Dördüncü Sanayi Devrimi

Avrupa’da son iki yıldır popüler olan bu konu önümüzdeki yıllarda da hem ülkemizde hem de tüm dünyada popüler olmaya aday bir konu.

Dördüncü Sanayi Devrimi
10 Temmuz 2016 Pazar 09:53

Şamil Yılmaz
[email protected]

Bu hafta Türkiye’de son 1 yılın popüler konusu 4. Sanayi Devrimi ile ilgili yazacağım. Avrupa’da son iki yıldır popüler olan bu konu önümüzdeki yıllarda da hem ülkemizde hem de tüm dünyada popüler olmaya aday bir konu. Bu önemli ve popüler konu hakkında iki hafta boyunca yazacağım hatta ara sıra bu konuya öneminden dolayı ara sıra dönüş yapacağım.

4. SANAYİ DEVRİMİ NEDİR?
4. Sanayi Devrimi kavramı ilk olarak Almanya Hannover Fuarında kullanıldı. Bosch firması tarafından ise bir çalışma grubu oluşturulup öneriler halinde Alman hükümetine sunuldu. İsviçre hükümetinin de sahiplenmesi ile birlikte tüm dünyada kabul gören bir strateji oluştu. Daha önce 3 evrim geçirmiş sanayinin 4. Evrimini tamamlaması kaçınılmaz ve hayatımızda radikal değişimler oluşturacaktır.

ÖNCEKİ SANAYİ DEVRİMLERİ
Buhar Makinasının İcadı: 1712 yılında buhar makinasının icadı ile Mekanik Üretim Tesisleri kuruldu ve üretimin ilk temelleri atılmış oldu.
Elektrik enerjisinin üretimde kullanılması, Telefon ve Telgrafın icadı: Henry Ford tarafından ilk üretim bandı tasarlandı. Seri üretime geçildi. Haberleşmenin gelişmesi ile birlikte birden fazla noktada üretim yapılmaya başlandı.
Bilgisayar Teknolojilerinin Gelişmesi: Kişisel Bilgisayarların ve Sunucuların gelişmesi ile birlikte sayısal (digital) dönüşüm başladı. Mekanik üretim cihazlarının yerini Elektronik cihazlar aldı. Seri üretim miktarı kalitesi artarken üretim maliyetleri düştü. Günümüzde 3. Sanayi Devrimini hala yaşamaktayız.

4. SANAYİ DEVRİMİ
Yukarda bahis ettiğim gibi Almanya ve İsviçre’nin önderliğinde ortaya atılmış bir strateji. Beyin fırtınasının ötesine geçmiş uygulanması zorunlu hale gelmiş yeni bir üretim politikası. Sanayi Üreticileri ile Hükümetlerinin ortak olarak hazırlık yaptıkları ve geliştirdikleri tamamen Bilişim Teknolojileri ile üretimi birleştiren bir dizi yenilikler.

4. SANAYİ DEVRİMİNİN AMAÇLARI
Yukarıda anlattığım gibi Bilişim Teknolojileri ile Endüstrinin bir araya getirmesi. Bilişim Teknoloji’lerinin Yazılım ve Donanım olmak üzere mevcut olan iki ana bileşeni çok gelişmiş durumda ve bu bileşenlerden üretim aşamalarında yeterli derecede faydalanılmıyor.
Tablet Bilgisayarlar 80’li yılların merkezi sunucularından çok daha etkin ve ucuz.
Bu konuyu biraz açacak olursak 80'li yıllarda 15-20 metrekare yer kaplayan merkezi sunucularını bugün sıradan bir tablet bilgisayar veya akıllı bir telefon ile karşılaştıracak olursak, 'Tablet bilgisayarın disk kapasitesi, merkezi sunucununkinden yaklaşık 500 kat fazla! Ön bellek kapasiteleri, tabletinki yaklaşık 250 kat daha fazla' diyebiliriz
Merkezi sunucu yalnızca kendi binası içinde kendine bağlı cihazlar ile haberleşirken tabletler ise içindeki SIM kartı sayesinde tüm dünya ile haberleşebiliyor.
Merkezi sunuculara soğutma sistemi gerekirken tabletlere böyle bir gereksinim yok. Üstelik enerji harcama maliyetleri tabletinki binlerce kat daha az.
Yukarda verdiğim rakamlar her 6 ayda bir değiyor. 4. Endüstri devrimi bu akıllı cihazların birbiri ile haberleşmesini, üretimin her aşamasında binlerce veri üretmesini ve bu verileri anlamlı bir şekilde bir araya getirerek öngörülebilir sonuçlar elde edilmesini hedefliyor.

NEREYE GİDİYORUZ?
Önümüzdeki hafta 4. Sanayi Devriminin hayatımızda nasıl radikal değişimler yaratacağını anlatmaya çalışacağım. Bu bakımdan haftaya biraz daha keyifli biraz da hayal gücümüzü zorlayan bir yazı olacak. Hatta ileriki yazılarımda da bu konuya tekrar değiniyor olacağım. Çünkü bu konu önemli ve yıllar boyu konuşturulacak.
Hatta İsviçre’de son referandumda hiç çalışmayanlara 2500 Frank maaş bağlanması oylandı. Bu referandumum 4. Sanayi Devrimi ile ilişkisini anlatacağım.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.