Pay Pal’ın gidişi tüketicileri nasıl etkileyecek

Geçen hafta Pay Pal şirketinin Türkiye’den çekilme kararını açıklamaya ve nerde hata yapıldığını açıklamaya çalışmıştım.

Pay Pal’ın gidişi tüketicileri nasıl etkileyecek
12 Haziran 2016 Pazar 11:16

Şamil Yılmaz
[email protected]

Geçen hafta Pay Pal şirketinin Türkiye’den çekilme kararını açıklamaya ve nerde hata yapıldığını açıklamaya çalışmıştım.
Bu hafta ise bundan sonra muhtemel etkilerinden ve alternatif çözümlerden bahis edeceğim. Son olarak da piyasada dolaşan spekülasyonları yorumlamaya çalışacağım.
Pay Pal’ın muhtemel etkileri iki zümre üzerine olacak. Bunları internet üzerinden satış yapan şirketler ve internet üzerinde alışveriş yapan son tüketiciler diye iki kısımda inceleyebiliriz.

ŞİRKETLER SORUN YAŞAMAYACAKTIR
Ticari Şirketler: Eğer bu tip yani Web üzerinden satış yapan şirketler Pay Pal sistemini kullanıyorlar ise alternatif çözüm bulmak durumundalar. Payu, BKM Express, İyzico, Garanti Bankası Sanal Post gibi şirketler güvenilir ve kullanışlı çözümler sunmaktadır. Üstelik PayU hariç hepsi yerli çözümler. Yukardaki şirketlerden biri ile anlaşıp yollarına sorunsuz devam edebilirler. Bu durumda ben çok büyük sorun görmüyorum.
Son Tüketiciler: Bu zümre için durum biraz daha değişik. Eğer yurt dışında alışveriş yaptığımız bir site Pay Pal kullanıyor ise bu siteden mal satın almamız sıkıntılı olacaktır. Pay Pal dışında çözüm kullanan sitelerde ise sorun olmayacaktır. Bir de kredi kartını her web sitesinde kullanmak istemeyen, dolandırılmaktan korkan son tüketicilerimize Sanal Kartı tavsiye etmek isterim. Sanal Kart Garanti Bankası tarafından piyasaya sürülmüş basit ve güvenilir çözümdür. Garanti Bankası web sitesinden bir kaç dakikada ücretsiz temin edilebilir. İsminden anlaşılacağı gibi fiziksel bir kart değildir. Ancak siz İnternet Bankası sitesine kendi şifreniz ile girdiğiniz zaman kredi katı numaranıza erişip alışveriş yapabilirsiniz. Kredi Kartı limitiniz sizin yükleyeceğiz para ile sınırlıdır. Bunun anlamı şudur. Kredi Kart numaranız kötü niyetli şahısların eline geçse bile kart limitini kontrol altında tutarsanız kart ile alışveriş yapamazlar. Ayrıca Kredi Kartı istendiği zaman iptal edilip hemen yeni bir numara ile yeni bir kart alınabilir.

BİR SPEKÜLASYON VE GAZETE HABERLERİ
Son olarak geçen hafta çok konuşulan spekülasyonlardan bahsetmek istiyorum. Bazı gazeteler Mehmet Şimşek’in bazı yetkilerinin elinden alınması ile Pay Pal’ın BDDK’dan (Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumu) yetki almasının zorlaştığını ve bu yüzden Türkiye’den ayrılmak zorunda olduğunu yazdılar. Ben bunun sadece spekülasyon olduğuna inanıyorum.
Birde Pay Pal’ı yokuşa sürüp yerli şirketlerin önü açılmak istendi diye bazı söylentiler var. Ama bunlarda sadece söylenti, bu savı doğrulacak ciddi bir delil yok.

İKİ TARAF DA DOĞRULAMADI
Son söylenti ise BDDK’nın Pay Pal’dan Türkiye’ye sunucu yatırımı yapmasını istediği ama bu işe Pay Pal’ın soğuk baktığı yazıldı. Çünkü Pay Pal’ın “tüm sunucularımız tek merkezde olup tek elden yönetiliyor” diye itiraz ettiği yazıldı. BBDK tüm yabancı banka ve finans şirketlerinden sunucularını fiziksel olarak Türkiye’de tutmasını istiyor. Hatta bunun için yönetmelik çıkardı. Ama büyük finans kurumlarının Veri Merkezleri yurt dışında tek merkezden yönetiliyor. BDDK’nın bu yönetmeliği yüzünden bir kaç yabancı banka Türkiye’de sunucu yatırmı yapmak zorunda kaldı. BDDK’nın bu kararı Türkiye açısından olumludur. Hem Türkiye’de azda olsa bir yatırım olacak hem de nitelikli bilişi uzmanları için iş imkanı olacaktır. Pay Pal ile BDDK arasında bu yönetmelik yüzünden anlaşmazlık çıkıp çıkmadığını bilmiyoruz çünkü her iki tarafta doğrulamadı.
Ama görünen tabloda Pay Pal Türkiye’ye geri dönmek istiyor ve BDDK ile görüşmeler devam ediyor. BDDK ise kendi kural ve yönetmeliklerinden taviz vermiyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.