‘Türkiye’ye bekçilik ve köpek kulübesi’

Mültecilere yardım diyerek Türkiye’ye Avrupa Birliği tarafından verilecek maddi yardım görüşmeleri Avusturya’da geçen haftanın ana gündem konusu oldu.

‘Türkiye’ye bekçilik ve köpek kulübesi’
06 Aralık 2015 Pazar 17:27

Kadim Ülker

Mültecilere yardım diyerek Türkiye’ye Avrupa Birliği tarafından verilecek maddi yardım görüşmeleri Avusturya’da geçen haftanın ana gündem konusu oldu.
Gazetelerin manşetten verdiği haberde, Avrupa-Türkiye ilişkileri çeşitli açılardan aktarıldı. Avusturya’nın sol liberal gazetesi “Der Standard”, AB ile Türkiye’nin bir pakt oluşturduğunu ve mültecilere verilmesi düşünülen 3 milyar avro ile daha fazla kontrol sağlanacağını okuyucularına aktardı. Gazete, Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker’in Türkiye ile işbirliği olmaksızın mülteci sorununun çözülemeyeceği ve mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye’ye 3 milyar yardım yapılmasının doğru olduğunu belirten sözlerini sayfalarına taşıdı. “Der Standard”, Türkiye’nin de kıyılarını daha iyi koruyacağının garantisini verdiğini duyurdu. İç sayfalarda mültecilerin sorunlarının koordine edilmesiyle ilgili bir makale dikkat çekerken, gazetede Thomas Mayer imzalı ve “Türklere ödeyin!” başlıklı yoruma da yer ayrıldı. Yorumda Türkiye’ye para yardımının isabetli oluşuna vurgu yapıldı.
Avusturya’nın ciddi gazetelerinden “Die Presse” de 30 Kasım tarihli nüshasınınn birinci sayfasını Türkiye-AB görüşmelerine ayırdı. “Die Presse”, “Türkiye’yle tartışmalı pakt” başlığı altında, AB’nin zirvede Türkiye’ye mülteci krizinde beraber çalışma ve yardım teklifinde bulunduğunu, bunun karşılığında da vizesiz dolaşım ve üyelik görüşmelerin tekrar başlatılacağını yazdı. Anna Gabriel imzalı başyazıda ise Avrupa’nın Türkiye’yi sessizce yardıma çağırdığı belirtilirken, “mülteciler karşılığında vize özgürlüğü”nün altı çizildi.
“Salzburger Nachrichten” ise AB ile Türkiye arasındaki görüşmeleri ve yapılacak para yardımını “Mülteciler sorunu AB ile Türkiye’yi yakınlaştırdı” haberiyle birinci sayfasından verdi. Haberde Türkiye başbakanı ile AB’nin 28 ülkesinin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirvenin “bir başlangıç” olduğu belirtilerek, “Türkiye’nin AB’nin vazgeçilmez partneri” olduğu vurgulandı.
Gazetenin başyazısı da konuya ayrıldı. “Türkiye Avrupa’ya kapı bekçisi olmalıdır” başlıklı makalede “Türkiye’nin mülteci sorununu çözmede anahtar” olduğunun altı çizildi. Başyazıda rejimi eleştiren gazetecilerin tutuklandığı bir dönemde AB’nin Türkiye’ye eleştiri getirmediği belirtildi. Stephanie Pack imzalı başyazıda PKK ile barış görüşmelerinin dondurulduğu, Türkiye’nin bu tutumunun AB tarafından hoş karşılamayacağı söylendikten sonra, Türkiye’nin Avrupa’ya gelmek isteyen mültecilere engel olmakla görevlendirildiği belirtildi. Başyazıda mülteciler için Türkiye’ye verilmek istenen paranın doğru olduğu yazıldı. “Salzburger Nachrichten”, para konusunda ise Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’un “Türkiye’nin bizim için elini kirletmesidir...” tanımını aktardı.
“Salzburger Nachrichten” ikinci sayfasında ise Wizany imzalı bir karikatüre yer verdi. Avusturya’da yaşayan Türklerin sosyal medyada ciddi tepkisini çeken karikatürde AB binası önündeki bahçede Türk bayraklı bir kulübede önüne 3 milyarlık bir kemik atılmış köpek görünüyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.