27 Kasım 2015 - Yeni çıkanlar

27 Kasım 2015 - Yeni çıkanlar
27 Kasım 2015 Cuma 15:11

Vardiya
Hugh Howey, Monokl
Çev:Mehmet Rasim Emirosmanoğlu
508 s.

“Gladyatör”, “Cennetin Krallığı” ve “Marslı”nın yapımcısı Ridley Scott’un filmini hazırladığı, merakla beklenen “Wool” serisinin 2. kitabı nefesinizi kesecek. Amazon.com’un en popüler yazarlar sıralamasındaki Hugh Howey’in bilimkurgu serisi “Wool”un uzun zamandır beklenen ikinci cildi “Vardiya” yayımlandı. “Vardiya” serinin ilk kitabı “Silo”da akıllara takılan sorulara etraflıca cevap verirken bir yandan da seriye yepyeni gizemler ekliyor.

Devrim Planı

Srdja Popovic
Çev:Ebru Erbaş
Matthew Miller, Paloma
220 s.

Yazar Srdja Popovic, barışçıl yolla dünyayı değiştirmek için benimsediği felsefeyle küçük çaplı toplumsal değişimlere dair hikâyeler aracılığıyla dünyanın her yerinden aktivistler için bir model ortaya koyuyor. Muhalefeti sindirmek için gülmeyi ve müziği kullanma, Sırbistan’daki Lego Adam protestosu, İsrail’de düzenlenen süzme peynir boykotu gibi örneklerle şiddet içermeyen direnişin amacına ulaştığı gerçek yolları ele alıyor.
Mirnanın Elleri
Billur Şentürk,
Alakarga,
77 s.

Billur Şentürk’ün öykülerinde, kendi deyimiyle, çiziklerin sızılarına alışmaya çalışan insanlar var. Çocuk, genç, anne, büyükanne, hayatın içinde garip şeyler yaşayan kadınlar. Yaşadıklarını garip bulan, dünya içerisinde kendilerine bir yer açmaya çalışan kadınlar. Kimi zaman öyküler yazmaya, resim yapmaya soyunmuşlar, kimi zaman çocukluğun meraklı gözleriyle etrafa bakıyorlar.
Bu öykülerde kadınlar uzak yakın bütün halleriyle geziniyor ve var olma mücadelesi veriyorlar.Düşler Ormanında

Ion Deaconescu
Çev: Barış Behramoğlu
Tekin Yayınevi
120 s.

Romen şiirinin seçkin bir temsilcisi olan Ion Deaconescu için denebilir ki insan ruhunun derinliklerinde gezinmeyi başarıyor. Bu şiirler iddiasız görünümlerinin ardında büyük bir şairin düşler ormanında, benzersiz ve şaşırtıcı metaforlarla okuru doyumsuz bir geziye çağırıyor. Dünya Şiir Okyanusu Çağdaş Dizi’de Ion Deaconescu’yu klasik ve çağdaş Romen şiirinin önde gelen başka temsilcileri de izleyecek.
A. BehramoğluEnver

Murat Bardakçı
İş Bankası Kültür Yayınları
784 s.

Enver Paşa Türkçü-Turancı mı, yoksa İslâmcı mı idi? İstiklâl Harbi yıllarında neler yapmıştı? Mustafa Kemal ile mektuplaşmaları… Murat Bardakçı’nın, Paşa’nın ailesi tarafından doksan küsur sene boyunca muhafaza edilen ve şimdiye kadar yayınlanmamış özel evrakı ile sivil ve askerî arşiv belgelerine dayanarak kaleme aldığı “Enver”, tarihimizin bu önemli ismini her yönü ile ortaya koyarken, onun hakkında yanlış bilinen birçok konunun gerçeğini de gözler önüne seriyor. 
Bir Eylem Gecesi
Kerem Özakman
Bilgi Yayınevi
156 s.

