120. yılında Mao yeniden parlıyor!

26Aralık, Mao Zedung'un 120. doğum günü. Mao, ülke çapında yapılan seminerlerle, sergilerle anıldı. Pekin'de, şiddetli soğuğa karşın, insanlar uzun kuyruklarda saatlerce bekleyerek Mao'nun mozolesini ziyaret ettiler. Çin'de...

120. yılında Mao yeniden parlıyor!
31 Aralık 2013 Salı 10:52

13mao

26Aralık, Mao Zedung'un 120. doğum günü. Mao, ülke çapında yapılan seminerlerle, sergilerle anıldı. Pekin'de, şiddetli soğuğa karşın, insanlar uzun kuyruklarda saatlerce bekleyerek Mao'nun mozolesini ziyaret ettiler.

Çin'de yayımlanan Global Times gazetesi, Mao'yla ilgili bir anket yaparak 25 Aralık günü manşetten yayımladı. Ankete katılanların yüzde 85'i Mao Zedung'un yaptığı yararlı işlerin, hatalarına ağır bastığını savundu. "Mao dönemi modern Çin'i etkiliyor mu" sorusuna ise yüzde 90 olumlu yanıt verdi. Global Times, anket sonuçlarını "yüzde 90 Mao'yu derin saygıyla anıyor" diyerek özetledi.

Kültür Devrimi'nde yapılan hataların, 1990'lı yıllardan sonra öne çıkarıldığı düşünülürse, anketin sonuçları da önemle üzerinde durulması da anlamlı.

Anket Pekin, Şanghay, Guangzhou, Chengdu, Xi'an, Changsha ve Shenyang'dan 18 yaş üstü bin 45 katılımcıyla telefon ve e posta üzerinden yapılan görüşmelere dayanıyor.

Yüzde 90 sahip çıkıyor

Gazete, daha eleştirel olması beklenen 50 yaş üzeri eğitimli kişilerin Mao'dan daha büyük bir saygıyla söz ettiğini yazdı. Katılımcıların yüzde 90'ı Mao'ya büyük saygı duyduğunu belirtirken, yüzde 60 "halkçılığı ve ülke çapında adaleti yayması" nedeniyle O'na hayran olduğunu söyledi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nin Marksizm Akademisi bölümünden Araştırma Görevlisi Cao Cikui, "Adaletin Mao'nun ikinci önemli özelliği olarak belirtilmesi, insanların Mao döneminin özlemini çektiğini gösteriyor. Çünkü O'nun döneminde, zenginlik uçurumu bu kadar büyük değildi" diyor ve ekliyor: "Bu sonuç, yetkililere uyarı olmalıdır."

Katılımcıların yaklaşık yüzde 80'i Mao'nun "esas hata"sının Kültür Devrimi'ni ( 1966-1976 ) başlatması olduğunu ileri sürdü; bunların yaklaşık yüzde 60'ı Büyük İleri Atılım'ı ( 1958-1961 ) başlatmasını, yüzde 46 ise Mao'nun "kişisel hırslarını" eleştirdi.

Shenzhen Üniversitesi'nde Çağdaş Çin Politika Araştırma Enstitüsü Müdürü Huan Vepin, "Mao'ya karşı olumsuz bakış açısına sahip olanların endişesi, bugün yaşanan şiddetli toplumsal çelişkilerin insanlarda sorunları yeni bir Kültür Devrimi ile çözme umuduna yol açabilir" dedi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Parti Okulu'ndan Prof. Şie Çuntao, anketi şöyle yorumladı: "Çin toplumunun Mao'ya karşı daha rasyonel bir tutum içinde olduğunu, bir politikacı olarak O'na önem verdiğini gösteriyor."

Cao Cikui, "Çin siyasi sisteminin, ekonomik temelinin ve uluslararası konumunun, tümüyle Mao dönemine kök saldığının, bariz olduğunu" söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.