Yerli veri merkezi şart

Veri saklama maliyetini azaltan ve veriye ulaşımı kolaşlaştıran bulut sistemi güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Yazılım Mimarı Engin Polat sistemin bankacılık ve sağlık gibi bazı sektörlerce kullanılamadığına işaret ediyor

Yerli veri merkezi şart
14 Haziran 2016 Salı 11:44

D. Direnç Aşkar
Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma, Haberleşme ve Teknoloji Bakanlığı döneminde “Fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın. Hikmetine fazla şey yapmamak lazım” dediği Bulut sistemlerini Kıdemli Yazılım Mimarı Engin Polat ile konuştuk.
| Bulut sistemi nedir ve ilk ne zaman ortaya çıkmıştır?
Bulut, dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon adlı sitenin verdiği, hizmet sürecinde geliştirdiği ve yarattığı yeni bir sistemdir. Yılın bazı zamanlarında fazlalaşan talebi karşılamak için satın aldığı sunucuların ihtiyaç fazlalarını bazı özellikler ekleyerek sanal sunuculara dönüştürmüştür. Bu sanal sunucuları da hizmet ihtiyacı olan başka sektörlere dönemsel olarak satarak yeni bir alan yaratmıştır.
Bulut sisteminin şirketler açısından tercih sebebi olmasının nedeni ise sunuculara ayrılan maliyeti azaltmasıdır. Şirketler bulut sistemi sayesinde sunucuları belli gün ve dönemlerde satın alabilme imkânı bulmuşlardır. Bu sistemle beraber şirketin kendi bünyesinde üstlenmesi gereken birçok konuda da tasarruf sağlanmıştır.

ESNEK İMKANLARI VAR
Eğer örneklemek gerekirse bir üniversitenin ders seçme dönemini ele alabiliriz. Ders seçme döneminde üniversite, öğrencilerine hızlı, güvenilir bir hizmet vermek istiyorsa daha fazla sunucuya ihtiyaç duyması gerebilir. Bulut sistemi, üniversitenin daha fazla sunucu alıp bakımını üstlenmesindense bu döneme özel bu hizmeti almasını sağlar. Yani daha az masraf ve emekle dönemlik ihtiyacını karşılar.
Bulut sistemi sadece şirket bazında değil bireysel alanda da kullanım kolaylığı sağlar. Yine bir örnekle açıklamak gerekirse web sitesi açmak isteyen biri, açtığı web sitesine herkesin ulaşmasını sağlamak için bu hizmeti sağlayan şirketlerden destek alması gerekir. Bulut sistemi bu kişiye hem sitesini paylaşma imkânı sağlar hem de daha esnek hizmetlerle her zaman ulaşılabilir, güncel, güvenli ve kişi için çok daha önemli olan yedekleme imkânını sağlar.
| Bulut sistemi ve barındırma (hosting) arasında fark var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
Hosting şirketinden alınan hizmet bulut bilişim sisteminden alınan hizmete oranla daha sınırlıdır. Hosting şirketi web sitesi yayınlama, depo alanı ve veri tabanı alanlarında size hizmet sağlar. Bulut bilişim alanının ise daha geniş ve esnek bir hizmet alanı vardır. Bulut sistemi ayrıca verdiği hizmetlerin üst modellerini istenebilen şirketten, istenilen ölçüde ve sürede alınımını sağlar. Kısaca bulut sistemi hosting hizmetlerinin tamamını kapsar. Bulut sistemine sahip olduğunuzda, bazı eklemeler yapılarak bir hosting ya da hosting hizmeti veren bir işyeri oluşturmak mümkündür.
| Bulut bilişim sisteminde Türkiye hangi konumdadır?
Türkiye’de bulut bilişim sistemine, diğer ülkelerde olduğu gibi bir ilgi söz konusudur. Fakat bu sistem her sektörde ihtiyacı karşılamamaktadır. Bunun sebebi ise kıymetli bilginin ülke sınırları dışına çıkarılmamasına ilişkin kanunlarla destekli olmasıdır. Şöyle açıklamak gerekirse yazılan uygulamayı kullanıcıya “ulaştırma süresi” önem arz eder. Uygulama ve kullanıcı arasında mesafe arttıkça bu süre değişkenlik gösterecektir. Uygulamanın kendisinde bir değişiklik söz konusu değildir fakat ulaşma süresi, veri merkezine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Haliyle uygulamanızın yayınlandığı sunucunun bölgesi de önemli hale gelecektir.
Türkiye’de bir veri merkezi bulunmamaktadır. En yakın veri merkezi Kuzey Avrupa bölgesidir. Eğer Türkiye bulut sistemini kullanmak isterse bu bölgeyi kullanmak zorundadır ve bu da bu bilginin ülke sınırları dışına taşınacağı anlamına gelir. Bu sebeple bulut sistemi, bankacılık, sağlık gibi bazı sektörlerce kullanılamamaktadır. Yukarıda açıklandığı üzere kıymetli bilginin korunması adına yasalarca sabittir. Diğer sektörler bulut sistemine daha sıcak baksalar da ana sektörlerin bulut sistemine yaklaşımından dolayı çekimser bir tavır sergilemektedirler.

