‘Tutuklanmam Cemaat’e yarardı’

Mehmet Bozkurt

Mehmet BozkurtOkunma 07 Nisan 2016, 13:28

FETÖ soruşturmasından gözaltına alınıp mahkemece serbest bırakılan Aydınlık muhabiri Mehmet Bozkurt, ‘Eğer tutuklansaydım, Fethullah yandaşları göbek atardı’ dedi

Gamze Çınlar
[email protected]

Cemaat soruşturmasında gözaltına alınan ve önceki gece serbest bırakılan 7 gazeteciden biri olan muhabirimiz Mehmet Bozkurt’la, yapılan operasyonla ilgili konuştuk. Ergenekon davasından 9 yıl hüküm giyen Bozkurt, kendisine kumpas kuran Fethullahçı yapıyla ilişkilendirilmesinin utanç verici olduğunu söyledi.

| ‘Fethullahçı’ suçlamasını öğrendiğin an ne hissettin?
Utanç verici bir suçlama, gerçek anlamda üzüldüm. Fethullahçılık hayatım boyunca bana söylenebilecek en son şey bile değil. Ama derdimizi anlattık. Böyle bir şeyle yan yana gelmeyeceğimizi söyledik ve bu kapsamda da serbest kaldık.

| Neydi sana yöneltilen suçlama?
‘Hükümeti devirmeye yönelik darbe teşebbüsü’, ‘Fethullah Gülen Terör Örgütü Üyeliği’, ‘casusluk’, ‘gizliliği ihlal’ gibi suçlamalar. Ben beş yıl önce de Fethullahçı Terör Örgütü’nün yapmış olduğu operasyonlarla Ergenekon soruşturması kapsamında aynı suçlamalara maruz kaldım. Aydınlık gazetesi, Ulusal Kanal ve Vatan Partisi bu konuda bedel ödedi. Yıllarca arkadaşlarım cezaevinde kaldı. 9 yıl 3 ay 15 gün ceza aldım. 21 Nisan’da Yargıtay’da Ergenekon karar duruşması var. Buradan beraat almayı umuyorum ki Ergenekon davası kapsamında yargılanmak, oradaki vatanseverlerle beraber olmak benim için bir madalya. Bununla gurur duyuyorum.

| Sıraladığın suçlamalarla ilgili ifaden sırasında sana ne söylendi?
İfadede benim FETÖ’yle bağlantımı, işbirliğimi, en ufak bir yakınlığımı gösteren bir işaret, delil yok. O dönem Karşı gazetesinin yöneticisi olmam nedeniyle gözaltına alındım. Gazete soruşturma konusu yapılmışsa benim ifademe başvurmak hukuki anlamda doğal. ‘Buraya ancak müşteki olarak gelmeliydim’ dedim. Eğer bu gazete bir cemaatçi gazeteyse, burada cemaatçiliği kim yapmış onu bulmak zorundasınız. Onların soruları çerçevesinde bildiklerimi anlattım. Evimin basılması, terör şüphesiyle götürülmem yanlış. Haberler de bu tartışma kapsamında olmamalı bence. Tartışılması gereken, bu gazetenin ortaya çıkış noktası. Kim planladı, nasıl çıkarıldı, para nasıl bulundu...

| Seninle ilgili dile getirilen eleştirilerden biri de ‘Aydınlık muhabiriyken gidip cemaatçi bir gazetede çalıştı’ şeklinde. Karşı gazetesi cemaatçi bir gazete miydi? Buraya hangi düşünceyle gittin?
Gazetenin cemaatçi olduğunu bilerek buraya gitmek aptallıktır. Gazeteyi kuran Eren Erdem. Aydınlık gazetesi yazarı, Ulusal Kanal programcısı, her gün burada mesai yapan bir insan. Böyle bir kuruluş içerisine giriyor. Kuruluş aşamasında yer almadım. Çeşitli ekonomik sıkıntılar vs. beni bu sürecin içerisine itti. Daha etkili bir gazetecilik yapma heyecanıyla orada yer aldım.

