Çevreci dede faaliyette…

Eserlerin didaktik kurgusunun yanında çocukların da anlayacağı şekilde kısa, basit bilimsel verilere de yer verilmiş, yani yazarın bir bilim ilgi ve sevgisi uyandırma amacı güttüğü de söylenebilir. Normalde son derece karmaşık bir konu olan “küresel ısınma”nın temeli olan “ekolojik denge” mevzusu sade ve anlaşılır bir şekilde okuyucuya sunulmuş.

Çevreci dede faaliyette…
23 Ekim 2015 Cuma 16:58

Edip Koraylı

Yenilikçi öykü ve romanları, köşe yazarlığı, hiciv eserleri, siberpunk tadındaki bilim kurgu romanları ve tiyatro oyunlarıyla tanıdığımız yazar Hikmet Temel Akarsu’nun “Çevreci Peri Masalları” serisinden sonra çıkarmaya başladığı ikinci çevreci serisi “Çevreci Dede” ikinci kitabıyla yola devam ediyor: “Çevreci Dede 2 – Kış Oyunları”. Anımsanacağı gibi Çevreci Dede serisinin birinci kitabı “Çevreci Dede 1 – Yaklaşan Tehlike” de yine Doğan-Egmont’tan çıkmıştı. Yine anımsanacağı üzere sadece çocuk kitapları yayımlayan bir yayınevi olan ve bu alanda önde gelen çağdaş yabancı çocuk edebiyatı yazarlarını da ülkemiz çocuklarıyla buluşturmayı hedefleyen Çizmeli Kedi Yayınları’ndan çıkan Hikmet Temel Akarsu’ya ait “Çevreci Peri” serisi dört cilt olarak yayımlanmış ve gerek eğitimcilerden, gerek çevrecilerden gerekse de çocuk okurlardan ilgi derlemişti. “Çevreci Peri”, “İlham Perisi”, “Uzaylı Peri”, “Sultan Peri” adlı dört kitapta yer alan beşer (bazen üç) masal ile çocuklara çevreciliğin farklı alanlarında eğlenerek bilgi edinme olanağı sağlanmıştı: Çevre kirliliği, doğa tahribatı, zararlı atıklar, denizlerin kirlenmesi, doğadaki canlı türlerinin azalması, geri dönüştürülebilir çöpler, orman yangınları, GDO’lu besinler, bilimin kötüye kullanılması, ölçüsü sanayileşme, bozuk yapılaşma, kaçak avlanma vs.
2005 yılında Can Yayınları’ndan çıkan ilk çocuk öyküleri kitabı “Güzelçamlı’nın Kayıp Panteri”den bu yana çevreci duyarlılığını sürdüren Hikmet Temel Akarsu bu yeni serisinde yine çevre konularına odaklanmış. “Çevreci Dede” serisinin bu yeni kitabında, bireylerin gücüne ve küçük dahi olsa bir ekibin üstleneceği sorumluluğun bile çok şeyi değiştirebileceğine vurgu yapılıyor.
Romanın arka planını Anadolu’daki hayali şehir Gümüş Kent oluşturmakta. Burada aileleriyle birlikte yaşayan iki kardeş, Doğa ve Rüya, ülke yöneticilerinin dört sene sonraki Kış Oyunları organizasyonu için şehirlerini seçtiklerini öğrenirler. Bundan böyle gençler, kendilerine birer branş seçecek ve madalya sahibi olmak için dört yıl boyunca hazırlanacaklardır. Ama Doğa ile Rüya’nın babasının ve sonra da Çevreci Dede’nin uyarılarıyla bu organizasyona yönelik hazırlıkların şehre nasıl zarar vereceği ortaya çıkar. Doğa ile Rüya ve diğer sınıf arkadaşları bu dört sene boyunca şehirlerinin doğasını korumak için farklı bir yola baş koyarlar.

İYİ-KÖTÜ YOK, BİLİNÇSİZ VAR
Akarsu ördüğü basit kurguyla çocuklara “lider” rolü vererek okuyucularına çevre bilinci yanında “insiyatif kullanma,” “sorumluluk sahibi olma” gibi meziyetler konusunda da ders vermeyi biliyor. Bunlarla birlikte, küçüklerin roman boyunca “ekoloji,” “küresel ısınma” ve “gelişim” gibi konularda ebeveynlerine sorabileceği sorulara da halihazırda yanıt vermiş. Örneğin, Doğa ve Rüya’nın babası çocuklarına şu açıklamayı yapıyor: “…Bir yöredeki gelişmenin, kontrollü ve doğa ile barışık yapılması gerekir… Birazcık geri kalmış bir yöreye dünyanın en gelişkin tesislerini kondurmakla orası bir çırpıda ileri aşamaya getirilemez... Gelişme, ilerleme ve varsıllaşma, insan, çevre, kültür ve yaşamsal doku ile birlikte gerçekleştiğinde anlamlıdır.”
Gerek “Çevreci Peri” serisinde gerekse de “Çevreci Dede”de iyi/kötü karakter ayrımı yapılmamış... Çünkü konu çevre olduğunda asıl suçun “bilinçsizlik” olduğuna, bu konuda da hepimizin suçlu olabileceğine ve yine basit çabalarla herkesin aslında bir şeyler yapabileceğine dikkat çekilmiş. Eserlerin didaktik kurgusunun yanında çocukların da anlayacağı şekilde kısa, basit bilimsel verilere de yer verilmiş, yani yazarın bir bilim ilgi ve sevgisi uyandırma amacı güttüğü de söylenebilir. Normalde son derece karmaşık bir konu olan “küresel ısınma”nın temeli olan “ekolojik denge” mevzusu sade ve anlaşılır bir şekilde okuyucuya sunulmuş. Akarsu’nun babacan hikâyeciliğinin yanında, Zeynep Özatalay ve Zafer Okur’un keyifli resimleri kitaplarda bize eşlik ediyor. Kitap sonlarında yer alan çevreci testler ve Doğan Egmont’un sitesinden indirilebilen “Çevreyi Koruma Listesi” ve “Çevreci Dostu Sertifikası” da kitabın ikincil sürprizleri.
“Çevreci Dede 2 – Kış Oyunları” adlı, son çıkan, kısacık ve sıcacık romanda olan bitenin ise -kitapta hiç adı geçmese de- bize 2010 yılında Erzurum’da yapılan Dünya Liselerarası Kış Oyunları: Olimpiade’yi anımsattığını ayrıca belirtelim.

Çevreci Peri
Hikmet Temel Akarsu
Çizmeli
96 s.

Uzaylı Peri
Hikmet Temel Akarsu
Çizmeli
96 s.

Çevreci Dede-2
Hikmet Temel Akarsu
Doğan-Eg
112 s.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.