‘Futbol ilk kez Çin’de oynandı’

Çinli tarihçiler barut, matbaa, pusula ve kağıdın yanı sıra futbolun da kendi buluşları olduğunu iddia ediyorlar.

‘Futbol ilk kez Çin’de oynandı’
22 Şubat 2016 Pazartesi 16:25

Kamil Erdoğdu

Çin, dünyada sıradan insanların önyargılarına en çok maruz kalmış ülkelerin belki de başında gelir. Bunun birçok nedeni var; tarihi koşullar, bir dönem dışa kapalı yaşama ve bunu kullanmayı seven Batı basını vb. Ancak futbol ve Çin kelimeleri son yıllara kadar pek birlikte kullanılmazdı, özellikle de 4 takımın dışındaki kulüp ve branşlarla fazla ilgilenmeyen Türk basınında.
Çin, çoğunluğa göre halen bir masa tenisi ülkesi. Bir zamanlar istasyonlarda tren beklerken bile masa tenisi oynayan Çinliler günümüzde farklı ülkelerin milli formalarıyla birbirleriyle yarışıyorlar. Çin’de parklar sabahın erken saatlerinde spor yapanlarla dolar. İlerleyen saatlerde dans edenleri, müzik dinleyenleri veya badminton oynayanları görmek mümkündür. Bu arada özellikle kadınların, “Yumaoqiu” dedikleri ucunda madeni para büyüklüğünde ağırlık bulunan tüyleri Maradona’yı kıskandıracak şekilde sektirdiklerini de söylemeliyiz; yani Çinlilerin kadın futbolunda söz sahibi olması tesadüf değil. Son yıllarda büyük şehirlerde sayıları azalsa da Çin halen bir ‘bisiklet ülkesi’; hatta Çinliler ‘bisiklet krallığı’ diyor.

FUTBOLUN DOĞUŞU
Son günlerde gündeme gelen yüksek rakamlı transferler üzerine Çin için ‘Futbol nereden çıktı?’ diyenlerin sayısı az değil. Şunu hemen söylemek gerekir, Çinlilerin futbola ilgisi yeni değil; hatta Çinli tarihçilere göre futbol ilk kez Çin’de oynandı. Çinliler barut, matbaa, pusula ve kağıdın yanı sıra futbolun da kendi buluşları olduğunu iddia ediyorlar. 2002 Dünya Kupası öncesi Çin Merkezi Televizyonu’nda (CCTV) düzenlenen bilgi yarışmasında, ‘Futbol ilk kez hangi ülkede oynandı?’ sorusunun doğru yanıtı, Çin’di.
Çin’deki tarih kitaplarına göre, ayakla itilen top anlamına gelen ‘cuju’ dünyada oynanan ilk ‘futbol’dur. M.Ö. 16. ve 11. yüzyıllar arasındaki Shang dönemine ait kaplumbağa kabukları üzerinde ‘cuju dansından’ söz ediliyor. ‘Ayak topu’ M.Ö. 206 ve M.S. 220 yılları arasındaki Han Hanedanı döneminde saraya girmiş. Bu dönemde deriden yapılan ve içi tüyle doldurulan topun peşinde koşanlar arasında imparatorlar ve vezirler de varmış. Bu yıllarda ayak topu askeri eğitimlerde de kullanılmış.

MİLAT 1990’LAR
Batılı anlamdaki futbolun Çin’e 1909 yılında Qin Hanedanı döneminde girdiği söylense de 1990’ların Çin futbolunda ‘milat’ olduğu herkesin ortak fikri. Ülkede ilk profesyonel ig 1994’de 14 takımla kuruldu. Ertesi yıl 12 takımlı 2. lig kurulurken, 1. ligdeki takım sayısı 16’ya çıktı. 1. ligin adı ise her yıl sponsoruna göre değişti.
90’ların ortasında 14-16 yaş grubundan 20 futbolcu 5 yıllık futbol eğitimi için Brezilya’ya gönderildi. Aynı günlerde Afrika ülkeleri, Rusya, Brezilya, Romanya ve Yugoslavya’dan futbolcu ve antrenörler Çin takımlarıyla anlaşma imzalıyorlardı. 2000 yılına geldiğinde Çin’deki yabancı oyuncu ve çalıştırıcı sayısı 50’yi geçmişti. Hatta, Çinlilerin yaşamına spor-toto katılmıştı.