Annem, Türkiye’nin en iyi tiyatro çevirmenlerindendi. Babam ise bu ülkenin yetiştirdiği en iyi tiyatro yazarlarından biriydi. Onlar bu hayattan çekilip giderken bizlere çok değerli iki miras bıraktılar; aydınlık, tertemiz bir soyadı ve yazma eğilimi. Ne anlattın bu öykülerde derseniz; bizi biz yapan vicdani değerleri, güçlü kişilik özellikleri, iyi niyetleri ama aynı zamanda zaafları, kontrol edilemeyen öfkeleri, takıntıları, öç alma duyguları ile insanı anlatmaya çalıştım.
Kerem ÖzakmanKöpeklerin Sohbeti
Miguel de Cervantes Saavedra
Çev: Sinan Okan
Kolektif Kitap
77 s.


Talihsiz bir evlilik yüzünden hastaneye düşen bir teğmen hasta yatağında yatarken sokakta iki kişinin konuştuğunu duyar. Teğmen konuşanların aslında hastanenin bekçi köpekleri olduğunu anlar ve bu mucizevi sohbeti kağıda aktarır.
Bir süreliğine konuşma kabiliyeti kazanan iki köpek başlarından geçenleri anlatırken insanlığın derin mevzularına değinirler: ahlak, yozlaşma, dedikodu, haset, talih, onur, sinsilik, tahakküm...
Tearling Kraliçesi
Erika Johansen
Çev: Melike Sıla Arlı
Doğan Kitap
454 s.

“Ya halkı kazanırsın ya da tahtı kaybedersin!”
Sürgünde büyüyen Prenses Kelsea Raleigh Glynn, on dokuzuncu yaş gününden sonra vârisi olduğu tahta geçmek için doğduğu kaleye doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Okumaya ve bilgiye tutkun Kelsea, tecrübesizdir, ama savunmasız değildir.
Boynunda sihirli güçleri olan Tearling safiri vardır. Yanında da bir grup cesur muhafız... 
Tanrılar Susamışlardı

Anatole France
Çev: Deniz Bengi Demirbilek
Fabula Yayınları
 272 s.

Tarihler Nisan 1793’ü göstermekte ve Fransız İhtilali’nin son iktidar mücadelesi yaşanmaktadır: Aristokratlar ölmüştür ve yoksullar bir dilim ekmek için birbirlerini boğazlamakla meşguldür.
“Tanrılar Susamışlardı”, işte böyle bir ortamda jüri üyesi olarak atanan ve kimin infaz edilip kimin canının bağışlanacağına karar verme yetkisine sahip olan idealist sanatçı Gamelin’in hikâyesidir.
Ülkenin Kalbinin Kalbinde
William H. Gass
Çev: Şefika Kamcez
Everest Yayınları
290 s.

William H. Gass, Amerikan Postmodernizmi’nin en önemli isimlerinden. 1968 yılında yayınlanan “Ülkenin Kalbinin Kalbinde”, Gass’in, Amerika’nın en iyi ve en cesur kurgu yazarlarından biri olarak tanınmasını sağladı; bugün kitap hâlâ çağdaş edebiyatın başyapıtlarından biri olarak görülüyor.

“Bir Gass yapıtında, bir sonraki adımı hiçbir zaman bilemezsiniz.”
Nicholas Lezard

Yıldızlara Bakıyor Bazılarımız
Suzan Bilgen Özgün
Dedalus
77 s.

“Yıldızlara Bakıyor Bazılarımız”, ilk kitabıyla 2012 Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü kazanan Suzan Bilgen Özgün’ün usulca ruhumuza sızan öykülerinden oluşuyor.
Kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk ve hatta nesnelerin farklı bakış açıları, zaafları, özlemleri var bu satırlarda. Öykü karakterleri, bazen çok uzaklardan, bazense fark ettirmeden çok yakınımızdan bakıyorlar bize. Peki, biz nereye bakıyoruz?

Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir
Mary Warner Marien
Çev: Göksu Şimşek
Literatür Yayıncılık
216 s.

Bu değerli kitap, fotoğrafçılığın tarihini hem bilim ve teknolojinin hem de değişen toplumsal koşulların, felsefelerin ve estetiğin doğurduğu fikirlerle biçimlenmekte olan buluşların tarihi olarak ele alır.  “Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir”, fotoğrafla ve sanatın her dalıyla ilgilenenlerin yanı sıra iletişim ve medya dünyasından herkesin ilgiyle okuyacağı, bugün yaşanan olguların kökenlerini ve nedenlerini kavrayacağı eşsiz bir eser.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.