Ekmeğimizle oynanıyor-(TAMAMI)

 

CHP milletvekili Levent Gök, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesinde ekmek üzerine oynanan oyunları gündeme getirdi. Türkiye’de 23 yıl boyunca 136 bin insan üzerinde inceleme yapan Harward Üniversitesi’nin yaptığı tespitlere göre, kanser vakalarının önemli bir kısmının beyaz ekmekten kaynaklandığını belirten Gök, “Beyaz ekmek kaynaklı kanserlerinbaşında ise mesane kanseri geliyor. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de günlük enerji ihtiyacınınyüzde 44’ünün, hatta yoksul kesimlerde yüzde 60-70’inin ekmekten karşılandığını gösteriyor. Türkiye’deki ekmek tüketimi, dünya ortalamasının 5 katı olup 220 Milyar TL’lık küresel ekmek piyasasının 12 Milyar TL’lık kısmı Türkiye’ye aittir” dedi.

Levent Gök şunları söyledi: “En temel besin maddesi olan ekmek aynı zamanda en çok oyunun oynandığı ticari bir ürün haline getirilmiş bulunuyor. Genetik değişikliğin birinci aşaması olan ‘hibritleştirmek’ ile besin değeri düşürülen tohumlardan un elde edilmesi, tahılın yetiştirilmesinde tarım kimyasallarının kullanımı, undaki hileler ve kimyasal katkı maddeleri eklenmesi, besinin yüzde 90’dan fazlasını oluşturan rüşeym ve kepekkısmının undan atılmasıyla beyaz un üretimi, aşırı miktarda maya kullanımı ve özellikle mayaların GDO’lu olması, ekmeğe üretim aşamasında çok yoğun biçimde katkı maddelerinin eklenmesi, ekmek esmer ve doğal görünsün diye katılan boya, renklendirici, tatlandırıcılar yaşanan en yaygın sorunların başında gelmektedir.

05 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren tebliğ, piyasadaki katkı maddesi başta olmak üzere sorunları çözmek bir yana daha da yaygınlaştırmış bulunuyor. Zira tebliğ, keyfi uygulamaları arttırmış, ambalajı zorunlu kılmamış ve beyaz ekmeği teşvik etmiştir.”

Gök, Erdoğan’a “gıda şurası” toplayıp toplamayacağını sorarken halkın bu konularda bilinçlendirilmesi için neler yapıldığını sordu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×