VERİ MERKEZİ KURULMALI
Türkiye deki bu durum, bulut bilişim sisteminin daha fazla yedekleme ve yedekten geri dönme senaryolarında kullanılmasına neden olmaktadır. İlerleyen zamanlarda bu kritik verinin tanımı daha iyi yapılır ve bulut bilişim sisteminin bilgi kaynağı paylaşımı sorun yaratmaz ise daha yaygın bir şekilde kullanılacağı öngörülmektedir.
Ülkemizde buna alternatif bir yol olarak, veri merkezi kurulması ortaya koyulabilir. Genel merkezler oluşturulurken şirketler kesintisiz enerji kaynağına, ucuz ve hızlı internetin kullanılabilirliğine ve kıtalar arasında internetin buluştuğu merkezlerin yakın olduğu yerlerde veri tabanı oluştururlar. Türkiye’de bir veri merkezi kurulmak istenilirse Ortadoğu ve Afrika kıtalarına yakınlığımız söz konusudur ve dikkat edilecek konular bunlardır. Türkiye’de veri merkezinin kurulması bulut bilişim sisteminin kullanımını yüksek oranda arttıracaktır. Çünkü tüm şirketler ülkenin veri merkezinden yararlanacak ve bilgiyi ülke sınırları içerisinde tutabilecektir.
Yakın zamanda ülkemize bir veri merkezinin kurulabileceği düşünülmektedir. Fakat bu merkez kurulurken şekil değiştirebileceği de göz ardı edilmemelidir. Şöyle açıklamak gerekirse; yeni bir şirket gelip ülkemizde kendi adıyla veri merkezi kurmak yerine ülkemizdeki bazı şirketler hizmetlerini değiştirerek veri merkezi kurabilirler. Kanunlar gereğince bazı yaptırımlara maruz kalmazlar.

DEVLET DESTEĞİ ŞART
| Çalıştığınız kurumun bulut bilişim sistemi hakkındaki düşünceleri nelerdir ve bulut sistemi hakkında geleceğe yönelik planları var mıdır?

Günümüz dünya eğilimleri mobil ve bulut bilişim sistemidir. Bilge Adam bulut bilişim platformlarının hepsini, konu hakkında etkin ve yetkili olabilmek için takip etmektedir. Fakat Bilge Adam diğer şirketlerden farklı olarak müşterisine yönelik bir yol izlemektedir. Çalıştığı firmalardan talep gelmediği sürece bulut bilişim sisteminden yararlanamaz. Genele değil daha çok müşterilerinin taleplerine önem vermektedir. Çalıştığı şirketin ihtiyaçları yön değiştirebileceği için ihtiyaçlara ve talebe uygun olarak hareket eder. Bu yüzden bulut bilişim sistemi hep radarında kalır fakat şirketin isteği doğrultusunda yol belirlediği için bulut bilişim sistemini her koşulda kullanamayabilir. Yine de Bilge Adam bu sistem üzerinde de yetkin ve mümkün olduğunca sisteme yakın kalmaktadır.
İlerleyen zamanlarda Bilge Adam şirket olarak veri merkezi kurma konusunda tek başına masraf ve sorumluluk kriterleri göz önünde bulundurulduğu takdirde etkin olamaz. Veri merkezi ancak devlet veya Türk Telekom destekli olduğu sürece kurulabilir.

