Devletin tek kriteri liyakat olmalı

Murat Aydın

Murat AydınOkunma 19 Ağustos 2016, 10:56

17 yıldır Zeytinburnu Belediye Başkanlığı yapan Murat Aydın, 15 Temmuzların yaşanmaması için devletin kimseyi dışlamaması gerektiğini söyledi. Aydın, ‘Bir hata yaptık mı diye kendimizi gözden geçireceğiz’ dedi

Mustafa K. Erol
1999’dan bu yana Zeytinburnu Belediye Başkanı olan Murat Aydın ile darbe girişimi ve ardından yaşanan gelişmelerle ilgili konuştuk. Aydın, Türkiye’nin benzer tehlikeleri yaşamaması için, devlette liyakatın esas alınması gerektiğini söyledi: “Liyakat esas alınmalı, tek kriter olmalı. Kimse dışlanmamalı. Kürdü, dindarı, dinsizi dışlamayacaksınız.”
Yaklaşık 300 bin nüfusa sahip ilçenin AKP’li Belediye Başkanı Murat Aydın’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

| Darbe girişimiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?
Bir kabus gibiydi. Ben o an uçaktaydım. “Olamaz böyle bir şey” dedim. Yıllardır darbe olabilir diye bizim zihnimizin arkasında vardı. Ama artık cesaret edemezler diye düşünüyordum. Kesinlikle sokağa çıkıp engellememiz lazım diye düşündüm. Tek başıma da olsa çıkacağım. Korkunun zerresi bile yoktu. Hatta benim 26 yaşında oğlum var, ona da “Oğlum git havalimanına şehit ol” dedim. Tabii siyasi partilerin tavrını da gördük. Önce Bahçeli’yi sonra Kılıçdaroğlu’nu. Bahçeli’yi sivri dilinden dolayı eleştirirdim, ya da Kılıçdaroğlu’na gönülden gelen bir saygı göstermem diye düşünüyordum ama şimdi ilk gördüğüm yerde kucaklayacağım onu. Aynı duygu Türkiye’nin birçok katmanında dalga dalga yayıldı. Türkiye’nin böyle büyük bir kazancı oldu.

AMAÇ İÇ SAVAŞ ÇIKARMAKTI
| Darbe başarılı olsaydı nasıl bir Türkiye’de yaşardık?

Bana göre Türkiye kalmazdı. Suriye’den falan oralardan çok daha kötü olurduk. Aslında iş darbeden öte bir şeydi; iç savaş çıkarma amaçlıydı. İnsanları sokağa çıkaracak saati özellikle belirlediler diye düşünüyorum.

| Darbenin önlenmesinde en büyük rol kime ait?
Halka ve siyasi partilerin tavrına. Meclisin açık olması çok önemli bir harekettir. Cumhurbaşkanın, siyasi parti liderlerinin tavrı... Bunların hepsi bir sinerji oluşturmuştur. Artı, bu işin emir komuta zinciri içinde olmaması da önemli. Ben bizim buradan biliyorum, şehit olan kurmay albayımız var mesela. Tabii ki askerin içersinde o duruşu sergileyen var, bu kesin. Ama bunun dünyada örneği olmamış. Bu millet tarih yazmıştır. Bundan sonra dünyanın farklı yerlerinde bile darbe yapmaya kalkışanlar çok düşünür.

HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK
| 15 Temmuz’dan önce Türkiye’nin en sıkıntılı konusu kutuplaştırılmaydı. Darbe girişiminden sonraki süreçte bunun azalacağı umut ediliyor. Ne düşünüyorsunuz?

Herkes benim devletim diyebilmeli. Yenikapı’nın bu konuda bir milat olması gerekiyor. Ben diğer siyasi partilerin tavrını da görünce “Bundan sonra Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diye düşünmüştüm. İç siyaseteki partiler arası diyalog değişecek. Daha olumlu bir düzlemde yürümesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımız öyle davranacak diye düşünmüştüm, yapıyor işte. Aksini yapan, tersi davranan kaybeder zaten.

TAVRIMIZI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ
| Siz de azından yerel ölçekte kutuplaşmalara karşı ‘politikamı değiştireceğim’ diyor musunuz?

Belediye başkanlarının çoğu pek siyasi davranmaz. Bütün faaliyetlerimizde bizi seçen insanların düşüncelerini yansıtmak isteriz ama oy vermeyenleri de yok saymayız. Baskın renk AK Parti ama diğer renkler de var. Belediye Başkanısınız herkese gönlünüzü açmanız gerekiyor. Uygulamarımız, politikalarımız çok değişmez çünkü geçmişte de tavrımız ayrıştırıcı değildi. Tabi yine de gözden geçireceğiz acaba hata yaptığımız bir şey var mı? Acaba dışladığımız bir kesim var mı diye. En azından personel alımında artık arkadaş aman diyorum, ne olur liyakata dikkat edin. Herkes benim belediyem diyebilmeli, bunun için çalışıyoruz, çalışacağız.

5 KİŞİYİ AÇIĞA ALDIK
| FETÖ’cüler belediyelerde nasıl örgütlendi?

Ben belediyelerde çok ciddi bir örgütlenmeleri olduğunu düşünmüyorum. Onlar için devletin daha önemli kurumları birinci sırada. Bizde belediyelerde çok fazla bir FETÖ’cü yok. Mesela biz örgütle ilişkisi olduğunu düşündüğümüz 5 kişiyi açığa aldık.

KİMSE DIŞLANMAMALI
| Türkiye’nin bundan sonra böyle tehlikeler yaşamaması için özellikle neye dikkat edilmesi lazım?

Devletin bu ülkede yaşayan hiçkimseyi dışlamaması lazım. Bu kadar açık ve net. Hangi inanç ve gruptan olursa olsun. Terörist olmamak şartıyla, hangi gruptan nereden olursa olsun likayata göre insanların devlet kurumlarında yer bulması lazım. Liyakat esas alınmalı, tek kriter olmalı. Kimse dışlanmamalı. Kürdü, dindarı, dinsizi dışlamayacaksınız. Ayrıca devletin, şeffaf, sorgulanabilir yerlerde dini öğretmesi lazım. Öyle olunca bu gizli kapaklı yerlere kimse gitmez.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.