18 Aralık 2015 - Yeni Çıkanlar

Raflarda yerini alan yeni kitaplar...

18 Aralık 2015 - Yeni Çıkanlar
18 Aralık 2015 Cuma 13:52

Vertigo
W.G.Sebald
Çev: Hulki Demirel
Can Yayınları
224 s.

Korkunun, bunaltının ve ruh daralmasının insanda yarattığı hislerin izini süren dört öykü anlatıyor Sebald bize “Vertigo”da. Birbirinden bağımsız da okunabilen, fakat sanatsal olarak iç içe örülmüş esrarlı öyküler bunlar: Stendhal’i, Kafka’yı ve bizzat Sebald’i kıskıvrak yakalayan yoğun bir içsel yaşantıdan, melankolik duygu durumundan bahsediyorlar. Gerçekliğe dair algı bozulup da denge kaybolunca, hatırda kalanlar ile aslında olanlar arasında açılan o tehditkâr yarıkta anlatıcının kapıldığı baş dönmesini okurun bilincine taşıyorlar.

Kabil Disco
(Afganistan’da Kaçırılmamayı Nasıl Başardım?)
Nicolas Wild
Çev: İbrahim Şahin
Esen Kitap
160 s.

Evsiz ve işsiz olan çizgi roman yazarı Nicolas Wild, 2005’te nihayet kendine uygun bir iş bulur. Ama bu iş biraz uzaktadır. Savaştan henüz çıkmış Afganistan’ın başkenti Kâbil’de. İşte böylece, ülkenin anayasasının bir çizgi roman uyarlamasını hazırlamak üzere oraya gider. İki yıl kalarak ülkenin yeniden inşasına tanıklık eder. Bu kitap, Afganistan dönüşü yayımladığı üçlemenin ilk cildidir. Afganistan’a ironik ve sağduyulu bir yaklaşım.

Gömülü Şamdan
Stefan Zweig
Çev: Regaip Minareci
İş Bankası Kültür Yayınları
120 s.

Süleyman’ın tapınağından çıkan, Yahudilerin kutsal emaneti yedi kollu şamdanın 455 yılında Roma’yı yağmalayan Vandalların eline geçmesi, kentin Yahudi cemaatinde şok etkisi yaratır. Cemaatin yaşlıları, olan biteni gelecek kuşaklara aktarması için o sırada yedi yaşında olan Benjamin’i de yanlarına alarak kutsal Menora’yı denizaşırı yolculuğuna uğurlarlar. Zweig “Gömülü Şamdan”da söylenceye bir gün yeniden kavuşma umudu barındıran bir final atfeder. 
Kızılca Kıyamet
(Teşkilat-ı Mahsusa’dan Kurtuluş Savaşı’na)
Sinan Onuş
Kırmızı Kedi Yayınevi
320 s.

İstibdada karşı mücadele... Teşkilat-ı Mahsusa’nın kuruluşunda ve sonrasında rol alan iki aile... Enver Paşa ve Sarıkamış Harekâtı... Kafkas Cephesi’nden İtalya-Avusturya Cephesi’ne uzanan hat... Mondros Mütarekesi, Sevr ve Milli Mücadele... Ve binlerce “meçhul asker”in öyküsü... Kitap, Osmanlı toprakları ve Avrupa’nın yeniden şekillendiği yüzyılda insanımızın ve askerimizin yaşadıklarını birinci elden belgelere dayanarak aktarıyor. Dağlarca İçin 94 Cümle
Haydar Ergülen
Tekin Yayınevi
160 s.

Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi şiirin zirvesinde yaşamış, tek başına şiir ülkesi olmuş bir şairi anmak, nefesini bulunduğumuz ana taşımak ancak şiirsel anlatımlarla mümkün olabilir, bu büyük şairin hatırası böyle yazılarla günümüze taşınabilirdi. Bu eylem, Haydar Ergülen’in “tepeden tırnağa şiirdir” diyerek seslendiği Dağlarca’yı, Dağlarca şiirini ele aldığı “Dağlarca İçin 94 Cümle”deki şairane yazılarda ifadesini buluyor.
Didem Madak’ı Okumak
Kolektif
Metis Yayıncılık
376 s.

2011 yılında kaybettiğimiz şair Didem Madak’ın yapıtı, son yıllarda çok sevilen, ilgiyle elden ele dolaşan üç kitaptan oluşuyor. Didem Madak’ın dostları, eleştirmen ve akademisyenler ve tutkulu okurları bir sempozyumda bir araya geldiler ve onun eserini farklı veçheleriyle ele aldılar. Madak’ın poetikası kimlik, benlik, dil, zaman ve mekân ilişkileri, hatırlama ve unutma, edebi kanon ve kadınlık halleri gibi başlıklar altında verimli bir yorumlamanın ve tartışmanın konusu oldu.


