Bilişim teknolojileri için ortalama büt.e 180 milyon $

Şirketlerin bu yıl bilişim teknolojilerine (BT) ayıracakları bütçenin ortalama 180 milyon doları bulacağı bildirildi. CIO’lar ise inovasyon için BT bütçelerinde artış yapılmasının şart olduğunu belirtiyor

Bilişim teknolojileri için ortalama büt.e 180 milyon $
04 Nisan 2015 Cumartesi 12:05

Computer Sciences Corporation (CSC) şirketi tarafından hazırlanan, önde gelen kurum ve kuruluşlardan yöneticilerin katıldığı Küresel CIO (bilgi sistemleri grubu başkanı ) Araştırması’nın sonuçları açıklandı.
Araştırmaya göre, CIO’ların yüzde 64’ü, 2015 yılında önceki yıla kıyasla daha fazla BT harcaması yapılacağı görüşünde... Özellikle bulut, büyük veri ve mobilite gibi yeni nesil çözümlere ilişkin harcamaların bütçelerinde bu yıl önemli artışlar olacak.
EN YÜKSEK AMERİKA
Araştırmaya göre, bir mali yıl içindeki ortalama BT bütçesi 179 milyon dolar seviyesinde. Kuzey Amerika’daki katılımcılar ortalama 196 milyon dolarla en yüksek bütçeye sahipken, ardından 177 milyon dolarla Asya-Pasifik-Afrika’daki şirketler ve 165 milyon dolarla Avrupa’daki şirketler geliyor. Katılımcıların yüzde 28’i yıllık BT bütçesinin 15-70 milyon dolar arasında olduğunu belirtirken, yüzde 23’lük kesim 70-150 milyon dolar aralığını söylüyor.  
DAHA FAZLA HARCAMA 
Katılımcıların yüzde 64’ü, geçen yıla oranla daha fazla BT harcaması yapılacağını belirtti. Bu oran bir önceki yıl yüzde 46’da kalmıştı. BT yöneticileri, süregelen inovatif çalışmalara temel oluşturacak çalışmaların öncelikli olduğunu düşünüyor. Bu kapsamda, katılımcıların yüzde 82’si gelecek 12 ay içinde önceliklerinin siber güvenlik olduğunu belirtiyor. 
Sektörler bazında bakıldığında, CIO’ların yatırım önceliklerinin farklı olduğu görülüyor. Örneğin sağlık sektöründe görev yapan CIO’ların yüzde 74’ü için büyük veri yatırımları öncelikli ve kritikken, finansal hizmetler alanındaki yöneticilerin yüzde 91’i siber güvenlik yatırımlarının önceliğe sahip olduğunu söylüyor. Siber güvenliğin oranı, üretim sektöründe yüzde 86’ya, perakende /teknoloji/ medya sektörlerinde yüzde 85’e düşüyor.  
EN BÜYÜK GİDER ÜCRETLER 
BT bütçesi içindeki en büyük gider kalemini çalışan ücretleri oluşturuyor. 2013’te tüm bütçe içindeki oranı yüzde 23 olan ücretlerin 2014’te yüzde 36’ya yükseldiği görülüyor. İkinci sıradaki siber güvenlik harcamalarının oranı yüzde 28, üçüncü sıradaki BT üretim maliyetlerinin oranı ise yüzde 27 seviyelerinde bulunuyor. 
6.’sı gerçekleştirilen araştırmaya bu yıl 590 yönetici katıldı. 5 kıtadan 23 ülkeyi kapsayan araştırmaya, çalışan sayısı 250 ve üzerinde olan şirket ve kurumlar dahil edildi. 3 bini aşkın çalışanı bulunan organizasyonlar katılımcı havuzunun yüzde 46’sını oluştururken, araştırmaya katılan şirketlerin ortalama BT çalışanı sayısı 697 oldu. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.