30 Ekim - 2015 Yeni çıkanlar

30 Ekim - 2015 Yeni çıkanlar
31 Ekim 2015 Cumartesi 15:06

Şiir Yaşantısı
Melih Cevdet Anday
Everest Yayınları
535 s.

Türk edebiyatında denemeleriyle kendine özgü bir yer edinen Melih Cevdet Anday’ın yaklaşık 60 yıl boyunca şiir üzerine yazdığı, kitaplarında ve dergilerde yayınlanan yazıları ilk kez bu seçkide tematik olarak bir araya getiriliyor.
Osmanlı şiiri ve klasik sorunu, modern şiirin ayırıcı niteliği, öz-biçim ve anlam tartışması, şiirin dili ve yapısı, imge ve söz sanatları ya da şiir çevirisi gibi pek çok konu hakkında “tipik” yaklaşımları yetkin biçimde analiz etmiş.
İslam’da Şiddet
Arif Tekin,
Berfin Yayınları
270 s.

Arif Tekin son kitabını, hiç kimsenin ırkına, dinine, rengine, cinsiyetine bakmaksızın tüm insanların kardeşliği için emek harcayanlara ithaf ediyor... Kitapta, Hz. Muhammed’in Medine döneminde gerçekleşen savaş ve baskınların bilançosu; Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarının asıl nedenleri; inanca karşı şiddet; savaş ve öldürmeyi emreden ayetler; Hz. Muhammed’i eleştirmenin ve İslamiyet’ten çıkmanın cezası; İslam’da kadına karşı şiddet; Kur’an’a göre inceleniyor.

 Bir Kardeş Cinayeti
Franz Kafka
Çev: Esen Tezel,
Kırmızı Kedi 
 104 s.

Yalnızlık, duyarsızlık, zulüm ve kişinin çaresizliği üzerine yazsa da ince bir zekâyı belli eden nüktedanlığı ile de en önemli yazarlardan biri olagelmiş; suç, yabancılaşma ve sorumluluk gibi temaları derinlemesine işlemiş Kafka’nın en etkileyici öykülerinden özel bir seçki.Sanat için izleyicilerinin önünde aç kalan bir açlık sanatçısının, fare halkının zorlu yaşamı içinde tek şarkı söyleyebilen Josefine’in çektiklerinin, bir kardeş cinayetinin, bir taşra doktorunun hikâyeleri... 

 
Acısız Bilim
(Bilim Günlük Hayatı Nasıl Değiştiriyor?)
Chris Smith, NTV 
Çev: Duygu Akın
304 s.

İlginç bilgilerle dolup taşan, aklın sınırlarını zorlayan sıradışı kitap “Acısız Bilim”, araştırıcı zihinler için muhteşem bir armağan.Bir grup bilimci tarafından BBC için hazırlanan bir radyo programının kitaplaştırılmış hali olan “Acısız Bilim”, son zamanlarda bilim dünyasında meydana gelen gelişmeleri anlatıyor. Hem profesyonel hem de amatör bilimcilerin bir solukta okuyacakları bu kitap ilgilenenler için tam bir hazine niteliğinde.

 

Edebiyatlaşan Dünya
(Dünyayı Yeniden Anlama ve Kurma Girişimi)
Afaq Esedova
Kabalcı Yayınevi
271 s.

Uygar dünya görüşü sistemler; kuantum fiziğine, görecelik kuramına dayanarak geleneksel rasyonel bakışların çerçevesinden çıkıyor, zaruret ve tesadüf, neden ve sonuç, pay ve bütün vb. yeni kategorileri dikkate alıyor. Çağdaş bilim, pozitivist bilimin dayanağı olan deneyin anlamında değişikliğe yol açıyor. Deney yapma stratejisi ilkeli şekilde değişiyor, yeniden aynı durumu yaratmak mümkün olmuyor.

 
Öznenin Yorumbilgisi
(College de France Dersleri 1981-1982)
Michel Foucault, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları 
Çev : Ferda Keskin
502 s.

