Asıl sorumlular kamu görevlileri

Soma’da 301 madencinin katledilmesiyle ilgili kamu görevlileri yargılanmadı Oysa bilirkişi raporunda kamu görevlilerinin ihmali madde madde sıralanıyor.

Asıl sorumlular kamu görevlileri
16 Şubat 2016 Salı 12:08

İstihbarat Servisi

Soma’da 301 madencinin şehit olduğu katliama ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya bugün devam edilecek. Soma Kömür İşletmeleri yetkilisi ve çalışanı 46 sanık bu davada yargılanırken, katliamdan sorumlu kamu görevlileri hâlâ yargı önüne çıkarılmadı.
Soma Katliamı soruşturması kapsamında hazırlanan ve 5 Eylül 2014 tarihinde Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan ilk bilirkişi raporunda, Türkiye Kömür İşletmeleri, iş müfettişleri ve işveren ihmalleri gözler önüne serilmişti. Raporun sonuç bölümünde, katliamdaki kusur ve ihmaller maddeler halinde sıralanmıştı.
Raporda Enerji Bakanlığı’na bağlı Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) sorumluluğu şu ifadelerle aktarıldı: “Asli görevi kömür işletmeciliği olan, gerekli bilgi birikimi ve teknik personel desteğine sahip Türkiye Kömür İşletmeleri’nin, asıl işi olan yer altı kömür üretimini, hizmet alım sözleşmesi ile işgüvenliğini gözardı ederek, maliyet kaygısıyla alt işverene devretmesi nedeniyle TKİ Yönetim Kurulu Başkanı, TKİ İşletme Dairesi Başkanı asli kusurludur.”
Maden ocaklarında işletme projelerini inceleyerek çalışma izni veren ve her yıl üretim faaliyet raporlarını denetleyen Maden İşleri Genel Müdürü ve denetleme elemanlarının ocaktaki hatalı havalandırma planını kabul etmesi nedeniyle asli kusurlu olduğu tespit edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müffettişlerinin de havalandırma planının uygulanması ve hava ölçümlerini kontrol etme, denetleme, olumsuz durumlarda da ocak faaliyetlerini durdurma yetkisine sahip olduğu hatırlatıldı.
Bilirkişi raporundaki tespitler doğrultusunda Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı girişimlere karşın, Enerji ve Çalışma bakanlıkları sorumlular hakkında soruşturma izni vermedi.

RAPORDAKİ O İSİMLER
Bilirkişi raporuna göre olayda asli sorumlu olduğu tespit edilen kamu görevlileri şöyle:
- TKİ Yönetim Kurulu Başkanı.
- TKİ İşletme Dairesi Başkanı.
- TKİ-ELİ Kontrol Baş Mühendisi.
- TKİ-ELİ Soma Kömürleri A.Ş. Eynez Ocağı kontrol mühendisleri.
- Maden İşleri Genel Müdürü.
- 2010 yılından olay tarihine kadar Soma Kömürleri A.Ş. Eynez işletme projelerini inceleyen, denetleyen ve onay veren yetkili MİGEM kontrol ve denetleme elemanları.
- Olay tarihinden önceki son iki yıl içinde Soma Kömürleri A.Ş. Eynez İşletmesi’nde denetim yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İş Müfettişleri.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.