Bir Filistinli FETÖ’cü Muhammed Dahlan


Mehmet Yuva

Mehmet Yuva

Okunma 04 Ağustos 2016, 09:31

Gazze, Filistin’in Akdeniz sahilinde yer alan Gazze Şeridi’nin en büyük kenti. Han Yunus, Gazze Şeridi’nin ikinci büyük kenti. Han Yunus Kampı, İsrail’in kurulduğu 1948’de inşa edildi. Muhammed Dahlan dünyaya 1961’de bu kampta gözlerini açtı. Suudi Arabistan doğumlu Filistin asıllı Celile ile evlendi. 4 çocukları var. 2012’de Montenegro (Karadağ) vatandaşlığını alan Dahlan’ın, 2013’te kendisi ve ailesine Sırbistan vatandaşlığı tahsis edildi.
Bir cephe olan Filistin Halk Kurtuluş Örgütü (FKÖ)’nün en büyük ve en engin örgütü olan El-Fetih’in gençlik yapılanmasında büyüdü. 1981’de Fetih Şahinleri adlı örgütün kurucuları arasında yer aldığı suçlamasıyla İsrail hapishaneleriyle tanıştı. 1981-86 arasında 11 kez hapis yattı. Hapishanede İbranice öğrendi. 1987 sonrası dönem Gazze’nin, laik (FKÖ) ve yeni İslami hareketler arasında ciddi bir rekabet ve çatışmaya sahne olduğu yıllar.
1993 senesinde ABD’nin inisiyatifinde Norveç’in başkenti Oslo’da İsrail ile FKÖ arasında başlayan gizli görüşmeler Washington’da Oslo Mutabakatı (Antlaşması) adıyla imzalandı. Yaser Arafat liderliğindeki FKÖ’nün içinde yer alan birçok örgüt Arafat ve Oslo gizli görüşmelerine sert eleştiriler getirirken Muhammed Dahlan İsrail ile anlaşmanın Filistin’e sağlayacağı yararları üzerinde durdu.
Oslo Anlaşmasından sonra Muhammed Dahlan 20 bin kişilik Gazze Önleyici (Caydırıcı) Güvenlik Kuvvetleri adlı yeni özel polis gücünün başına getirildi. Yeni makamı onun CIA, MOSSAD, Ürdün ve Suudi istihbarat kurumlarıyla daim görüşme halinde olmayı beraberinde getirdi. Dahlan’ın eski yoldaşları ama özellikle hasmı olan HAMAS, Muhammed Dahlan’ın Gazze’yi bir derebeyi gibi yönettiği, otoritesini sorgulayanları ağır işkencelere tabi tuttuğunu iddia eder.
Oslo Anlaşmasından sonra 1994’te açılan ve Gazze’yi İsrail ve Batı Şeridine (Yaka-Şeria) taşıyan Karni Geçiş kapısının sağladığı getirimin %40’ını İsrail’den tahsil eden Dahlan’ın bunun yanı sıra Gazze’de uyuşturucu kaçakçılığı ve rüşvet mafyasından elde ettiği devasa gelirle Gazze’nin en zenginleri arasında yer aldı. Halk arasında, “Gazze idi oldu Dahlanistan” sözü yaygınlaştı.
1994-97 yılları arasında on milyonlarca dolar bir servet edinen Dahlan’ın başta HAMAS kurucu lideri Şeyh Ahmet Yasin ve Dr. Abdülaziz Rantisi’nin katledilmesinden sorumlu olduğu söylemi yaygındır. Yüz binlerce dolarlık villaların ve 5 yıldızlı büyük otellerin sahibi olan Dahlan’ın özellikle Dubai’de önemli yatırımları var.
Dahlan 2002 yılında İngiltere’de bulunmuş ve burada ABD, AB ve İsrailli birçok yetkili ile bir araya gelmişti. Lübnan Sabra-Şatila mülteci kampı kasabı olarak ün salan Ariel Şaron’un oğlu Umeri Şaron ve birçok İsrailli istihbarat subayı ile uzun görüşmeler yaptığı artık sır değil. İsrail Genelkurmay Başkanı Şaul Mofaz ile muhabbetti derindir.
Vicdandan cüzdana terfi eden Dahlan, Bilderberg gibi uluslararası etkin Masonik-Siyonist gölge hükümetlerin toplantılarına davet edildi. Filistin ve bölge ülkelerin tanzim edilmesinde aktif görevler üstlendi. 15 Temmuz FETÖ silahlı kalkışma girişiminde görevli oldukları düşünülen Afganistan’daki Türk Görev Gücü Komutanı Tümgeneral Cahit Bakır ile Kabil Eğitim, Yardım ve Danışma Komutanı Tuğgeneral Şener Topuç Dubai’ye kaçtıklarında, onları orada karşılayan ve korumaya çalışan kişinin Muhammed Dahlan olduğu iddia edildi. Dahlan’ın Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti’ne danışmanlık yaptığı söyleniyor. Katar sultasının iddiasına binaen Suudi ve Arap Birleşik Emirlikleri sultasının darbede parmağı var. Daha önce çıkan haberlerde Dahlan’ın Eylül 2013’te Türkiye’ye gizlice geldiği ve burada Erdoğan’a karşı planlanan tertibin içinde yer alacak şahıslarla görüştüğü haberleri birçok medya kuruluşunda yer aldı.
Muhammed Dahlan’ın siyaset serüveni Filistin gerillası olduğunu iddia eden Cengiz Çandar ile benzerlikler arz eder. Her ikisinin tanıştıkları ve aşna fişne oldukları söylenir. Burada dikkat çekmemiz gereken bir başka önemli husus dinci taifenin bu tür ihanetlerinin bugün AKP hükümetinin aşna fişne olduğu HAMAS ve siyasi büro şefi Halit Meşal’in de FETÖ veya FETÖ’yü idare eden üst aklın askerleri olma ihtimalinin yüksek olduğudur. En nihayet Halit Meşal onu yıllarca besleyen ve koruyan Suriye’yi cüzdana sattığını unutmayalım.
Ayrıca siyasi dincilerimiz, HAMAS’ın kurucularından Şeyh Hasan Yusuf’un oğlu Musab Hasan Yusuf’un İsrail iç güvenliği Şin Bet (Şabak) için 10 yıl casus olarak çalıştığını kendisinin itiraf ettiğini unutmaması faydalarınadır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.