HIZLI VE UCUZ OLMALI
| Bulut teknolojisinin gelişmesi ve Türkiye’de ticari hayata katma değer katması için neler yapılmalıdır?
Bu konuyu iki açıdan değerlendirmek gerekirse birincisi kurumsal açıdan olmalıdır. Bulut bilişiminin kamusal olarak kullanılmasını sağlamak için önemli tek bir kriter bulunmaktadır ve o da ücretlerdir. Ücretler aşağı yönde olduğu sürece hizmetlerde artış gözlenecektir. Çünkü bir veri merkezini oluşturup bu merkezin denetimini sağlamak amaçlı çalışan bulmak ve maliyet ayırmak kolay değildir. Bulut bilişim sistemi bunun bir alternatifidir ve şirketlerin elini güçlendiren bir yapıya sahiptir. Hizmetin zamanla ucuzlamasıyla şirketlerin bulut bilişim sistemine yönelmesi kaçınılmazdır.
Diğer bakmamız gereken açı ise bireysel olandır. Tamamen kullanıcı ve hatta son kullanıcı konumundaki müşteriler için bulut bilişim sistemi, kişinin daha hızlı ve ucuz kullanabileceği bir alan oluşturmalıdır. Kişisel isteklere hizmet vermeli, kalitesini korumalıdır. Depolama alanı olarak hizmet vermesi gerekse bile ucuz, hızlı ve kaliteli olmalıdır.
| Bu sistemlerle birlikte duyduğumuz “Felaket Merkezi” tabiri nedir?
Bilindiği üzere tamamen teknolojik cihazlardan faydalanılmaktadır ve bu cihazlar bozulabilir sistem aksayabilir. Felaket merkezinden kastımız ise sistemde aksaklığa neden olabilecek herhangi bir olaydır. Örneklemek gerekir ise bir deprem, yangın su baskını bizim felaket merkezimiz olabilir ve sistemde duraksamaya yol açabilir. Sistemin devamlı çalışır durumda olması için bulut sisteminin yedekleme hizmeti, bu durumlarda cankurtaran görevi görür. Bu sistem kendini en son yedeklemeden döndürür ve sistemi diğer yedek sistem gelene kadar ayakta tutar. Bu yedekler ise Felaket Merkezi denilen yerde yüksek güvenlik önlemleri altında tutulur.

USB’LER ÇEVRİMDIŞI BULUT SİSTEMİDİR
| Taşınabilir bellek (USB Bellek) kullanıyor musunuz?

Böyle bir sorunun geleceğini beklemiyordum. Bu beni güldürdü ve mutlu etti. USB bellekleri çevrimdışı çalışan bir bulut sistemi olarak düşünebilirsiniz. Önemli belgelerimizi içine kopyalar, ihtiyaç anında o bilgilere ulaşabiliriz. Bireysel bir kullanıcı olarak ben kızımın fotoğraflarını burada saklayabilirim fakat bu cihaz bozulduğu zaman benim için önemli olan o fotoğraflara tekrardan ulaşmam imkânsız olacaktır. Bu yüzden yine bulut sistemlerini kullanmayı tercih ediyorum. Microsoft’un geliştirdiği OneDrive özelliğini kullanarak kişisel bilgilerimi ve benim için önemli olan dosyaları orada barındırıyorum. Üzerinden yıllar geçse de, internet bağlantısı olan bir cihazdan bu bilgilere ulaşabiliyorum. Samimi olmak gerekir ise bu yıl sadece 2 defa USB bellek kullandım diyebilirim.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.