Ensar Vakfı’nın eğitimi Kemalizmin silinmiş hali

Geçtiğimiz günlerde, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum “ Kemalist ruhu, Kemalist ideolojiyi müfredatımızdan ayırmalıyız” diyerek niyetlerini açıkça ortaya koydu.

Ensar Vakfı’nın eğitimi Kemalizmin silinmiş hali
03 Nisan 2016 Pazar 16:23

Bora Çelik / TLB Genel Başkanı

Geçtiğimiz günlerde, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum “ Kemalist ruhu, Kemalist ideolojiyi müfredatımızdan ayırmalıyız” diyerek niyetlerini açıkça ortaya koydu. Gelen tepkiler üzerine Atilla Olçum’a sendikasından destek geldi. Sendika sözlerini daha da ileri götürerek Kemalizm’i sileceklerini söyledi. Bu tartışmalar devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, 2016-2017 ders yılından başlamak üzere orta öğrenimde okutulacak Tarih derslerinin programını taslak olarak ayarladı. Programın taslağında Atatürk, Kurtuluş Savaşı, bilim, bağımsızlık ve laiklik yer almıyor. Onların yerine tekkeler, medreseler, kadılar ve cihatlar dolduruyor.
Gericilik laikliğe, bilime, Cumhuriyet devrimlerine ve bunları temsil eden kurumlara sistemli saldırı yürütmektedir. Çünkü Cumhuriyetin eğitim kurumlarının anlayışı hurafeye karşı bilimin, gericiliğe karşı aydınlanmanın ideolojik merkezleridir.
Kemalist devrimin eğitim kurumları, padişahın kulu olmaya koşullandırılmış bir ümmetten, eşit ve özgür yurttaşlardan oluşan bir ulus doğması için, eğitimde çok büyük azim ve kararlılık göstermiştir. Eğitimin birinci ayağı; bilgi ve beceri birikimini artırmak, ikinci ayağı ise yeni insanı yaratmaktır. Cumhuriyet Devrim Kanunları da bu doğrultuda çıkarılmıştır. Bu kanunlar emperyalizmle birleşen gericiliğe karşı eylemli bir tavır almak; halkın şıhların, şeyhlerin, cemaatlerin, tarikatların kölesi olmaktan çıkıp, cumhuriyetin yurttaşı haline gelmesi; biat kültürü yerine hayatta en hakiki mürşit ilimdir diyen bir neslin yaratılmasıydı.
Tek başına büyük Nutuk’un son bölümünde yer alan gençliğe hitabe Atatürk Devrimi’nin ne kadar aydınlatıcı olduğunun bir göstergesidir. Atatürk Devrimi sadece toplumun çehresini değiştirmedi. Aynı zamanda akılda ve yürekte de köklü değişiklikler yarattı.
Gericiliğin Özlemi
Şu anki eğitim sisteminin amacı, “dindar nesil” yetiştirmek olarak formüle edilen, padişahın kulu olmaya koşullandırmış ümmet toplumu yaratmaktır. Sistem bu amacına ulaşabilmek için Cumhuriyet devrimleriyle hesaplaşmak zorundadır. O yüzden “Atatürk Devrimleri’ni benimsemiş nesillerin yetiştirilmesi” hedefi Milli Eğitim’den kaldırılmaktadır. TEOG sistemi kullanılarak binlerce liseli zorla imam hatiplere yerleştirilmektedir. İmam hatipleştirilemeyen okullarda ise sözde özgürlük adı altında mescitler açılmakta, “dindar nesil” yetiştirme hedefine doğru ilerlenilmektedir.
-Sınavda başarısız olduğunu düşünenler; Berrinler intihar etmektedir.
-Liselilerin evlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması sonucu (4+4+4 ) arkadaşlarımız gerdek gecelerinde hayatını kaybetmektedir. Çocuk gelinlerin ölüm nedenlerinin ilk sırasında cinsel ilişki ve hamileliğe dayanan sorunlar gelmektedir.
- Önceden dershanelerin, şimdi ise temel liselerin parasını çıkarmak için inşaatlarda çalışan öğrenci arkadaşlarımız kazalar sonucu hayatını kaybetmektedir.
- Öğretmeni tarafından cinsel tacize uğrayan Cansellerimiz canına kıymaktadır.
Kemalizmin eğitim anlayışını müfredattan silerseniz Cansellerimiz canlarına kıymaya devam edecektir. Sınavdan başarısız olduğunu düşünüp intihar edenlerin Berrinlerin sayısı artacaktır. Ensar vakıfların eğitimi uygulanarak çocuklar cinsel tacize uğramaya devam edecektir. Bu vakfın eğitimi, Kemalizmin silinmiş halidir.
Gericilik tüm kurumlarıyla Kemalizmi silmek için ellinden ne geliyorsa yapsınlar. Karşılarında 150 yıllık devrimci mirasa sahip olan Türk Gençliği vardır. O gençlik, gericilik ne zaman hortlasa gerekli cevabı her zaman vermiştir. Bazen herkesin suskun olduğun anda ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin olup cesaretini göstermiştir. Bazen de gericiliğin üzerine yürüyen Kubilay olmuştur.
Gericiler ne kadar çaba gösterirse göstersinler, Kemalizm’i silecek kendi gençliklerini yaratamamışlardır. Eğitim sistemleriyle, medyasıyla neyi varsa harekete geçseler bile emellerine asla ulaşamayacaklardır.
Bugün cumhuriyetin değerlerine kitaplarında sansür koyuyorsa gençlik o sansürü delecektir. Bu gerici programa karşı ilan ediyoruz: Gençlik daha çok Atatürk, daha çok bilim, daha çok bağımsızlık ve daha çok laiklik diye haykıracaktır. Atatürk devrimlerini yeniden ayağa kaldırmak için her zamankinden daha azimli olacaktır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.