Bisiklet ve mutluluk

Bütün bunları bisikletli bir yaşam için için yapıyoruz. ‘Bisiklet Öyküleri’ bu adımlardan birisi, ama büyükçe bir adım. 72 yazarı var. Farklı disiplinlerden birçok insanı yan yana getiren bir edebiyat, öykü ve bisiklet buluşması. Kolektif bir üretim. Birlikte üretmek kadar güzeli yok.

Bisiklet ve mutluluk
18 Aralık 2015 Cuma 13:00

Murat Akkan

Aydın İleri’nin uzun yıllar üzerinde çalışıp özenle hazırladığı “Bisiklet Öyküleri” kitabında onlarca yazar hiç unutamadıkları bisikletlerinin öyküsünü anlattı. Tüm bisiklet tutkunlarının büyük bir keyifle, merakla, bazen de hüzünle okuyacağı yaşanmışlıklar hepimizi geçmişe sürükleyecek. Aydın İleri ile “Bisiklet Öyküleri”ni konuştuk.

| Bisiklet ile çocukluk bağlantınız nedir?
Çocukluğumun en unutulmaz oyun aracıydı bisiklet. Bütün gün üzerinden inmek istemezdim. Evimizin uzunca bir koridorunda üç tekerlekli ile bir aşağı bir yukarı pedal çevirirdim, bıkmadan usanmadan.
Büyüdükçe hayaller büyüdü ama ev bütçesi zor büyüyordu. Emanet bisikletlerle sürüyordu pedala olan tutkumuz. Bir özgürlük, bir uçuş, hiç bitmesini istemediğimiz güzel bir rüya gibiydi. Kimi zaman sahibi olduk bisikletin, kimi zaman emanet bir tur bindik (bineni olduk). Azıcık harçlık biriktirince kiralayıp sürdük. Tadımlık bir mutluluktu o günlerden zihnimizden hiç silinmeyen.
Gençlik yaşlarıyla beraber en çok da bisikletin çevreci bir muhalefet aracı olması cezbetti. Savaş karşıtı ve çevreci her eylemde en önde bisikletlilerin olması, muhalefet alanlarını bisikletlerin doldurması bisikletle bağımızı arttırdı. Sımsıkı tutunduk bisiklete.
Yaşanılır bir dünya için fosil yakıtların tüketilmesi terk edilmeli, azaltılmalı bunun en önemli adımı bisikletli bir yaşam.

| Bisiklet kültürü üzerine bu kitap dışında başka çalışmalarınız var mı?
Bisikletin bir yaşam kültürü olması çok önemli. ‘’Bisiklet Öyküleri” kitabını projelendirirken en önemli hedefimiz bisikletin toplumsallaşması, yediden yetmişe herkesin ulaşım aracı olmasıydı. Toplumda bu bilinci oluşturmak için birçok disiplin bu konuda çaba harcamalı.
Asıl mesleğim kütüphanecilik. Geçtiğimiz kütüphane haftası kutlamasında (Nisan ayında) Yitik Ülke Yayınevi, Özgürlüğe Pedal Bisiklet Grubu ve Türk Kütüphaneciler Derneği işbirliği ile Üsküdar Şemsipaşa İlçe Halk Kütüphanesi önünden Bostancı sahile bir bisiklet turu düzenledik.
Adına “Okumak İçin Pedallıyoruz” dedik. Buradaki amacımız okuma kültürü ile bisiklet kültürünü yan yana getirmekti. Tura katılan herkese 15’er adet kitap ve onlarca ağaç tohumu kitap hediye ettik Kadir Aydemir’le.
Bu yıl Haziran ayında Burgazada’da Sait Faik Okuma Günü ve bisiklet turu düzenledik. Önce Sait Faik Müzesi’ni gezdik. Müze bahçesinde topluca Sait Faik kitaplarını okuduk. Sonra bisikletlerimizi pedalladık. Yine gelen katılımcılara kitap ve ağaç tohumu dağıttık. Her yıl tekrarlayacağız.
Bütün bunları bir bisikletli bir yaşam için bütünlük oluşturması için yapıyoruz. “Bisiklet Öyküleri” bu adımlardan birisi, ama büyükçe bir adım. 72 yazarı var. Farklı disiplinlerden birçok insanı yan yana getiren bir edebiyat, öykü ve bisiklet buluşması. Kolektif bir üretim. Birlikte üretmek kadar güzeli yok.