Mimarlığı Değiştiren 100 Fikir

Richard Weston
Çev: Neslihan Şık
Literatür Yayıncılık
216 s.

Bu değerli kitap, mimarlığı biçimlendiren en etkili fikirleri sıralayarak, okuyucuyu sorgulamadan kabul ettiği kavramlara doğru meraklandırıcı bir yolculuğa çıkarır. Mimarlar, tasarım ve yapı sanatıyla ilgilenenler tarafından ilgiyle okunacak olan “Mimarlığı Değiştiren 100 Fikir”, yazar Richard Weston’un konular arasında oluşturduğu ilginç bağlantılar sayesinde pek çok öğrenci ve öğretim görevlisinin yeni araştırma çalışmalarını tetikleyecektir. 

Sissoylu-2 Kuşatma
Brandon Sanderson
Çev: Can Sevinç
Akılçelen Kitaplar
648 s.

Kötülük alt edildi; savaş ise henüz başlıyor. İmkânsızı başardılar ve acımasız iktidarı bin yıl boyunca devam eden Tanrı benzeri varlığı ortadan kaldırdılar. Bu toprakların en kudretli Sissoylusu hâline gelen Vin ve ona âşık olan genç, idealist bir soylu olan Elend Venture, şimdi yıkık bir imparatorluğun külleri üzerine sağlam, yeni bir toplum inşa etmek zorunda.
Fantezi roman evreninin önemli yazarı Brandon Sanderson’dan harika bir yapıt “Sissoylu-2 Kuşatma”.


99 Soruda Hayvan Hakları

Ahmet Kemal Şenpolat
Okuyan Us Yayınları
220 s.

“Elinizde tuttuğunuz kitap hayvan sevgisinden mahrum olanların içlerindeki nefreti, şiddete ve cinayete dönüştürmeden durdurabilmek için bu topraklarda verdiğimiz büyük mücadeleyi, geldiğimiz noktayı ve hala işin ne kadar başında olduğumuzu anlatıyor. Unutmayalım ki hayvanın yaşam hakkı, aslında insanın yaşam hakkıdır. Çünkü bilinen seri katillerin başlıca ortak noktası, hayvana yönelik şiddet geçmişlerinin olmasıdır.” 
Prof. Dr. Sevil AtasoyPeder Brown’ın Masumiyeti

G. K. Chesterton
Çev: Zarife Biliz
Alfa Yayıncılık
305 s.

Peder Brown, insanları dinleyerek gizemleri çözen bir rahip dedektiftir.
Uluslararası cinayetlerden basit kabahatlere dek her olayı çözüme ulaştırıp kayıp ruhları kurtaran Peder Brown, yıllar geçtikçe polisiye romanın en maharetli karakterlerinden biri olacaktır.
Olayları çözerken sezgileriyle birlikte bilgeliğini de kullanan Peder Brown, Chesterton’ın dünya görüşünü, felsefi ve teolojik bakışını da yansıtıyor.Franz Von Papen’in Anıları

Kolektif
Tarihçi Kitabevi
480 s.

“Beni bu kadar suçlayanların benim Hitler’in yükselmesine yardım ederek onu iktidara taşıyan adam olduğumu nasıl söyleyebildiklerini anlamış değilim.”
İlk eser Hitler’i iktidara getirmekle suçlanan ve II. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’de Almanya Büyükelçisi olarak görev yapmış Papen’in anılarını içermekte, Nazi Almanya’sının tarihine ışık tutmaktadır. Ayrıca II. Dünya Savaşı sırasındaki Türkiye hakkında da önemli bilgiler vermektedir.Demokrasinin Bunalımları

(Antonio Polito ile Bir Söyleşi)
Ralf Dahrendorf
Çev: Emre Zeybekoğlu
İthaki Yayınları
128 s.

Her yeni başlangıç noktasında bir sondan demokrasinin veya tarihin sonu gibi bahsedenlerin naifliğini de pek paylaşmıyorum. Demokrasinin anayasal temellerini nihayete ermemiş kökten değişimler ışığında yeni baştan düşünmek zorundayız. Bugün “post-demokrasi” olarak adlandırabileceğimiz bir aşamaya ulaşmış olduğumuzu söyleyebilirim, ancak bu bizi, yeni bir demokrasi projesi üzerinde çalışmak yükümlülüğünden kurtarmaz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.