Kardeş Ülke: Azerbaycan

Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi Azerbaycan, Türklerin en yakın bağlara sahip olduğu ülkedir.

Kardeş Ülke: Azerbaycan
10 Nisan 2016 Pazar 10:50

Efe Tanay
www.seyyarkalem.blogspot.com

Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi Azerbaycan, Türklerin en yakın bağlara sahip olduğu ülkedir. Azerbaycan’ın bir parçası ve özel bir cumhuriyet olan Nahçivan, Türkiye ve Azerbaycan’ın 17 kilometrelik bir sınır paylaşmasını sağlamaktadır. Anayasasında resmi din bulunmayan Azerbaycan, Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera ve tiyatro gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğine sahiptir. Türkiye ve Azerbaycan tarihi bağlarının da etkisi ile her dönem yakın ilişki ve dayanışma içerisinde olmuştur. Azerbaycan’ın dünyanın en büyük tuzlu su gölü olan Hazar Denizine sınırı bulunmaktadır. Tuzluluk oranının azlığı sebebiyle hem deniz hem de göl olarak tanımlanmaktadır ayrıca açık denizlerle bağlantısının olmaması de göl olarak algılanmasının bir başka sebebidir. Hazar Denizine Azerbaycan’ın dışında, Rusya, İran, Türkmenistan ve Kazakistan sınır oluşturmaktadır.
Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi sebebiyle Ermenistan ile yaşadığı Karabağ savaşı sonrası, Azerbaycan bu bölgedeki hâkimiyetini kaybetmiştir. 1988 - 1994 yılları arasında süregelen çatışmaların birçok etkisi halen devam etmektedir.
Karabağ her ne kadar bağımsız bir bölge olarak tanımlanıyor olsa da, fiilen Ermenistan hâkimiyetinde bulunmaktadır. Ancak Karabağ hukuki olarak (de facto - de jure) Azerbaycan’ın bir parçası olarak kabul edilmektedir. İki ülke arasında dönem dönem askeri çatışmalar alevlenmektedir. İki eski Sovyet ülkesi arasında yaşanan bu çatışmalarda Rusya Ermenistan’ın yanında yer almaktadır. Azerbaycan 90’ların başında yaşanmış olan Hocalı katliamını dünya kamuoyuna duyurma ve bu topraklar üzerindeki haklarını tekrardan elde etme çabası vermektedir.
Azerbaycan seyahatim sonrası, gittiğim Ermenistan’da Dağlık Karabağ’ı da ziyaret etmeye karar vermem üzerine, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da, Karabağ vizesi almam gerekti. Her ne kadar vize almış olsam da, bunun bir formalite olduğu ve iki bölge arasında sınır kontrolünün dahi yapılmadığını belirtmem gerekir. Kimlik ve vize kontrolü yabancı kişilere nadiren yapılan bir uygulama olarak görünmektedir. Karabağ’ın hukuken Azerbaycan’a ait görünüyor olması sebebi ile Ermenistan bu bölgeyi bağımsız olarak beyan etmektedir. Fiiliyatta ise bölge Ermenistan’a bağlıdır. Azerbaycan kendinizi başka bir kültürde veya ülkede hissetmediğiniz bir yer olarak tanımlanabilir. Her ne kadar Sovyetler etkisi ile dil veya kültür ufak değişiklikler yaşamış olsa da, bir Azeri ile dil ve kültür problemi yaşamadan diyalog kurabilmeniz mümkündür. Azerbaycan petrol rezervlerinin etkisi ile komşusu Gürcistan ve Ermenistan’dan farklı bir Ekonomik gelişme yaşamıştır. Başkent Bakü’nün merkezi mimari harikalarla göz kamaştırmaktadır. Diğer şehirler ise Bakü’nün ihtişamı yanında sönük kalmaktadır. Bakü’nün merkezi bir Avrupa başkenti güzelliğindedir ancak merkezden uzak bölgeler çok daha farklı bir görüntü sergilemektedir. Bakü’de bulunan çamur volkanı, yeryüzünde nadir görülen doğa biçimlerinden biridir ve Azerbaycan ziyaretinin en önemli duraklarından biri olan Kobustan adı verilen, tarih öncesi insanların duvar çizimlerinin bulunduğu bölgeye de oldukça yakındır.
Kobustan’da milattan 10 bin yıl önce insanlar tarafından çizilmiş olan bu eserler günümüze kadar korunmuş en iyi örneklerden biridir. UNESCO koruması altında olan bölgeyi gezmek için bir miktar yolculuk yapmanız gerekse de, tarihe ilgi duyan herkesin büyük bir heyecana kapılacağı bu noktada, eski çağ insanlarının kayalara kazımış olduğu insan ve çeşitli hayvan figürlerini hala görebilmek mümkündür. Burası bazıları için o kadar özel ve mistik bir yer ki, bu bölgeye ziyaretimi birlikte yaptığım iki İngiliz turistin, Azerbaycan’a Kobustan’ı görmek için geldiğini öğrenmek beni şaşırtmıştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.