Basın Kartı Yönetmeliği’ne yandaş neşteri

Basın Kartı Komisyonu, iktidarın güdümüne sokuldu. Meslek kuruluşlarının komisyondaki temsil oranı düşürülürken, gazete ve televizyon patronlarına temsil hakkı verildi. Yönetmelikle gazeteci olmayanlar da basın kartı alabilecek, bekleme süreleri ise kısalacak

Basın Kartı Yönetmeliği’ne yandaş neşteri
26 Ağustos 2015 Çarşamba 19:22

Aydınlık / Ankara

Basın Kartı Yönetmeliği tepeden tırnağa değiştirildi.
Resmi Gazete’de dün yayımlanan yönetmelikle, özellikle Basın Kartı Komisyonu’nda tam anlamıyla hükümet darbesi yapıldı. Meslek kuruluşları ve cemiyetlerin temsil ağırlığı olan komisyon, dün yayımlanan yönetmelikle hükümet-patron ağırlıklı bir hale büründü. Yönetmelikle üye sayısı 13’ten 15’e çıkartılan komisyonda, yerel ve ulusal çapta faaliyet yürüten yandaş medya sahiplerine koltuk verildi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin komisyonda temsil hakkı kaldırılırken, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) 3 olan üye sayısı 1’e indirildi. Komisyonda bir koltuk da hükümetin TGS’yi bitirmek için yürüttüğü operasyonda araç olarak kullandığı ve Anadolu Ajansı’ndaki gazetecilerin üye yaptırıldığı Medya-İş Sendikası’na verildi. Gazete ve televizyon sahiplerinin bile temsil edileceği komisyonda, bir basın şeref kartı sahibi bir de basın kartlı gazeteci temsilci yer alacak.

MEVCUT KOMİSYON LAĞVEDİLDİ
Yönetmeliğe konan geçici bir madde ile de mevcut Basın Kartı Komisyonu lağvedildi. Yönetmelik gereği, yılda en az üç kez toplanması gereken komisyon, son toplantısını geçen yılın Aralık ayında yapmıştı. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, yandaş bir gazete patronuna bekleme süresi dolmadan kart verilmesi için diretmiş, ancak komisyon bu talebi reddetmişti. Bunun üzerine de Basın Yayın Enformasyon Genel Müdür Vekili Cemalettin Haşimi komisyon kararlarını onaylamamış, bir daha da komisyonu toplamamıştı.

BEKLEME SÜRELERİ KISALDI
Yönetmelikle, basın kartı alabilmek için belirlenen bekleme süreleri de kısaltıldı. Önceden iletişim fakültesi mezunları, başvuru yaptıktan sonra 12 ay sonra kart almaya hak kazanabilirken, yeni yönetmelikte bu süre 6 aya indirildi. Diğer lisans mezunları için 18 ay olan bekleme süresi de 9 aya çekildi. Lise mezunları ise basın kartı alabilmek için 28 ay yerine artık 18 ay bekleyecek.

‘İPTALİ İÇİN YARGIYA GİDECEĞİZ’
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün bugün yürürlüğe giren Basın Kartları Yönetmeliği’ne tepki gösterdi, “Bizim için yok hükmündedir. İptali için yargıya gideceğiz” dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca, BYEGM tarafından yapılan yönetmelik değişikliğinin mevcut komisyonu ‘lağvetmek’ ve gazetecilerin seslerini susturmak amacı taşıdığını söyledi. Karaca, yönetmelik değişikliğinin tamamen siyasi olduğunu ve devletin kurumlarını iktidarın istekleri doğrultusunda ‘dizayn’ etmenin bir parçası olduğunu belirterek, yönetmeliğin iptali için yasal yollara başvuracaklarını kaydetti. Karaca şu görüşleri dile getirdi:
“Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak, 76 basın meslek örgütünü ve federasyona bağlı 20 binden fazla gazeteciyi yok sayan bu kararı kabul etmemiz mümkün değildir. Giderayak, adeta yangından mal kaçırır gibi hiçbir kuruma danışmadan hazırlanan bu yönetmelik bize göre ölü doğmuştur ve yok hükmündedir. TGF olarak avukatlarımız aracılığıyla konuyu bugün yargıya taşıyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.