YABANCI TEKNİK DİREKTÖR DÖNEMİ
Çin milli takımı da ilk kez 1992 yılında yabancı teknik direktörle çalışmaya başladı. Havaalanında coşku ile karşılanan Alman Klaus Schlappner, bir yıllık görev süresinde istenen sonuçları alamadı. Ancak Schlappner’in döneminde Çin milli takımı modern yöneticilik, antrenman metotları ve beslenme programı gibi bazı temel kavramlarla tanışmış oldu. 1998’da göreve gelen 2. yabancı çalıştırıcı İngiliz Bobby Hougton da Çinliler tarafından ‘fazla teorisyen’ bulundu.

ÇİNLİLERİN ‘MİLU’SU
Ocak 2000’de Çin milli takımı için yeni bir dönem başladı. Ülkenin milli takım tarihinde 3. yabancı çalıştırıcı olan Yugoslav Bora Milutinoviç, kariyeri ve sempatik hareketleriyle kısa zamanda Çinlilerin sevgisini kazandı. 1986’da Meksika’yı, 1990’da Kosta Rika’yı ve 1998’de Nijerya’yı Dünya Kupası’na taşıyan Yugoslav teknik director aynı başarıyı 2002’de Çin’de tekrarladı.
TV programlarında İspanyolca konuşan, Meksika pasaportlu “Milu”nun getirdiği en önemli değişiklik futbolcuların psikolojik korkularını gidermesi oldu. Çin futbol çevrelerinde “Futbolun eğlence olduğu” konuşulmaya başladı. Milu, maçlardan bir gün önce takımı sinemaya götürüyordu.

ÇİN İLK KEZ DÜNYA KUPASI’NDA
7 Ekim 2001 günü Çinliler, geleneksel Ay Bayramı’nı kutluyordu, ama asıl bekledikleri futbol bayramıydı. Ülkenin kuzeydoğusundaki Shenyang şehrinde oynanan karşılaşmada Çin, Umman’ı 1-0 yenerken tarihinde ilk kez Dünya Kupası’na gitmeyi garantiledi. Milu ise 5 farklı ülkeyi bu turnuvaya götürerek kırılması zor bir rekorun sahibi oldu.
Maçın bitiş düdüğü ile birlikte tüm Çin’de halk sokaklara döküldü. Bu 2001 yılındaki ilk sevinç değildi. Çin’in başkenti Beijing 2008 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahipliğini kazandığında da halk sokaklardaydı. Aynı yıl Dünya Ticaret Örgütü’ne de katılan Çinliler 2001’I “Altın yıl” olarak nitelediler.

Xİ JİNPİNG’İN RÜYASI
Çin’in son yıllarda futbolda yaptığı atılım ile Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in futbola ilgisi birlikte konuşuluyor. Tabii Çin liderinin futbol sevgisi bu alana yapılan yatırımları tek başına açıklamıyor. Çin lideri ülkesi için planladıklarını, hedeflerini “Çin Rüyası” başlığıyla özetledi.
Cumhurbaşkanı Xi’nin futboldaki hayalleri ise “Çin’in dünya kupasına katılması, dünya kupası organize etmesi ve nihayet dünya kupasını kazanması” şeklinde özetlenebilir.
Bugünden bakınca bu hedef zor görünüyor; ancak 2020 yılı itibariyle orta halli refah toplumu yaratmayı hedefleyen ve bu hedefe “Çin Rüyası” adını veren bir toplumun, dünya kupasına ulaşma hayaline de yürekten inandığını gözlemlemek mümkün. Futbol rüyası, Çin rüyasından ayrı düşünülmüyor. Hatta tribünlere “Çin Rüyası, Futbol Rüyası” yazılı pankart bile asılıyor.

