Cevdet Sunay tiyatroda uyuyunca ne oldu

Cevdet Sunay tiyatroda uyuyunca ne oldu
03 Temmuz 2016 Pazar 11:04
Ercan Dolapçı


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan son olarak sanatçı Erol Evgin’i fırçaladı. Evgin için, “Çıkmış bir tanesi kalkıyor diyor ki, bu muhtarların seçilmesini yanlış buluyorum, herkesin oyu geçerli olmamalıdır. Milletin içinde de böyle tefrike gidenler var. Bunlar ne cins adamlar. Sen sanatçı olsan ne olur, profesör olsan ne olur, doçent olsan ne olur. Önce millete saygı duyacaksın, sen bu milletin hiçbirini küçümseyemezsin” dedi.

EVGİN’İN ‘DEMOKRASİ’ TARİFİ
Peki Erol Evgin ne demişti? İşte Evgin’in sözleri: “Galiba eğitimli ülkeler için iyi bir çözüm demokrasi. Bize fazla geliyor. Bir manken kızımız “Dağdaki çoban ile benim oyum bir mi?” olacak demişti hatırlarsanız... Hoş değil o tanım ama şunu düşünüyorum; Okuma yazma bilmeyen, oyuna parmak basan bir kardeşimizle, ablamızla, annemizle 3 üniversite bitirmiş birinin birer oy hakkı olması adaletli mi geliyor size sorarım. Hiç hakça değil. Bana adaletli gelmiyor bu durum. Herkes seçebilmeli tabii. O parmak basan ablamız muhtarını seçsin, biraz daha iyi eğitim alanı belediye başkanını seçsin.”

ELEŞTİRİLERE CEVAP
Eleştirilerin ardından Erol Evgin basın açıklamasında, “Bir gazeteye verdiğim röportajda; sağlıklı bir demokraside eğitimin önemini vurgulamak için verdiğim bir örnekten yola çıkarak yorum yapanlardan, röportajın tamamını okumalarını rica ediyorum. O kısa sohbette adalet ve eşitlik kavramları birbirine girmiş gibi görünüyor olabilir. Benim adaletten, eşitlikten ve demokrasiden yana olduğumu beni tanıyan herkes bilir” dedi. (Sabah, 23 Haziran 2016.)

TRT’DEN YASAK İDDİASI
Tartışma bununla da bitmedi. Erdoğan’ın tepkisinden sonra, TRT tarafından Erol Evgin’e yasak getirildiği ileri sürüldü. İddiaya göre TRT Genel Müdürlüğü, radyo ve televizyon kanallarında ‘Evgin’in parçalarının çalınmaması’ talimatı verdi. (Aydınlık, 28 Haziran 2016, s.7.)
Sanatçılar duygularıyla hareket ederler
Evgin’in sözleri kuşkusuz tartışmaya açık... Konumuz Evgin’in sözleri değil. Ona yapılan ağır eleştiri. Oysa sanatçılar duygu insanlarıdır. Yaratıcılıkları oradan gelir. Onlara tepki verirken ve eleştirirken bile biraz durup düşünmek ve öyle cevap vermek gerek. Acele verilen cevaplar kırıcı olur. Bazen de çok ağır kaçar. Hele maksadını aşan cevaplar ve tepkiler hayranlarını üzer. Erol Evgin de iyi sanatçılarımızdan birisidir. Güzel sesiyle Türk Pop Müziğinde ayrı bir yere sahiptir. Gerek terbiyesi, gerek kültürü ile Cumhuriyet çocuğudur. Ucuz magazine hiç konu olmadı...
Karşılaştırma gibi olmasın ama Atatürk’ün sanatçıya verdiği değer örnektir. Kurucu Cumhurbaşkanımız Atatürk, sanatçıya her zaman saygılı ve destekler niteliktedir. Çankaya Köşkü’ndeki toplantılarına, değişik kesimlerdeki sanatçıları davet etmiş ve onlara özel ilgi göstermiştir. Yapacağı işlerde de onlara danışmıştır. Onlara ilişkin şu sözleri meşhurdur: “Sanatkârlarımızı çok iyi yetiştirmek ve çok yetiştirmek ve onları başımız üstünde tutmak lazımdır.
Sanatkâra sahip olmayan bir millet en büyük uzvundan mahrum kalır.” (2 Şubat 1923, İzmir halkıyla sohbet; ATABE, C.15, Kaynak Yayınları, 2005, s.89-90.) 16 Mart 1923 günü Adana’da yaptığı konuşmalarda ise “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur. (...) Bir millet sanata ehemmiyet vermedikçe büyük bir felakete mahkûmdur” der. (ATABE, C.15, s.217)

CUMHURBAŞKANI TİYATRODA UYUKLAYINCA
Evgin tartışmasına ilginç bir örnek de, 5. Cumhurbaşkanımız Cevdet Sunay’a ilişkin... 12 Haziran 2015 günü kalp krizi sonucu kaybettiğimiz tiyatro ve sinema oyuncusu Sümer Tilmaç (67), Münir Özkul ve Gazenfer Özcan gibi ustaların yanında 1964 yılında tiyatroya başladı. Münir Özkul’un da rol aldığı bir oyunda sahneye çıkan Tilmaç, unutamayacağı bir olay yaşar. O gün oyunu izlemeye Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay (1966-1973) da gelmiştir. Tilmaç heyecanını yener ve sahnede rolünü icra etmeye başlar... Bir ara bir bakar ki, Cumhurbaşkanı Sunay uyuklamaktadır. Tilmaç, rolüne devam eder. Yüksek sesle de konuşmaktadır... Ancak bir ara perde arkasında bulunan usta oyuncu Münir Özkul’un sesi gelir: “Sessiz ol! Cumhurbaşkanını uyandıracaksın.” Tilmaç bu uyarıya şaşırır. Çünkü rolde böyle birşey yoktur. Derken oyunda Özkul’un sahnesi başlar. Sunay yine uyuklamaktadır. Özkul dayanamaz ve yüksek sesle Cumhurbaşkanı Sunay’a bakarak, “Sayın Cumhurbaşkanım, siz uyuyacaksanız biz sessizce oyunumuza devam edelim. Rahatsız olmazsınız değil mi?” der.
Asker kökenli Sunay bu sözler üzerine uyanır ve gülümsemeye başlar. İzleyiciler arasında ise alkış kopar... (Tvem, Ümit Efekan-Suna Yıldızoğlu, Bu Kalp Seni Unutur Mu Yeşilçam Programında, Sümer Tilmaç ve Oya Aydoğan sohbeti. 9 Ağustos 2014.),

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.