Gerçek saldırı ekonomik silahlarla yapılıyor

Prof. Dr. Cihan Dura, Türkiye’nin en önemli iktisatçılarından biri. Binlerce öğrenci yetiştirmiş ve hâlâ öğretmeye devam ediyor. Olaylara iktisat temelli bakma alışkanlığı olmayan bizim gibi bir toplum için gerçek ve belirleyici saldırının ekonomik silahlarla yapıldığını çok çarpıcı örneklerle anlatan kitabı, “Türkiye’ye Batı Saldırısı” kitabı raflardaki yerini aldı.

Gerçek saldırı ekonomik silahlarla yapılıyor
31 Ekim 2015 Cumartesi 14:58

Oktay Yıldırım

Prof. Dr. Cihan Dura, Türkiye’nin en önemli iktisatçılarından biri. Binlerce öğrenci yetiştirmiş ve hâlâ öğretmeye devam ediyor. Olaylara iktisat temelli bakma alışkanlığı olmayan bizim gibi bir toplum için gerçek ve belirleyici saldırının ekonomik silahlarla yapıldığını çok çarpıcı örneklerle anlatan kitabı, “Türkiye’ye Batı Saldırısı” kitabı raflardaki yerini aldı.
Kitap, yabancı terimlere dolu, anlaşılması güç, rakamlara ve grafiklere bölünmüş o alışıldık iktisatçı kitaplarından değil. Her şeyi çok yalın ve basitçe açıklamış. Bir de çok güzel kavramlar yaratmış hocamız.
MERİT Stratejisi mesela… Merdiveni İtme Stratejisi. Tam Türk işi. Okuyunca bile ne anlattığını anlıyorsunuz. Biri merdivenden çıkıyor, sonra siz çıkmayasınız diye merdiveni itiyor. Gelişmiş batı ülkeleri, bugünkü gelişmişliklerine ulaşabilmek için bir merdiven gibi kullandıkları çeşitli politikalar uyguladılar. Bir noktaya ulaştılar. Sonra da aynı politikaları başkaları uygulayıp kendi seviyelerine ulaşmasın diye merdiveni ittiler.

Nasıl?
İngiltere, sömürgelerinin sanayileşmesini engellemek için yasak koydu. Sadece hammadde üretmelerine izin verdi. Nasıl yani, demokrasi yok mu demeyin! Var, ama sadece batılı emperyalistler için.
Başka ülkelerle eşit olmayan anlaşmalar yaptılar. Tayland, Çin, İran, Osmanlı İmparatorluğu bu anlaşmaların tarafı oldular, düşük gümrük vergisiyle yabancı malları soktular ülkelerine.
Ama kendileri başka ülkelerin mallarını kapıdan bile sokmadılar.
Teknolojik engelleme yaptılar. Mesela İngiltere’nin sadece makinelerin değil, bu makineleri kullanan usta işçilerin bile yurt dışına çıkışlarını yasakladığını, hatta başka ülkelerden uzman işçi kaçırdığını biliyor muydunuz?
Aynısını siz yapmaya kalksanız, demokrasi katili olursunuz. O merdivene atılan tekmenin adı oluyor demokrasi.
Bütün bunların ABD, Fransa, Kanada, İngiltere, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde onlarca örneğini vermiş Cihan Hoca. Bilmediğim birçok şey öğrendim.
Başka ülkeler, bize demokrasi ya da liberalizm adına yasaklanan ne varsa yapmış ve yapmaya devam ediyor. O ülkelerde, yabancı sermaye denetleniyor, devlet sanayicilik yapıyor, bankalar dâhil hiçbir stratejik tesis ve iş alanı yabancıya satılmıyor… Ama Türkiye’de bunların birini yapmaya kalksanız, önce yerli işbirlikçiler bağırıyor, “demokrasi nerede” diye…

YIKIMIN AŞAMALARI
Minik paragraflar halinde Türkiye’deki yıkımın aşamaları anlatılmış. Washington Protokolü nedir, Dış borçlanmanın sonuçları, özelleştirmelerin altına yatanlar, daha önce duyup anlamını bilmediğimiz birçok kavram somut örnekleriyle ele alınmış.
“Halka arz” diye bize anlatılan satışlarda, mesela Halkbank örneğinde hisselerin %95’inin nasıl yabancılara ama özellikle de İngiltere ve ABD’ye peşkeş çekildiği hala batı kuyrukçuluğu yapanların gözlerine sokuluyor.
Hep duyarız ya hükümetin ağzından, “yabancı sermaye gelsin” diye. Çoğumuz da bunun iyi bir şey olduğunu düşünürüz. İşte o yabancı sermayenin Türkiye’den yaptığı kar transferini ve aslında neredeyse hiç kalıcı yatırım yapmadığını okuyacaksınız.
Cihan Hoca, bir sis çanı gibi, gece gündüz sesler iletmeye devam ediyor. O yazdıkça, biz de okumaya, ondan gelen sesleri dinlemeye devam edeceğiz. Keşke daha çok Cihan Hocaları olsa bu memleketin…

Türkiye’ye Batı Saldırısı Ekonomimiz Hangi Silahlarla İşgal Ediliyor?
Prof. Dr. Cihan Dura
Elmadağı Yayınları
243 s. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.