Aman dikkat! Ramazan Ağar mali sekreter oldu


Yıldırım Koç

Yıldırım Koç

Okunma 20 Eylül 2013, 17:11

yildirimkoc

Türk-İş Yönetim Kurulu’nun 3 Eylül 2013 günü yaptığı görev dağılımında Ramazan Ağar genel mali sekreterliğe getirildi.

Ramazan Ağar günümüzde Yol-İş’in genel başkanı. Ancak daha önce Yolİş’in genel mali sekreterliği görevini üstlenmişti.

Ramazan Ağar’ın dürüstlüğü konusunda kuşkum yok; ancak mali konularda yeterince uyanık değilmiş gibi geliyor.

Ramazan Ağar’ın genel mali sekreterlik dönemi Yol-İş tarihinde ilginç olaylarla doludur. Birkaçını hatırlatayım.

Bir yılda kaç günlük harcırah alınabilir?

Bir yılda kaç gün vardır?

365.

Bir sendikacı diyelim her gün genel merkezin bulunduğu ilin dışında görev yaptı. Hafta tatili, genel tatil dinlemedi. Her gün çalıştı.

En fazla kaç gün harcıraha hak kazanır?

365 güne.

Bir sendika yöneticisinin yılın 365 günü sendika genel merkezinden uzakta bir ilde sendikal çalışma yürütüp harcırah alması mümkün müdür?

Tabii ki olmaz böyle birşey.

Ancak iş burada bitmiyor.

Ramazan Ağar genel mali sekreterken, bir yıl içinde Yol-İş genel başkanı Fikret Barın’a 370 günlük, genel başkan yardımcısı Hüseyin Baykal’a 387 günlük ve genel başkan yardımcısı Nuhi Çelebi’ye de 379 günlük harcırah ödenmiş. Bilirkişi kurulu raporuna göre, Ramazan Ağar’ın aldığı fazla harcırah miktarı 38.533 lira. Nuhi Çelebi de 52.784 lira haksız harcırah almış.

Birileri Ramazan Ağar’ı, günlerin uzaması gibi yılların da uzadığı konusunda işletti herhalde.

Birileri faturalarla oynamış

Bir de fatura tahrifatı söz konusu.

Fatura tahrifatı affedilmez suçtur.

Yıl 2004. Yol-İş’te Ramazan Ağar genel mali sekreter, Mahmut Ballıktaş da muhasebe müdürü.

Yol-İş Samsun 2 No’lu Şubesi genel merkeze 10 tane otobüs faturası gönderiyor. 2004 yılında Ankara’da miting olmuştu. Otobüs tutulmuş. Otobüslere para ödenmiş.

Ancak otobüs şirketlerinin kestiği faturaya göre, otobüslerin herbirine yaklaşık 1500 lira ödenmiş.

Ama Yol-İş’in kasasından 1500 lira çıkmamış.

Birileri bu faturalarda rakamla ve yazıyla belirtilen miktarın önüne ekleme yapmış ve bu yolla Yol-İş Sendikası 87.000 lira fazla para ödemiş. Örneğin, 1250 lira bir anda olmuş 11.250 lira.

Yol-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Muhasebe Müdürü Mahmut Ballıktaş nereden bilsinler SamsunAnkara otobüs fiyatlarını. Herkesi de kendileri gibi dürüst, sütten çıkmış ak kaşık zannediyorlar. Bu tahrifatı farketmemişler ve bu fatura karşılığında 1250 lira değil, 11.250 lira ödemişler. Ancak otobüs şirketi kendisine 1250 lira ödendiğini belirtmiş ve elindeki faturayı savcılığa teslim etmiş.

Sendikal faaliyet olarak bilezik

Bir de avanslar konusu var.

Sendikalar kimseye borç veremez.

Sendikanın yönetici veya görevlileri, sendikal görevler nedeniyle iş avansı alır ve işin bitmesinden sonra bu avansları kapatır.

Ancak Ramazan Ağar’ın genel mali sekreterliği döneminde bazı kişiler Ramazan Ağar’ı yanıltarak, çok çeşitli şahsi harcamalarını sendikal faaliyetin parçası olarak göstermişler ve önemli miktarlarda avans alarak uzun süre üzerlerinde tutmuşlar. Örneğin, Yol-İş genel sekreteri Tevfik Özçelik’in aldığı avanslar arasında “üç adet bilezik” gibi harcamalar var. Merak ettiğim konu, üç adet bilezik için sendikadan alınan avansı Ramazan Ağar’a nasıl “sendikal faaliyet” olarak yutturdukları.

Ramazan Ağar’ın at yarışlarına ilişkin bilgisinden, diğer bazı konulardaki uzmanlığından ve dürüstlüğünden kuşku duymuyorum; ama galiba bu para işlerinden pek anlamıyor.

Aman dikkat edin, Türk-İş’te de birileri Ramazan Ağar’ın genel mali sekreterliğinden yararlanıp yanlış işler yapmasın!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.