Birleşik Kamu-İş: İktidara kapıkulu olmayız

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük, AKP Hükümeti’nin toplumsal ve örgütsel yapıyı dönüştürmesi ve tasfiye etmesi nedeniyle 1 Mayıslarda birliğin sağlanamadığını belirtti.

Birleşik Kamu-İş: İktidara kapıkulu olmayız
01 Mayıs 2016 Pazar 12:47

Sinem Gülcan / Ankara
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük, AKP Hükümeti’nin toplumsal ve örgütsel yapıyı dönüştürmesi ve tasfiye etmesi nedeniyle 1 Mayıslarda birliğin sağlanamadığını belirtti.
“Emeğin iş güvencesinin bariz şekilde ortadan kaldırılmaya başlandığı, esnek çalışmanın, kölelik sisteminin oluşturulmaya çalışıldığı böyle bir ortamda 1 Mayıs bir kutlama değil yaşadığın sorunu haykırma günüdür” diyen Kütük, “Sınıfsal temelde emeğin birlikteliği ile çözüm ortaya koyabilme ve saldırılara karşı koyabilme adına önemli bir günde maalesef böyle bir dağılmayı acı bir şekilde yaşıyoruz. Belirli şekilde açıklamalara baktığımızda iyimser ve umutlu değiliz. Gerek memur konfederasyonlarına gerekse işçi sendikaları konfederasyonlarına baktığımızda siyasal iktidar bu ülkenin tarihinde olmadığı kadar toplumsal yapıyı, örgütsel yapıyı ciddi şekilde ya dönüştürüyor ya alternatifini buluyor ya tasfiye ediyor ya da etkisizleştiriyor. Yani çok parçalı, dağınık bir hale getiriyor. Farklı yerlerde 1 Mayıs’ı kutlama açıklamalarına baktığımızda bunu görüyoruz” dedi.
Hasan Kütük, çalışma hayatına yönelik ciddi saldırılar söz konusuyken 1 Mayıs’ta seslerini daha gür çıkarabilecekleri başka bir alanı değil de neden yasaklanacağı açıklanan İstanbul Taksim’de kutlama kararı aldıklarına ilişkin ise şunları söyledi:
 
‘HÜKÜMETİN GÖREVİ GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK’
“Bu sorun sadece Birleşik Kamu-İş ve bizim sorunumuz değildir. Biz başından beri siyasal iktidarların veya ülkeyi yönetenlerin görevinin toplumsal uzlaşıyı ve barışı sağlamak olduğunu söylüyoruz. 1 Mayıs’ın 2011-2012’de Taksim’de kutlanmasına izin verilmişti, hiçte bir şey olmamıştı. Ama siyasal iktidar inatla toplumdaki gerilimle çatışma politikasını tercih etmesinden kaynaklı, 1 Mayıs, Taksim bu ülkenin emekçileri için önemli olduğundan “Hayır Taksim olmaz” diyor. Taksim bu ülkenin emek mücadelesinde, ülkenin emekçilerinin belleğinde kanlı olaydan kaynaklı farklı bir anlam ve önem ortaya koyuyor. Sendikalar 34 emekçi anısına bir araya gelerek sorunlarını en üst düzeyde dile getirmek istiyorsa hükümetin görevi emekçilerin güvenliğini sağlamaktır.”
1 Mayıs’ta öncelikli gündemlerinin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’yla ilgili yapılmak istenen düzenleme olduğunu belirten Kütük, AKP’nin memurun iş güvencesini ortadan kaldırmaya çalıştığına, memur kadrolarına ise yandaşlarını yerleştirmek istediğine dikkat çekerek “İktidarın kapıkulu olmayız” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.