Sevda MTTB'nin kanadında

“Sevda Kuşun Kanadında”, 1960-1970’li yıllarda, MTTB etrafında toplanan, çoğunluğu imam hatip kökenli gençleri, dizinin genel yönetmeni Mesut Uçakan’ın deyişiyle, “kavga yerine, dava peşinde koşan gençleri” anlatıyor.

Sevda MTTB'nin kanadında
05 Haziran 2016 Pazar 11:22

Hikmet Çiçek
[email protected]

“Sevda Kuşun Kanadında”, 1960-1970’li yıllarda, MTTB etrafında toplanan, çoğunluğu imam hatip kökenli gençleri, dizinin genel yönetmeni Mesut Uçakan’ın deyişiyle, “kavga yerine, dava peşinde koşan gençleri” anlatıyor. ‘68’ kuşağına İslamcı bir bakış getiriyor. 68 kuşağının çatışmalı ortamında, bu çatışma ortamına girmek istemeyen gençleri, MTBB üyeleri temsil ediyor.
TRT Belgesel kanalında, yapımcılığını Fehmi Çalmuk’un yaptığı “Büyük Doğu’nun Atlıları”nda, MTTB’nin geçmişi anlatılıyordu. (Çalmuk’un kardeşi Hüsnü Çalmuk, Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde naip yargıçtı.) Şimdi sıra “Sevda Kuşun Kanadında.” Bu MTTB övgüleri kuşkusuz bir rastlantı değil. MTTB’den yetişenler iktidarda olunca böyle oluyor!
Dizinin yapımcısı ve genel yönetmeni Mesut Uçakan, tipik bir Türk-İslam sentezci. 1953 doğumlu. MTTB’nin sinema kulübünde çalışmış. “Milli sinema”nın öncüsü Yücel Çakmaklı’nın devamcısı sayılabilir. Onun filmlerinde öpüşme sahneleri, kadını plaj kıyafetleri ya da iç çamaşırlarıyla gösteren sahneler bulamazsınız. Bütün filmleri İslami... “Lanet”, “Rahmet ve Gazap”, “Öç”, “Yalnız Değilsiniz”, “Reis Bey”, “İskilipli Atıf Hoca”... 1995’te “Ölümsüz Karanfiller” diye bir film çekiyor, ondan sonra hiç sinema filmi yapmamış, daha çok televizyon için çalışmış. Uçakan’ın iyi, kalıcı, ciddi ödül almış tek bir filmi yok. Sinema estetiği açısından 35 yıldır hiç gelişmemiş bir yönetmen. Şimdi AKP iktidarında revaçta.

PEKİ GERÇEK ÖYLE Mİ?
Mesut Uçakan, kendisiyle yapılan bir söyleşide, “Sinema propaganda aracı olarak kullanılamaz” diyor. Fakat, “Sevda Kuşun Kanadında”, estetik kaygısı olmayan tam bir propaganda dizisi. “Biz Müslümanlar olarak sinemanın toplumu manipüle eden tarafını göremedik” diyen Uçakan, 1968 ile 1972 yılları arasında yaşanan olayları tamamen “manipüle” ediyor. Dizide dönemin solcularını, ülkücülerini ve “kavgaya girmeyen Müslüman gençleri” ele alan Uçakan, o “kavgaya girmeyen” MTTB’lilerin başrolünü üstlendiği ‘Kanlı Pazar’dan hiç söz etmiyor!

‘BUGÜN İKTİDAR ONLAR’
Uçakan dizinin nedenini şöyle açıklıyor: “Aklıma bugünkü iktidarı oluşturan kadronun gençlik dönemi geldi. O dönemler bizim de sinemaya büyük bir dava aşkı ile girdiğimiz yıllardı.”
Uçakan, “1968 döneminin hep sol jargondan anlatıldığını gördük” diyerek şöyle konuşuyor: “Oysa, asıl anlatılması gereken bu imam hatip neslinin, MTTB gençliğinin serüveniydi... O zamanlar tahrikçiler bu gençleri pasiflikle suçluyorlardı, bugün bu duruşun ne sonuçlara yol açtığını görüyoruz. Bugünün iktidarı onlar.”
“İki yıllık titiz bir çalışmanın ürünü” olduğu söylenen dizinin 5. bölümünde, MTTB önünden geçen 68 kuşağının solcu gençleri, “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, “Faşizme geçit yok” sloganlarıyla yürüyor.
İkisi de yanlış. 68 kuşağının (Dev-Genç’in) böyle bir sloganı yok. “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, Arnavutluk Emek Partisi’nin, İkinci Dünya Savaşı’nda Alman faşizmine karşı mücadele sırasındaki sloganı. 1974 sonrasında Halkın Kurtuluşu’nun (TDKP) sloganı oldu. 68’de değil! “Faşizme geçit yok” sloganı ise İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçilerin sloganıydı. Türkiye’de 1974’ten sonra yaygınlaştı. 6. bölümde ise MTTB’li Mustafa’yı işkenceden kurtarmak isteyen Komiser Cemil Ateş, polise “Terörle Mücadele Şubesi”nin yerini soruyor. 68’de Emniyet’te “Terörle Mücadele Şubesi” diye bir birim yok, “1. Şube”, bir başka deyişle ‘Siyasi Şube’ var!
Genel Yönetmen Uçakan, “Her kesimi adaletli bir şekilde ekrana yansıtacağız” diyor, ama bu dizide, yaşananlara adil bir bakış, yorum yok. Cem Karaca’nın o güzelim şarkısını, böyle bir dizide kullanmaları ise ayrı bir fecaat! Dizinin ilerleyen bölümlerinde daha neler göreceğiz bakalım.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.