MECLİS KOLTUĞUNA OTURANLARA BAKILSIN
Kafamda bir gazeteyi şekillendirme fikri vardı. Genel yayın yönetmeni olmam konuşuluyordu. Daha sonra gazetenin bileşenleri ile daha farklı bir noktaya gitti. Ağırlığımızı koyma imkanı olmadı. Zaten gazete sadece iki ay çıktı. Daha sonra işsiz kaldık. Birçok arkadaşımla birlikte ciddi ekonomik sıkıntılar çektik. Bu yapıyla bağlantımız olsa, böyle sıkıntılar çekmezdik. Aramızdan çıkıp bugün meclis koltuğunda oturan insanlar var. Bunlar gazete kapandıktan sonra ne tür ilişkiler ve bağlantılar kurdular, nasıl ekonomik sıkıntılar yaşamadılar, nasıl çok rahat yurtdışına gidip geldiler... Bunların araştırılması lazım. Basın emekçisi olan, üç beş kuruşla geçinen adamı getirip ‘sen Fethullahçı mısın’ demek kolay. Bugün kariyerini bambaşka çizen adamları oraya getirmeniz lazım. Biz zaten bu gazeteden önce ne yapıyorsak şu anda aynı şeyi yapıyoruz.

| Gözaltındayken tutuklanabileceğin aklından geçti mi?
Geçti. Soruşturma yürütenlerin Fethullahçı Terör Örgütü’nün alçakça çalışmalarına karşı ne kadar gözü kara mücadele ettiklerini gördüm. Bu gözü kara mücadele kararlılıktan kopup yanlışa yönlendirilmemeli, iş sulandırılmamalı.

YARGI MENSUPLARI TİTİZ OLMALI
| Bir Ergenekon kumpası mağduru olarak tutuklansaydın, bunun toplumdaki etkisi ne olurdu?

Tutuklansaydım, Fethullah Gülen yandaşları göbek atardı. ‘Bakın sizin yapmış olduğunuz FETÖ soruşturmaları Fethullahçılara yönelik değil. Siz Ergenekon’dan ceza almış bir hükümlüyü bile Fethullahçı yaptınız. İşte siz bu kadar adaletsizsiniz’ diyerek bu haklı gayreti boşa çıkarma çabaları güçlenecekti. Siyasi amaçlar için bunu kullanmak isteyenler olacaktı. Yargı mensupları titiz olmalı. Fethullah Gülen yandaşlarının bu soruşturmaları sulandırmalarına paye vermeden haksız uygulamalardan uzak durmalı. Bizleri doğru değerlendirmeli, tanıklıklarımızı dinlemeli. Bizlere güvenmeli. Çünkü biz burada Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin birliği, bütünlüğü, bekası ve Türk milletine yararı için bu örgütün karşısındayız. Benim haberciliği öğrendiğim yer Aydınlık Dergisi’dir. Hayata bakışım bu yöndedir. Burada öğrendiğim şekilde hareket ediyorum. O gazetedeyken de böyle yaklaştım. Bu değişmeyecek.

‘ERGENEKON OPERASYONLARIYLA BENZERLİK YOK’
| Yıllar önce size yapılan operasyonlarla bugünkü operasyonu karşılaştırdığında ne diyebilirsin?

Karşıma sahte, hukuksuz, soruşturmayla alakası olmayan bir soru veya belge çıkarılmadı. Emniyet ifadesinde bu soruşturmayı yürütenlerin sağlıklı ve somut verilerle hareket ettiklerini gördüm. Savcılık makamının da bu işi anlamaya yönelik bir gayretinin olduğunu gördüm. Bu örgütün devlet içindeki tehlikesinin farkındalar. Ergenekon soruşturmasında alakam olmayan belgelere yanıt verdim savcılık aşamasında. Burada öyle bir şey yok. Kendimi bir şüpheli olarak değil, soruşturmanın selameti için tanıklığını anlatan bir gazeteci olarak değerlendirdim. Bir belgesel niteliğindeydi benim için. Avukatlarım Faik Işık, Kayra Çıray, Can Özeroğlu ve Ümit Kaplan’ın tecrübeleri ve Fethullah Gülen Örgütü hakkındaki donanımları bu aşamada bana büyük katkı sağladı. Hatta soruşturmayı daha sağlıklı verilerle yürütebilecek imkan sağladı. Eğer bu soruşturma kovuşturmaya dönüşürse de yine aynı kararlılıkla gerçekleri anlatmaya devam edeceğim.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.