'PKK şehirlerde halkı kaybediyor’

İbrahim Güçlü

İbrahim GüçlüOkunma 30 Ekim 2015, 15:37

İlyas Gümrükçü / Diyarbakır

İbrahim Güçlü, ‘68 kuşağının ilk ‘Kürtçü’ aydınlarından. DDKO, Rizgari, Hak-Par gibi girişimlerden tanıdığımız hukukçu kökenli bir siyasetçi, yazar. Güçlü ile Diyarbakır’da, bölgedeki son gelişmeleri konuştuk, gözlem ve değerlendirmelerini aldık. 

GÜCÜNÜ SİLAHTAN ALIYOR
- Sizce PKK nasıl bir örgüt?
PKK gücünü silahtan alan bir örgüt. Elindeki silah sayesinde “ya bendensin ya da devlet tarafındasın” gibi bir saflaşma yaratıyor. Kendi düşünceleri dışındaki düşüncelere ve örgütlenmelere fırsat vermiyor. Ve bu düşüncede olanları da tasfiye ediyor. Ama elinde silah olmasın, HDP’nin bile birliğini sağlayamayacak olan bir örgüttür PKK. Silahın yanında bir ekonomik güç oluşturmuş durumda. Bu ekonomik güce de haraçlarla, yasadışı ticaretle, eroin kaçakçılığı ile ve çeşitli kaynaklarla sahip olmuş durumda. 

ÇÖZÜM SÜRECİNDE GÜÇLENDİ
- Çözüm süreci bu durumu nasıl etkiledi?
PKK, çözüm sürecini çok iyi değerlendirdi. Silah bırakma beklentilerinin aksine daha da güçlendi ve şehirlere kadar indi. Yani çözüm sürecinde ne Kürt meselesi çözüldü ne PKK meselesi, ne de Türkiye’ye demokrasi geldi. Çözüm süreci sadece ve sadece PKK’ya yaramış oldu. PKK’nın silahı bırakıp bırakmayacağını ABD ve AKP de biliyordu bence.

HALKI KULLANDI KAYBETTİ
- Daha çok silaha sarılınca güçlendi mi zayıfladı mı?
TSK’nın PKK ile mücadelesini ve başarılarını bir yana koyarsak, 7 Haziran’dan sonra PKK açık bir şekilde savaş ilan etti ve bu savaşta şehirlerde halkı kaybetmeye başladı. Halkı kaybetmesinin asıl nedeni halkı kullanması oldu. Halkı devlete karşı hedef olarak kullandı. PKK “gerilla savaşı veriyorum” diyor ama gerilla halkı hedef göstermez.
Şehirlere inmek, “Ben kendime güveniyorum ve ben bu şehirleri senden alacağım” demektir. Oysa görüyoruz ki PKK Lice’de, Varto’da, Silvan’da kısacası indiği bütün şehirlerde yenilgiye uğradı. Bu da PKK’nın silahla Türkiye Cumhuriyetinin Ordusunu yenemeyeceğini gösterdi. Ve ayrıca bu eylemler PKK’nın teşhirini de sağlamış oldu. HDP’nin seçimi kazandığı yerlerde PKK yerel iktidardır. Bu eylemleriyle beraber PKK, “Yerel iktidar yetmez. Ben silahlı mücadele ile buralarda özerklik kuracağım” diyordu ama bu mücadelede yenildi.

SİLAHLI EYLEM SÖKMEZ
- HDP nasıl etkilendi?
HDP’nin de PKK’sız olamayacağı ortaya çıkmış oldu. Bu durum özellikle Batı’daki sosyalist ya da sol düşüncedeki arkadaşlara da bir gösterge oldu. Yani HDP’nin bir Türkiye partisi olmadığı ve PKK’nın dışına çıkamayacağı ortaya çıkmış oldu. Yani PKK burada sadece yenilmiş olmadı, PKK’nın yolu yöntemi de iflas etti. Burada sessiz çoğunluğun sağduyusu kazandı. O da şudur: Bu topraklarda silahlı eylem sökmez. 

YÖNETİCİLERİ HESAP VERMELİ
- PKK silahları bırakmalı mı?
Kesinlikle bırakmalı. Silaha başvurması başlı başına bir hata idi. Zaten PKK’nın 1984’te silaha sarılması çok anlamlıdır. 12 Eylül darbesinin gerilemeye başladığı, sol muhalefetin, Kürt muhalefetinin, işçi muhalefetinin yeniden örgütlenmeye başladığı o dönemde yeniden derin devletin teşvikiyle silahlı mücadeleye başvurdu. Burada PKK’nın silahları bırakması yetmez. PKK yöneticileri kendilerini sorgulamalı ve bu halka hesap vermelidir. Yoksa bu yükün altında kalırlar.

TSK OPERASYONLARI ÇOK BAŞARILI
- TSK’nın operasyonlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tabii ki kendisine karşı silahlı mücadeleye girişen bir örgüte karşı mücadele etmesi çok doğaldır. TSK daha önce de birçok operasyon yaptı. Ama bu defa, geçmişteki operasyonlara göre hem teknik anlamda hem de kararlılık anlamında çok daha farklı. Ben başarılı operasyonlar olarak nitelendiriyorum.

AYRILMAK İÇİN DELİ OLMAK LAZIM
- Sizce bir Kürt sorunu varsa -ki var diyorsunuz- çözümü nedir?
Türk halkı ve Kürt halkı ekonomik, siyasi, kültürel, yönetim gibi konularda eşit bir statüye kavuştuğu zaman bu sorunlar tamamen ortadan kalkar. Ve böylece, Türk ve Kürt halkının ayrılma istekleri gibi bahaneler de ortadan kalkar. Yeter ki koşullar eşit olsun. Bu durumda ayrılmayı istemek için deli olmak lazım. Eşitlik, kardeşlik, barış, kültür vb. önce bunlarda eşitliği sağlayalım, gerisi çok kolay.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.