TÜRK TRANSFERLER
Çin takımlarının bu yıl transfer için 200 milyon avrodan fazla para harcadığı belirtiliyor. Şu ana kadar bu miktarın yaklaşık 200 milyon avroluk kısmı Türk takımlarına gitti.
Galatasaray’ın golcüsü Burak Yılmaz’ın yeni takımı Beijing Guoan. 1951 yılında kurulan Beijing Guoan, o zamanlar bir kent takımından ziyade, ülkenin kuzeyinde yetenekli gençlerin toplandığı bölgesel bir takım hüviyetindeydi. 2009’da Çin Süper Ligi’nin 6. sezonunda ilk ve tek lig şampiyonluğuna ulaştı. Maçlarını 66 bin kapasiteli İşçi Stadı’nda oynuyor. Burak’ın yeni takım arkadaşları arasında Bezilyalı Ralf, Kleber ve Renato Augusto gibi isimler yer alıyor.
Çin’e gelen bir diğer isim Ersan Gülüm. Futbola Avustralya’da başlayan Ersan 7 milyon avro karşılığında Hebei China Fortune takımına transfer oldu. Hebei, başkente yakın bir eyelet.
Ersan’ın Türk vatandaşlığının yanı sıra Avustralya pasaportu da olması Çin takımları için çok avantajlı, çünkü Çin’de yabancı oyuncular için 3 artı 1 kuralı var, bu kurala göre sahada aynı anda en fazla 3 yabancı oyuncu olabilir, buna ek olarak Asya Futbol Federasyonu’na bağlı ülkelerden bir oyuncu da forma giyebilir. Ersan Hebei’de Gervinho, Edu, Stephane Mbia, Gael Kakuta, Lavezzi gibi yabancı oyuncularla beraber oynayacak. Hebei takımı maçlarını 33 bin seyirci kapasiteli Qinhuangdao Olimpik Spor Merkezi Stadı’nda oynuyor.
Burak ve Ersan’ın transferlerinin ardından, Türkiye spor medyasında Çin futboluna ilgi arttı. Çin takımlarının, başka Türk futbolcuları da transfer edecekleri iddia ediliyor. Bu trend devam ederse Çin’de Türk futboluna ilgi artacaktır. Ancak Türk kulüplerinin bu süreci nasıl idare edecekleri, Çin’le nasıl ve hangi kanallarla iletişim kuracakları da ayrı bir konu. Halen hiçbir Türk kulübünün resmi olarak Çin sosyal medya platformlarına (Weixin, Weibo) girmemiş olması, Türk tarafının hazırlıksızlığının ve Çin pazarının ne demek olduğunu halen anlayamamış olmalarının işareti.

EKONOMİK ANLAMI
Çin’in yaptığı büyük transferler ekonomik olarak ne anlama geliyor? Çin takımlarının transferlerini anlamak için sponsorluk ilişkilerine bakılabilir. Takımların isimleri bu konuda fikir veriyor: Guangzhou Evergrande Taobao, Jiangsu Sunning, Dalian Wanda, Hebei China Fortune...
Sunning Çin’in dev elektronik şirketlerinden biri. Dalian takımına sponsor olan Wanda’nın sahibi, Asya’nın en zengin işadamı. Guangzhou takımına adını veren hissedarlardan biri Taobao, dünyanın internet devlerinden biri Alibaba Grubu... Aslında ilk bakışta astronomik gelen ücretler, bu şirketler için küçük reklam harcamaları.
Diğer yandan, Çin ekonomisinde yavaşlama söylentilerinin olduğu bir dönemde bu transferlerin gerçekleşmesi de dikkat çekici. Çin, ekonomik modelini değiştirmeye çalışıyor. Spor ekonomisi, tüketim ekonomisinin bir parçası. 2025’te Çin’in spor ekonomisini iki katına çıkarma hedefi var. Bu alanda tüketimin artırılmasıyla ekonomiye canlılık getirilmesi de bekleniyor. Tüketim kültürü açısından taze bir pazar yaratılmış olunuyor.
Çin futbolunu izleyen uzmanlardan Chris Atkins, Sky Sports’a şöyle demiş: “Çin, ekonomisini sadece imalata dayalı olmaktan çıkarıp, spora ve eğlenceye de yatırım yapmak istiyor.” Bu yatırımlar meyve vermeye başladı, Avrupa’da Çin sermayeli kulüplerin sayısı artıyor. Çek Cumhuriyeti’nde Slavia Prag, Fransa’da Sochaux, İspanya’da Atletico Madrid, İngiltere’de Manchester City...

