Cumhurbaşkanlığı seçimi yenilenirken

Cumhurbaşkanlığı seçimi iki aşamalı olarak yaplmış, ilk oylamada çoğunluk sağlanamadığından en fazla oy alan iki aday arasında final seçimi yapılmıştı. Seçimi, Yeşiller Partisi’nin aday gösterdiği Prof Dr. Alexander Van der Vellen kazandığı duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi yenilenirken
10 Temmuz 2016 Pazar 09:55

Kadim Ülker / Viyana

Cumhurbaşkanlığı seçimi iki aşamalı olarak yaplmış, ilk oylamada çoğunluk sağlanamadığından en fazla oy alan iki aday arasında final seçimi yapılmıştı. Seçimi, Yeşiller Partisi’nin aday gösterdiği Prof Dr. Alexander Van der Vellen kazandığı duyurulmuştu.
Seçim sonuçlarının açıklanması sonrasındaki ilk günlerde aşırı sağcı parti Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) ve onun adayı Konrad Hofer seçim sonucunu onaylar göründüler. Seçime damgasını vuran oylar, mektupla gönderilenler olmuştu. Bu oyların sayımı bir kaç gün sürmüştü. Sayımın bitimi sonrasında Van der Bellen’in seçimi 30 bin gibi bir oy farkıyla kazandığı açıklanmıştı.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilkinin ve finalinin sonuçları Avusturya’da çok ciddi siyasi tartışmalar yaratmış, Avusturya toplumunun ikiye bölündüğünün yorumları yapılmıştı. O günden bu yana gerçekten de bir kutuplaşma ve bölünme yaşanmaktadır. Özellikle FPÖ taraftarları parti başkanlarının sosyal medyadaki sayfaları üzerinden Van der Bellen hakkında ölüm tehditlerinde bulunmuş, FPÖ parti başkanı Heinz Christian Strache bir basın toplantısıyla tehditleri kınamış ve sayfasındaki tehditleri kaldırmıştı.

SEÇİMLER ANAYASA MAHKEMESİNDE
Aşırı sağcı Hofer’in kazanması halinde çeşitli sosyal kurumların, sendikal örgütlerin, kazanılmış sosyal hakların ve Avusturya’nın Avrupa Birliği ile ilişkilerinin zarar göreceginden, Yeşiller partisi ile düşünsel anlamda hemfikir olmayanlar bile final seçiminde Van der Bellen’i desteklemişlerdi. Van der Bellen’in göçmen kökeni ve sözde sol siyasi tavrı ve geçmişinden dolayı, özellikle başta dar gelirli işçiler olmak özere toplumun en eğitimsiz kesimi Hofer’i destekledi.
İlk seçimde bir varlık gösteremeyen geleneksel büyük partilerden oluşan koalisyon hükümetinde de ciddi değişiklikler yaşandı. İlk seçimde Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) adayının sadece yüzde 11’lik bir oy almasının sorumluluğu parti başkanı ve başbakan Werner Faymann’a çıkartıldı. Ve onun yerine parti başkanı ve başbakan arayışına girildi. Avusturya Devlet Demir Yolları’nda çalışmış olduğu sürede başarılı işlere imza atan Christian Kern parti ve hükümet başına getirilirken, çeşitli bakanlar da koltuklarını terk etmek durumunda kaldılar. Bu değişiklik Avusturya’da belli bir rahatlık sağladı. Ancak aşırı sağcı FPÖ seçim sonuçlarının peşini bırakmadı. FPÖ’nün avukatı ve eski adalet bakanı mektupla kullanılan oyların sayımında hile olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne seçimin iptali ve tekrarlanması için başvurdu.

OY SAYIMINDA HİLE TESPİT EDİLDİ
Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi oy sayımında hilenin olduğunu tespit ederek, cumhurbaşkanlığı seçiminin tekrarlanması kararını verdi. Karara göre de bu senenin eylül ayında seçim yapılması gerekmektedir. Avusturyalı seçim yorgunudur ve pek seçime gitme taraftarı da değildir. Seçimin tekrarlanması Avusturyalıları mutlu etmediğini söylemek gerekir.
Cumhurbaşkanlığ sarayında halen görevde bulunan Heiz Fischer’den görevi devralmaya hazırlanan Yeşiller Partisi adayı Van der Bellen’in başta olmak üzere adayların seçim yürütecek bütçelerinin de kalmadığı bilinmektedir.
Diğer taraftan, İngilizlerin referandumda “Brexit” kararından sonra, Avrupa Birliği’ne karşı çok da olumlu düşünmeyen FPÖ’nün adayının cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması, AB için son günlerde bazı haber dergilerine kapak konusu olan Avusturya’nın da AB’den ayrılmak (Öxit, (Axit), EUxit (ABxit) isteme olasılığı pek hoş karşılanmayacağı kesindir. Cumhrubaşkanlığı seçimi Avusturyalıyı birbirinden ayırmış, bölmüştür. Seçim sonucu Avusturya’yı AB’den ayırma hamlelerine izin verecek mi göreceğiz. Zira AB’ye olumlu yaklaşmayan aşırı sağcı parti FPÖ’nün adayının ipi gögüsleyeceği gibi görünüyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.