Michel Foucault’nun 1970-1984 arasında Collège de France’taki “Düşünce Sistemleri Tarihi” başlıklı kürsüsünde verdiği bu derslerde, düşünürün elindeki tarihsel materyalleri nasıl işlediğine, felsefeyle tarih arasındaki bağları nasıl ördüğüne tanık oluyoruz. Bu derslerde Foucault, Antik Yunan’da paranın tesisinden 18. yüzyıl Fransa şehirciliğine, psikiyatrik iktidardan modern devlet aklını ortaya koyuyor.


 Jakobenizm ve Kemalizm
Emrah Gülsunar
Yordam Kitap,
320 s.

Türkiye’de pek çok kavram gibi Jakobenizm de son derece keyfî ve öznel bir biçimde kullanılıyor. Liberal aydınlar Jakobenizmi anti-demokratiklikle eşdeğer kullanırlarken, İslamcı çevreler, anti-demokratik anlamına ilaveten, onu “din karşıtı” katı laik ya da seküler düşünce biçimlerini nitelemek amacıyla kullanıyorlar. Buna karşılık, “ulusalcı” ya da “ulusal sol” olarak nitelendirilen çevreler ise bu kavramı, olumlu anlamda kullanıyorlar.Saraysız Başkan Jose Mujica
(İktidarda Bir Kara Koyun)
Andres Danza, Ernesto Tulbovitz,
Tekin Yayınevi 
Çev: Ali Tuncer, 264 s.

Mujica ile yirmi yıldır kesintisiz bir ilişki içinde olan Andrés Danza ve Ernesto Tulbovitz, kendini hep ‘Kara Koyun’ gibi hissetmiş bir adamın, ‘Pepe’ Mujica’nın Başkanlık yolculuğunu, iktidarı anlayış ve idare tarzını, Obama, Fidel Castro, Putin, Chávez, Cristina Fernandez de Kirchner gibi liderlerle yaptığı görüşmeleri, yüz saati aşkın sohbet ve röportajın ürünü olan akıcı bir anlatımla aktarıyor.
Göğün Bütün Çeyrekleri
Bedia Ceylan Güzelce
Doğan Kitap
128 s.

1473’ün yazarı Bedia Ceylan Güzelce’den aşk ve ölümsüzlük üzerine “ince” bir roman. “Babil’de, onu bütün bu binyıllar boyunca gerçekten sevebilmiş insanlarla mutluydu ve tamdı. ‘Başlangıçta hepimiz tamdık, sonra yarım kaldık. Şimdiyse çeyreğiz’ dedi kendi kendine. Göğün bütün çeyrekleri bir yalnızlıkla sınanıyordu. Timur, ne yaparsak yapalım bir daha tamamlanamayacağımıza, hep böyle çeyrek kalacağımıza kanaat getirdi.

 

Panzehir Gerçeğe Çağrı
(Yalanlar, Çarpıtmalara, İftiralara)
Sinan Meydan
İnkılap Kitabevi
568 s.

“Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve beni lanetleyenler çıkabilir.
Hatta bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki bu fikirler Hint’ten, Mısır’dan döner dolaşır, gene gelir feyizli neticeleri kalpleri doldurur.” 
-Mustafa Kemal Atatürk, 1937-


Tiyatro Benim Hayatım
(Yıldız Kenter’in Hayat Hikayesi)
Dikmen Gürün
Yapı Kredi Yayınları
312 s.

Dikmen Gürün, Kenterin tiyatro ile dopdolu geçen bir yaşamı okurla paylaşırken ülkenin içinden geçtiği süreçleri de yansıtıyor.
Yıldız Kenter şöyle diyor kitapla ilgili olarak: “Beni çocukluk yıllarımdan bu günlere duyarlı bir dille taşımış.
Tiyatro çevresinde dönen bir hayatı doğrularıyla, yanlışlarıyla işlemiş. Mücadelemi, mücadelemizi paylaşmış. Titizlikle yapmış bunu.” 

 
Tanzimat
(Değişim Sürecinde Osmanlı İmparatorluğu)
Halil İnalcık, İş Bankası Kültür Yayınları, 826 s.

Tanzimat Fermanı, Osmanlı ve Türk modernleşmesinin en önemli tarihsel dönemeçlerinden biridir.
Bu ferman, anayasal tarihimizin başlangıcı olarak kabul edilir.
Ayrıca modern hukuk devletinin kuruluşu ve buna bağlı olarak yeni idari yapıların doğuşunun temelleri de Tanzimat dönemine uzanır.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.