Aydınlanma Sempozyumu başladı

‘Elektrik arızası’ bahanesiyle rektörlükçe önce iptal edilse de öğrencilerin mücadelesi sonrasında kazanılan Aydınlanma Sempozyumu’na Kemalist Devrim damgasını vurdu. ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, ‘Bundan başka çıkış yolu yok’ dedi

Aydınlanma Sempozyumu başladı
27 Aralık 2015 Pazar 12:14

Olcay Kabaktepe / Ankara
Bilim ve Ütopya Kooperatifi (Bil-Koop), Kırmızı Beyaz Dergisi, ODTÜ Dergi 101 ve Ankara’daki üniversitelerde faaliyet gösteren öğrenci kulüplerinin organize ettiği Aydınlanma Sempozyumu dün başladı. Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB) de katıldığı ve 2 gün sürecek olan sempozyum, Ankara Üniversitesi Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda yapıldı. Etkinliğin yapılacağı salonda “Elektrik arızası” olduğu bahanesiyle rektörlükçe iptal edilen sempozyumun, öğrencilerin rektörlük binasında yaptığı kitlesel eylem sonucu yeniden yapılmasına karar verilmişti. 100’e yakın öğrenci topluluğunun katıldığı sempozyumda Atatürk devrimleri bütün yönleriyle ele alındı.
Sempozyuma Türkiye’nin birçok yerinden gelen üniversite öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda akademisyen katıldı. Sempozyumun onur konuklarından Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan konuşma yaptı. Diğer onur konuğu Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ise sempozyumun ikinci gününde konuşacak. Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, videoyla destek mesajı gönderdi. CHP milletvekillerinden Aylin Nazlıaka ve Haluk Pekşen de başarı mesajı yolladı.

CUMHURİYET ŞEHİTLERİ EN ÖNDE AĞIRLANDI
Salonun ön koltuklarında aydınlanma şehitleri Çetin Emeç, Doğan Öz, Bedri Karafakioğlu, Kubilay, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, Necip Hablemitoğlu, Türkan Saylan, Muammer Aksoy, Mustafa Yücel Özbilgin, Uçkun Geray ve Abdi İpekçi’nin fotoğrafları yer aldı.
Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından açılış konuşmalarını Ankara Üniversitesi Düşünce ve Kitap Topluluğu Başkanı Eray Kara, Bilim ve Ütopya Kooperatifi Başkanı Prof. Dr. Hamit Zafer Kars ve ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan yaptı. Eray Kara, gençliğin karanlığa, gericiliğe geçit vermeyeceğini, biat kültürüne boyun eğmeyeceğini ve bilimin ışığından asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

GERİCİ HAREKETE KARŞI LAİKLİĞİN SESİ OLACAĞIZ
Prof. Dr. Zafer Kars, “Bu sempozyumun gerçekleşmesindeki amaç üniversitelerde ve ülke genelinde estirilen gerici, hurafeci harekete karşı durmak ve laikliğin sesini yükseltmektir. Yine bu sempozyumda Türk aydınlanmasının önemli isimleriyle gençleri buluşturduk. Sempozyumdan sonra burada konuşulanları bir kitap haline getirip geniş kitlelere ulaştırmak istiyoruz” dedi.

BU SENARYO DEĞİŞMELİ
ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, 20. yüzyıl başında Atatürk’ün bu topraklarda gerçekleştirdiği Kemalist Devrim’in dünden bugüne ve geleceğe ışık tuttuğunu kaydederek, “Atatürk’ün ‘Büyük eserim’ dediği cumhuriyet; laik ve demokratik yapısıyla, felsefi anlamda vazgeçilmez bir aydınlanma ve çağdaşlaşma modeli olarak hala gündemdedir. İslam dünyasını kan gölüne çeviren etnik, dini ve mezhepler temelli çatışmaları sonlandıracak anahtar da hala bu modeldedir. Kemalist devrim modeli sadece Türk aydınlanmasını değil, bütün mazlum ulusların kurtuluş ve kuruluş mücadelelerini de tanımlamaktadır. Bugün dünya barışına yönelik en önemli tehdit, Ortadoğu İslam coğrafyasını dört bir yandan sarmış bulunan etnik, dini, mezhepsel temelli çatışmalardır. Türkiye, devrimin ilkelerinden uzaklaştığı / uzaklaştırıldığı oranda bu bataklığın içine düşürülmüştür. Türkiye bu senaryoyu değiştirmelidir” diye konuştu.

FABRİKA AYARLARINA DÖNMEK

Çölaşan, “92 yıl önce kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilkeleri hala bugün de bize yol göstermektedir. Cumhuriyet’in fabrika ayarlarına dönülmesi gerekmektedir. Önce yarıda bıraktırılmış ve yolundan saptırılmış Kemalist Devrimi yeniden başlatmak sonra da İslam dünyasının mazlum uluslarına taşımak gerekmektedir. Görev bize, biz Kemalist güçlerin önderliğinde ülkenin aydınlık insanlarına düşmektedir. İkinci bir Atatürk beklemek yerine, hepimiz sorumluluk üstlenmeli, payımıza düşeni Atatürk’ün inancı ve kararlılığı ile yerine getirmeliyiz. Başka çıkış yolu yok” ifadelerini kullandı.

BİZİM 1789’UMUZ
İlk oturumda Prof. Dr. Sina Akşin, ‘Aydınlanma nedir?’ sorusuna yanıt verdi. Akşin, “1908’deki II. Meşrutiyet bizim 1789’umuzdur. (Fransız Devrimi) Daha sonra da Atatürk devrimi geliyor. Atatürk devrimi felsefi bakımdan bir aydınlanma hareketidir. Kendisiyle birlikte yeni bir kalkınma modeli getirmiştir. Atatürk devrimi, Türkler bir daha Sevr ile karşılaşmasın diye yapıldı. Atatürk devrimi, Türklerin Anadolu’da oturmaya devam etmesinin reçetesidir” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Hüseyin Özel de ‘Aydınlanmanın Felsefesi’ konusuyla ilgili konuştu. Özel kendisine yöneltilen bir soru üzerine, “Ulus devlet; etnik, cemaatçi yapıların egemen olmasını engellemiştir” değerlendirmesini yaptı. Prof. Dr. Remzi Demir ise ‘Türkiye’de Aydınlanma ve Bilim’ konusunda bir sunum yaptı.

AYDINLANMA ORTAÇAĞ DÜŞÜNCESİNE KARŞI BİR İSYAN
Sempozyumun öğleden sonraki bölümünde Prof. Dr. Korkut Boratav, “Aydınlanma Mücadeleleri ve Sol” konusuyla ilgili konuştu. Aydınlanmanın Ortaçağ düşüncesine karşı bir isyan olduğunu belirten Boratav, “Cumhuriyet devrimi, ‘Avrupa dışında aydınlanma olabilir mi?’ sorusuna evet yanıtını vermemizi sağlar. Devleti yüceltmek aydınlanmaya aykırıdır. Aydınlanma dönemlerinde her türlü ortamda eleştiri yapılabilmeli” dedi. Sempozyumun öğleden sonraki oturumlarında ayrıca Doç. Dr. Hasan Aydın ve Yrd. Doç. Dr. Atakan Hatipoğlu da aydınlanma üzerine konuşmalar yaptı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.