| Kitapta kimler yazdı?
Kitapta yazanlar; bisiklet sevdalısı dostlar. Yetişkinler için yazan edebiyatçılar, çocuk ve gençlik edebiyatının seçkin isimleri, sinemacılar, gazeteciler, editörler, kütüphaneciler, tv programcıları, STK’larda önemli çalışmalara imza atan sivil toplum liderleri, akademisyenler, öğretmenler, psikologlar, sporcular, ressamlar, tiyatro ve müzik dünyasının birbirinden değerli isimleri bisiklet için hayal kurdu, çocukluklarına, düne bugüne dair umutları için kalem oynattı. Bu kez pedallar öyküler için döndü. Siz kitabın sayfalarını çevirirken çam kokulu, öykü dolu bir rüzgar okşayacak saçlarınızı.

| Kitabı bisikletsiz çocuklara ithaf etmişsiniz. Bunun özel bir nedeni var mı?
10 Ekim’de Ankara’daki katliamda ölen küçük kardeşimiz, Veysel Atılgan’ın kısa bir videosunu izledim. Çok etkilendim. O videoda; annesinden bisiklet istiyordu.
İçimdeki acı daha da büyüdü. Bütün bisikleti isteyip de bisikleti olmayan çocuklara, bisikletsiz büyüyen çocuklara ithaf ettim kitabı. Çocukların bisikletsiz büyüyemeyeceği bir yaşam diliyorum her zaman.

| Bisikletle ilgili unutmadığınız anılar var mı?
Çok yeni iki güzel yaşanmışlık var; iki yaşanmışlıkta da kitap, kütüphane ve bisiklet üçlüsünün yolu kesişiyor. Kütüphaneci olup, bisiklet öyküleri derleyince bu yaşanmışlıkları sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim.
İlki; Tunceli’de. Ovacık Belediyesi Başkanı Fatih Maçoğlu, çocukları kitap okumaya sevk etmek için ilginç bir kampanya yaptı. Maçoğlu, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için, ‘1 saat kitap okuyana, 1 saat bisiklet turu bedava’ kampanyasını hayata geçirdi. Mersin Dağcılık Kulübü tarafından Ovacık Belediyesi’ne hediye edilen 15 bisikleti değerlendiren Maçoğlu, belediyeye ait kütüphanede 1 saat kitap okuma karşılığında, 1 saat bisiklete binme hakkı sağladı. Kampanyaya ilk günden ilgi oldu, 14 çocuğun kütüphaneye gelerek kitap okuduğunu ve bisiklete binme hakkı kazanması kampanyanın başarılı olmasını sağladı
İkincisi; Bitlis’te. Bitlis İl Halk Kütüphanesi geçen Nisan ayında kütüphane haftasında en çok kitap okuyan okuruna tablet hediye etmişti. Ekim ayında kütüphanenin dilek ve istek kutusundan minik bir okurun isteği çıktı. Kargacık burgacık yazı ile “bir dahaki kütüphane haftasında en çok kitap okuyan çocuğa bisiklet hediye eder misiniz?” diye not yazmış. Hepimiz çok duygulandık. Hediye bisiklet almayı önerdik kütüphane haftası için, o kadar çok kalbi güzel dostumuz var ki bisikletler Bitlis’e ulaştı bile. Unutmadan Aydınlık okurları, sizler de bisiklet bağışlayabilirsiniz.

| Bisikletli bir yaşam ile ilgili ülkemizdeki son gelişmelere nasıl bakıyorsunuz?
Yerel yönetimlerin bisiklet yolları, bisiklet parkları yapmasını çok değerli ve önemli buluyorum. Bisikletin yaşamımıza girmesi için bisikleti rahat kullanılacak yollarının düzenlenmesi, hayatı kolaylaştıracak bisiklet parklarının yapılması ülkemiz için kazanımdır. Ama yolun başındayız. Bisiklet yönetmeliğimiz geçtiğimiz Kasım ayında Resmi Gazetede yayınlandı. Umudumuz tazelendi.

Bisiklet Öyküleri
Haz: Aydın İleri
Kolektif
Yitik Ülke Yayınları
280 s. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.