Yevmiyeler şehit ve gazi ailelerine

Terörle mücadeleye katkıda bulunmak isteyen Cumhuriyet Kadınları, Avcılar’da bir kampanya başlattı. CKD’liler her gün farklı bir işyerinde çalışacak, yevmiyelerini ise şehit ve gazi ailelerine verecekler

Yevmiyeler şehit ve gazi ailelerine
26 Haziran 2016 Pazar 11:31

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Avcılar Şubesi geçen hafta şehit ve gazi ailelerine destek olmak üzere yeni bir kampanya başlattı. Kampanya, şube yöneticilerinden Fatma Akdağ’ın önerisiyle başladı, kabul gördü, uygulamaya kondu. Akdağ, kampanyanın doğuş öyküsünü Aydınlık’a anlattı:
“Doğan Perinçek’i biliyorsunuz. Çanakkale Üniversitesi’nden yeni emekli oldu, jeoloji profesörü. Onun fakir çocukların eğitimi için tek başına yürüttüğü kampanyayı okuduk, ondan esinlendik. Hocamız, kendisi gündelik işlerde çalışıp yevmiye alıyor, fakir çocukların okul-eğitim masraflarını karşılamak üzere ailelere aktarıyor. Ona danıştım, ‘Biz de CKD olarak şehit ve gazi ailelerimiz için böyle bir işi örgütlesek ne dersiniz?’ dedim. Çok olumlu tepki gösterdi, hatta dernek olduğumuz için tek değiliz, örgütlüyüz, çok daha hızlı yaygınlaşacağını öngördü. Proje olarak Yönetim Kurulu’na sundum, herkes çok heyecanla karşıladı. Tabii Genel Başkanımız Canan Hanım’a da sunduk, yönetim kurulu değerlendirmiş, çok beğenmişler, bütün şubelere genelgeyle çağrı yapmışlar. Geçen hafta başladık, resimlerimizi hocamıza gönderiyoruz, bizleri tebrik ediyor...”

‘GAZİ VE ŞEHİTLERİMİZ BİZİ KANATIYOR’
Fatma Akdağ’a, “Madem fakir çocuklar için yapılan işi örnek aldınız, neden çocuklar değil de şehit ve gazi ailelerine desteği seçtiniz” sorusunu yönelttik. Yanıtı şu oldu: “Bir anne olarak, bir kadın olarak her gün gelen şehit ve gazi haberlerinden derin üzüntü duyuyoruz. Gazilerimiz ve şehitlerimizi bizi kanatıyor. Bir annenin çocuğunu kaybettiğini, gencecik bir askerin, bir polisin elini kolunu, gözünü yitirdiğini düşünsenize! Artık bu konu bağış konusu değil! Bağış toplamak da istemiyoruz. Bu bizi incitiyor. Onlar kanlarını akıtıyor, canlarını veriyor, biz de alınterimizi akıtalım dedik. Çalışıyoruz. Esnafımızdan da memnunuz, girişimimizi çok olumlu karşılıyorlar.” İki çocuk annesi olan Fatma Akdağ, 90’lı yıllardan beri sivil toplum hareketlerinde çalışıyor.
Fatma Hanım, bu tür işler başlarken toplumda bir ilgisizlik olsa da, haklı bir zeminde destekçilerin arttığını tecrübeleriyle görmüş. “Benzerini Silivri’de yaşadık. Başında üç beş kişiydik, sonra ne oldu? Duvarları yıktık. Biz toplumun zencileriyiz” diyor gülerek...

‘ALINTERİ DÖKELİM DİYE ISRARCIYIZ’
Avcılar CKD ekibinin çalışkan üyelerinden biri de Mali Sekreteri Vildan Kanbur... O da bir haftalık çalışmada şimdiden bir gün fırıncılık, bir gün garsonluk yapmış. Çalışma öncesi esnaf, işyeri ziyaretlerini de yürüten Vildan Hanım, tekliflerine karşılık genelde işyeri sahiplerinin projeyi olumlu bulduklarını, ama “siz çalışmayın, bağış verelim” dediğini aktardı. Ne var ki, CKD’li kadınlar bu öneriye karşılık “Biz kabul etmiyoruz. Gidelim, gaziler için bağış da alalım, ama işgücümüzü de harcayalım, alınteri dökelim, diyoruz” yanıtını veriyorlarmış. Kanbur, pazar esnafına da projeyi anlattıklarını ve destek istediklerini ifade etti.

VEFA BORCUMUZU ÖDÜYORUZ
CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Canan Arıtman, Avcılar şubesinin kampanyasını Aydınlık’a değerlendirdi. “Avcılar Şubemizi kutladık, kutluyoruz” diye söze başlayan Arıtman, şunları söyledi: “Avcılar şubemizin geliştirdiği projeyi heyecanla karşıladık. Yönetim Kurulu kararı alıp Türkiye genelinde bütün şubelerimize yaydık kampanyayı. Tüm yurttaşlarımıza da çağrı yapıyoruz. Şehit ve gazilerimizin emanetlerine minnet ve saygıyla sahip çıkıyoruz. Onların aileleri bizlerin de ailesi. Her konuda gazilerimizin ve ailelerinin yanlarında olacağız. Maddi ve manevi olarak tüm olanaklarımızla yanlarındayız. Onlara vefa borcumuzu ödüyoruz. Bu kampanya ile bölücülere de mesajımız var. Hiçbir bölücüye bu Cumhuriyeti yıktırmayacağız, ilkelerini unutturmayacağız. Biz bu vatana canımız ve pahasına sahip çıkacağız.”

ÇOĞUNUN İŞ HAYATI GEÇMİŞİ VAR
Vildan Kanbur, çalışmaya katılan CKD’li kadınlara ilişkin de bilgi verdi: “Uzun yıllar mağaza işletmeciliği yapmış bir arkadaşımız var, ev hanımı, öğretmen, psikolog üyelerimiz var. Ben emekli devlet memuruyum. Fiilen halen çalışanımız yok, ama aşağı yukarı hepimizin geçmişte iş hayatımız var. Girişimimiz çok beğeni ve takdir topladı. Önümüzdeki çalışmalarda ne kadar göz önünde olursak ilgi ve destek da o kadar artacaktır.
Gördükçe katkıları olacağını, daha çok sayıda geleceklerini düşünüyoruz. Türkiye’nin dertlerini görenlerin, hissedenlerin bizlerle birlikte hareket edeceklerine inanıyoruz. Kampanyamız 19 Eylül’e kadar devam edecek. Topladığımız fonları, özel olarak bir derneğe vermeyeceğiz. Bize ulaşan ihtiyaç taleplerini karşılamak için kullanacağız. Gaziler Günü olan 19 Eylül gününe kadar ne bağış toplayabilirsek doğru adreslere ulaştıracağız.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.