğruladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.