Hüznün ölümsüz

Budakoğlu, normalleştirme politikalarının acı bilançosunu önümüze seriyor. Kitap, toplumun bize biçtiği kimlikleri üstlenerek nasıl katile dönüştüğümüzün resmi bir evrakı.

Hüznün ölümsüz
31 Ekim 2015 Cumartesi 15:00

Nazlı Yıldırım

Tekin Budakoğlu, “Aşk Yüzleri” adlı öykü kitabıyla Naim Tirali Öykü Ödülü’nü almasından bir süre sonra “Ölümsüz Hüzünler Kitabı” adlı romanıyla Alakarga Yayınları’ndan çıkageldi. Kitap, tam bir düzen yıkıcı.
Anlatıcı bir ihtiyarı süzmesiyle başlattığı romanı doğup büyüdüğü kasabadan kurtulma sancısıyla bitirir. Bu bahsetme çok kısadır. Büyüme sancısının en mutsuz dönemlerine tanık olmuş küçük bir kasabanın geçmişinden acımasız bir görüntü verir. Birbirinden bağımsız gibi duran bölümlerin tek bir amaç etrafında toplanarak bir bütünlüğü sağladığı esas şey, öyküdür..
Anlatıcı her bölümde farklı bir kimliğe bürünerek öykü’yü aramaktadır. O, adeta öykü’nün simyacısıdır. Sürükleyici bir arayışın perde arkasını ise kıyasıya bir rekabet ortamı yaratan seçim süreci ve cinayetler oluşturur. Cinayete kurban giden kadınlardır. Üstelik kana bulanmış parti bayrağıyla boğazlanmışlardır.

ÖYKÜ’YÜ BULMA HALİ
Her gün gazetelerde rastladığımız üçüncü sayfa olaylarıdır söyleyecek olursak. Sıradanlaşan bu akışa dur diyebilmek için neyi bekliyoruz sorusunu sordurtan öykü’yü bulma halidir. Böylelikle anlatıcının öykü’yü bulma hali, varoluş mücadelesidir aynı zamanda. Erk bir toplumun kanlı hafızasını oluşturan iktidar politikalarının çürümediği anlarda birer yara olarak geri dönmektedir cinayetler. Suçlar, suçlular azalmadığı müddetçe her gün bir başka cinayetle yaralanacaktır toplum. Kendini akıllı sanan gerçek dünyadan ayıklanamamış topluma direnip ve kokuşmuş sistemi parçalayarak kendini dışarı atmayı başaran kahramanlarla dolu. İşte bizim delilerimiz!

NASIL KATİL OLDUK
Budakoğlu’nun önümüze serdiği şey; normalleştirme politikalarının acı bilançosudur aslında, birey olmanın etkisiz halini gösterir. Kısaca sistemin istediği gibi tektipleştirilme hastalığına yakalananları iktidara yem eder. Toplumun bize biçtiği kimliklerle yaşama zorunluluğunu üstlenerek nasıl katile dönüştüğümüzün resmi bir evrakıdır “Ölümsüz Hüzünler Kitabı”.
Bu hengamenin arasında anlatıcı okurunu da unutmaz ve olaya dahil eder. Tıpkı Oğuz Atay’ın “Ben buradayım sevgili okuyucum sen neredesin acaba?” çağrısında bulunduğu gibi Anlatıcı da okuruna “kendini tokatla” çağrısında bulunur. Yer yer serpiştirilen ipuçlarını didik didik eden okurun karşısında, çırılçıplak kalır kitap.
Sağlam ve oldukça başarılı bir kurgu. Okurunu yıpratmayan naif bir roman Aynı zamanda metin içine yedirilmiş deneysel çalışmalar göze çarpsa da bu, dilin şiirsel yapısını bozmuyor. Yazar bunu ustalıkla yapıyor ve kurgunun dokusuna da asla zarar vermiyor.

Ölümsüz Hüzünler Kitabı
Tekin Budakoğlu
Alakarga Yayınları
189 s. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.