Kadınlar ve bekârlar daha çok kitap okuyor

Türkiye genelinde kentsel alanlarda yapılan ankete göre, kadınlar, evliler ve çekirdek aileler daha çok kitap okuyor.

Kadınlar ve bekârlar daha çok kitap okuyor
04 Aralık 2015 Cuma 14:15

Rozerin doğan
[email protected]

Türkiye genelinde kentsel alanlarda yapılan ankete göre, kadınlar, evliler ve çekirdek aileler daha çok kitap okuyor.
Hep merak ederiz. Kitap okuyan bir toplum muyuz? Ne kadar kitap okuyoruz. Kim daha çok kitap okuyor? babil.com’un yaptırdığı “kitap okuma alışkanlıkları” ile ilgili ankete göre, kadınlar erkeklere göre, evliler bekarlara göre daha çok okuyor...
Türkiye genelinde kentsel alanlarda 18-65 yaş aralığında yapılan araştırmaya göre, Türk insanının yüzde 68’i kitap okuyor! Yedi coğrafi bölge üzerinde çeşitli şehirlerde yapılan anket raporuna göre, toplumun üst, üst alt ve alt grup diye tanımlanan sosyoekonomik statü grubunda en çok kadınlar, evliler ve çekirdek aileler kitap okuyor.
Kadın ve erkekler üzerinde yapılan araştırmada yüzde 51’lik oranla kadınların daha çok kitap okuduğu ortaya çıkıyor. Ankete göre evlilerin bekâr ve boşanmış kişilere göre yüzde 55’lik bir oranla daha fazla sayıda kitap okuyor. Boşanmış kişilerin çok az kitap okuduğu da vurgulanıyor.
Katılımcılar arasında 18-45 yaş aralığında yoğun kitap okunduğu görülürken, kitap okuma alışkanlıklarının “hane halkı nüfus”u ile direk bağlantılı olduğu da ortaya çıktı. Raporda, aynı evde yaşayan kişi sayısı arttıkça yani kalabalık ailelerde kitap okuma alışkanlığının da azaldığı görüldü. Buna göre çekirdek ailelerin daha çok kitap okuduğu ortaya çıktı. Anket sonuçlarında özellikle hiç çocuğu olmayan ailelerde daha çok kitap okunduğu, çocuk sayısı arttıkça kitap okuma sayısının fark edilir bir şekilde azaldığı görüldü.

EN AZ OKUYAN BÖLGE: AKDENİZ BÖLGESİ
Katılımcılar arasında yüzde 32’lik kısmın büyük bir bölümü “vakitsizlik” bir kısmı “alışkanlığının olmaması” kalan az bir bölümün ise “kitap okumayı sevmiyor” olması anketin ilginç sonuçlarından bazıları...
Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesi üzerinde yapılan araştırma, en çok okuyan bölge Marmara Bölgesi iken, en az okuyan bölge Akdeniz Bölgesi, bunu Ege ve Karadeniz Bölgeleri’nin takip ettiği görülüyor.
Kitap satın alma alışkanlıklarına gelince. Okurların yaklaşık yüzde 14’lük bir bölümü kitap satın almadığını; evdeki fertlerden birinin aldığı kitabı veya ödünç aldığı kitabı okuduğunu, ekonomik nedenlerle kitap almadığını belirtiyor.
Okuyan kesim ayda ortalama bir kitap satın alıyor.
Kitap okuyanların yarısı yılda 10 adetin üzerinde kitap satın alıyor.
Okurlar arasında açık ara en çok “roman, öykü ve hikaye” kitapları tercih ediliyor. Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Kişisel Gelişim gibi türler çok daha düşük oranlarda tercih ediliyor. Şiir kitabı okuyanlar ise sadece yüzde 22’lik bir kesim..
Okurlar aylık olarak ortalama “24 liralık” kitap alışverişi yapmakta. Ve bu büyük çoğunlukla peşin olarak ödenmekte.
Okurlardan çok küçük bir oran (yüzde 9) internetten kitap satın alıyor. Bu kitlenin büyük bir bölümü (yüzde 80) internetten kitap almanın sağladığı fiyat avantajından haberdar değil.

SOSYAL OKURLAR 
Çevre faktörü bu kitle için önemlidir. Aileleri ve öğretmenleri kitap sevgisini aşılamak konusunda yönlendirici olmuştur. İşyerindeki/okuldaki arkadaşlarının okumaya önem verdiklerini düşünürler ve bunu önemserler. Yaşadıkları çevrede kitap okuyan sayısının az olması onları rahatsız eder. Arkadaşları/yakınları arasında okuma alışkanlığına sahip çok sayıda kişi vardır. Ayda 9.8 kez okurlar. Yılda ortalama 12.8 kitap okurlar.

KİTAP KURTLARI
İsimleri çok kitap okumaktan değil, okumaya olan ilgilerinden gelir.
Kitap okumayı severler ve kitap okumanın bir yaşam tarzı olduğunu düşünürler.
Okumanın zamanı değerlendirmek için en iyi araç olduğunu düşünürler.
Hayat görüşlerine paralel kitapları okumayı tercih ederler.
Arkadaşlarıyla/yakınlarıyla kitaplar konusunda tartışmayı severler.
Profilleri genel okur profilini yansıtır.

KİTAP KURTLARINA ÖNERİLER
Sıfır Sayı – Umberto Eco (Doğan Kitap)
Memleket İsimleri – Marcel Proust (Yapı Kredi)
Aşk Meçhule Yürür – Filiz Özdem (Yapı Kredi )
Hınzır Kız – Mario Vargas Llosa (Can)
Amok Koşucusu – Stefan Zweig (Zeplin)
P Kuşağı – Viktor Pelevin (Verita)
Zafiyet Kuramı - Ersan Üldes (Sel)
Kuyruklu Yıldız Altında İzdivaç – Hüseyin Rahmi Gürpınar (Kırmızı Kedi)
Şeytannâme – Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Everest)
Köpeklerin Sohbeti – Cervantes (Kolektif)
Ece – M. K. Perker (Doğan Kitap)
Satranç – Stefan Zweig (Kolektif)
Cajambre Nehri – Armanda Romero (Verita)
Anabasis - Onbinlerin Dönüşü – Ksenephon (İş Bankası)
Otomatik Portakal – Anthony Burgess (İş Bankası) 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.