Atalay: Çanakkale ruhuna ihtiyacımız var

Atalay: Türkiye’nin tüm kesimleri Çanakkale Savaşı’nda nasıl omuz omuza mücadele ettiyse bugün de aynı dayanışmaya ihtiyaç var. 1 Mayıs’ta ana gündemimiz teröre karşı mücadele

Atalay: Çanakkale ruhuna ihtiyacımız var
01 Mayıs 2016 Pazar 13:59

İsmet Özçelik
 
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye’nin Çanakkale Savaşı’ndaki ruha ihtiyacı olduğunu belirterek, bu yılki 1 Mayıs’ta ana gündem maddelerimizden birinin teröre karşı mücadele olacağını bildirdi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’la bu yıl yapacakları 1 Mayıs kutlamalarını konuştuk. Atalay’a “Bu yıl 1 Mayıs’ı neden Çanakkale’de kutlama kararı aldıklarını” sorduk. Atalay, her yıl o yılın ana gündemine uygun bir 1 Mayıs kutlaması yaptıklarını hatırlatarak, “Geçen yıl alan müsait olsaydı 1 Mayıs’ı Soma’da yapacaktık. Gerekli koşullar olmadığı için Zonguldak’ta kutladık. Bu yıl Çanakkale’yi düşündük. Türk-İş olarak oy birliği ile Çanakkale’de yapılmasını kararlaştırdık” dedi.
 
‘DAYANIŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR’
Türkiye’nin bugün Çanakkale Savaşı ruhuna ihtiyacı olduğunu ifade eden Atalay şunları söyledi: “Çanakkale Savaşı deyince aklımıza tüm Türkiye’nin birlik ve dayanışması gelir. Ankaralı, Konyalı, Diyarbakırlı, Trabzonlu, Erzurumlu, Antalyalı, Muğlalı, Trakyalı ... omuz omuza savaşmış ve düşmanı yenilgiye uğratmıştır. 1 Mayıs kutlamalarını Çanakkale’de yapmamız bu açıdan da önemli. Türkiye’nin tüm kesimleri Çanakkale Savaşı’nda nasıl omuz omuza mücadele ettiyse bugün de aynı dayanışmaya ihtiyaç var.”
 
10 MADDEDE 1 MAYIS’IN GÜNDEMİ
Ergün Atalay bu yıl Çanakkale’de yapacakları 1 Mayıs kutlamalarının temasını on maddede özetledi. Atalay’ın açıkladığı 10 madde şöyle:
TERÖRE KARŞI MÜCADELE: Bu yıl yapacağımız 1 Mayıs kutlamalarının ana gündemi teröre karşı mücadele. Türk-İş olarak bölücü teröre karşı verilen mücadeleyi bütün gücümüzle destekliyoruz. Halkımızın huzuru, Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve tüm Türkiye’nin birliği için bu bölücü terör belasından kurtulmamız lazım. Türkiye yoksa işçiler de, işçi hakları da olmaz. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Önceliğimiz Türkiye.
KIDEM TAZMİNATI: Kıdem tazminatı konusunda dayatmaları kabul etmeyiz. Bu konuda Türk-İş yönetiminin aldığı kararlar var. Bu kararlara göre hareket edeceğiz. Kıdem tazminatında kazanılmış haklardan geri gidilmesine karşı sonuna kadar mücadele ederiz.
ESNEK ÇALIŞMA: Esnek çalışma, kiralık işçilik modeli yasalaşırsa taşeron işçiliği arar hale geliriz. Bu yasa Türkiye’nin başına bela olacaktır. Çalışma hayatında ciddi sıkıntılara neden olacaktır. 10 milyon çalışan kiralık işçi konumuna getiriliyor. Bu yasayla işçiye ayrım yasalaşıyor. Kimse bunu kabul etmemizi beklemesin.
 
‘TAŞERON SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI’
TAŞERON İŞÇİLERİ:
Bir başka konu da taşeron işçileriyle ilgili yapılacak düzenleme. Konuyu hükümetle görüşüyoruz. Maliye Bakanı’nın açıkladığı şekliyle taşeron işçileri sorununun çözülmesi mümkün değil. Buna makul bir çözüm bulunması gerekir. Aksi halde taşeron işçilerinin sorunları artarak devam eder.
GEÇİCİ İŞÇİLER: Geçici işçilerle ilgili sorun sürüyor. Çalışanların yılın belli dönemlerinde çalışarak yaşamlarını sürdürebilmeleri mümkün değil. Geçici işçilere kadro verilmesi talebimiz konusunda ısrarlıyız.
ÇOCUK İŞÇİLER: Çocuk işçilik konusu da kangren haline gelmiş durumda. Günümüz koşullarında çocuk işçilik sorununun çözülmemesini ne kendimize ne de dünyaya anlatamayız. Bu insan hakları ihlalidir. Bir an önce gerekli önlemler alınmalıdır.
SAĞLIK SORUNLARI: Çalışanların sağlıkla ilgili sorunları devam ediyor. Çalışanların sağlık sorunlarının çözümü için acil önlem alınmasına ihtiyaç var.
 
‘KADINA ŞİDDET MASAYA YATIRILMALI’
İŞYERLERİNDE MOBBİNG UYGULAMASI:
İşyerlerinde mobbing uygulaması yaygın. Bu konuda şikayetler her geçen gün artıyor. Sıkıntıyı hükümete ilettik. Çözüm ve yasal düzenleme bekliyoruz.
KADINA ŞİDDET: Kadına şiddet konusu da bu yılki 1 Mayıs kutlamalarımızın ana temalarından biri olacak. Bu sorun tahammül edilemez bir hal almıştır. Her gün gazetelerde bir vahşetle karşılaşıyoruz. Kadına şiddetin artmasına yol açan ortam masaya yatırılmalı ve ne gerekiyorsa yapılmalıdır.
ÇEVRE: Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmamız gerekiyor. Bu konuda son dönemde halkta yaşanan duyarlılığı destekliyoruz. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakabilmemiz için alınacak tüm önlemlerin arkasında olacağız.
 
‘DİYARBAKIR’DA TÜRK BAYRAKLARIYLA 1 MAYIS KUTLAYACAĞIZ’
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Aydınlık’a bir isteğini daha anlattı.
Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda 1 Mayıs kutlaması yapmak istediklerini vurgulayan Atalay, “Arzumuz Türk bayraklarıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutlamak. İstiklal Marşımızı okuyarak kutlamaları başlatmak. Terörle mücadele kararlı bir şekilde sürüyor. Güvenlik güçleri büyük başarılara imza atıyor. Önümüzdeki dönemde bu isteğimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.