ÇİN SÜPER LİGİ
2004 yılında Çin Süper Ligi adıyla kuruldu. 16 takım yer alıyor. Avrupa liglerinin aksine Çin ligi Şubat veya Mart aylarında başlıyor, Kasım veya Aralık ayında maçlar sona eriyor. Her takım birbiriyle iki kez oynuyor. Sezonu en alt iki sırada bitiren takımlar alt lige, yani 1. Lige düşüyor. Ligi ilk üç sırada bitiren takımlar Asya Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı kazanıyor. Süper Lig takımları genellikle ülkenin görece zengin kentlerinden çıkıyor. Ligdeki bütün takımlar kentlerinin ismini taşıyor.
Çin Süper Ligi’nin son şampiyon Guangzhou Evergrande Taobao, arka arkaya 5 kez şampiyon olarak kırılması güç bir rekora ulaştı. Takımın lakabı “Güney Çin’in Kaplanları”
Shanghai Shenhua Türkiye’de adı en çok duyulan Çin kulübü. Birkaç sene önce Drogba Shanghai’dan Galatasaray’a gelmişti. Shanghai takımı, bir yıldızını İstanbul’a kaptırmanın acısını geçen sene Beşiktaş’tan Demba Ba’yı alarak çıkardı.
Kulüp “Mavi Şeytanlar” olarak biliniyor. Maçlarını Hongkou Stadı’nda oynuyorlar. Hongkou, kentin eski Yahudi gettosu. 2. Dünya Savaşı öncesinde binlerce Doğu Avrupalı Yahudi buraya yerleştirilmişti. Çünkü o dönemde dünyada vizesiz girilebilecek tek kent Shanghai idi.

ASTRONOMİK TRANSFERLER DÜNYA GÜNDEMİNDE
Guangzhou Evergrande Taobao’nun 42 milyon avro ödeyerek Jackson Martinez’i Atletico Madrid’den alması, Ramires’in 28 milyon avro karşılığında Chelsea’den Jiangsu’ya gitmesi spor medyasında gündeme oturdu. Bu 2 haberin ardından, bir transfer haberi daha geldi; Jiangsu’nun Brezilyalı forvet Alex Teixeira için yaklaşık 50 milyon avro ödeme yapacağı belirtiliyor. Bu transfer kesinleştiğinde, yılın en pahalı transferi olacak.
Elbette mesele sadece transferler değil, Çin bir futbol ülkesi olmaya çalışıyor. Yıldız transferleri sadece bu çabaya dikkat çekmeye yarıyor. Çin’de altyapı eğitimi, futbol sahaları, futbol yayınları gelişiyor. Katar ve ABD’ye transfer olan yaşı görece ilerlemiş yıldızların aksine, Çin genç, gelecek vadeden isimlere yöneliyor.

HEDEF DÜNYANIN EN ÇOK İZLENEN 3. LİGİ OLMAK
Örneğin 24 yaşındaki Ricardo Goulart. Geçen yıl Cruzerio’dan Guangzhou’ya transfer olduğunda geleceğin en önemli yıldızlarından biri olarak görülüyordu. Böyle giderse yakın gelecekte Çin’in Avrupa dışındaki en önemli lige sahip olması kaçınılmaz. Zira geçen sene 22 bin seyirci ortalamasına sahip Çin Süper Ligi, bu yıl 25 bini geçmeyi hedefliyor. Çinli bir futbol yetkilisinin Guardian’a verdiği bilgiye göre, hedef 2018 itibariyle Bundesliga ve Premier Lig’den sonra dünyanın en çok izlenen 3. ligi olmak... Para, siyasi destek, altyapı, tutku ve potansiyel devredeyse bu hedefin gerçekleşmesi çok zaman almayacak gibi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.