Perinçek’ten Alman Parlamentosuna: Yetkili değilsin

Almanya Federal Meclisi’nde önümüzdeki ay gündeme gelecek olan ‘Ermeni soykırımı’ konusundaki önergenin tam metni Vatan Partisi tarafından kamuoyuna açıklandı.

Perinçek’ten Alman Parlamentosuna: Yetkili değilsin
21 Mayıs 2016 Cumartesi 11:29

İstihbarat Servisi
Almanya Federal Meclisi’nde önümüzdeki ay gündeme gelecek olan ‘Ermeni soykırımı’ konusundaki önergenin tam metni Vatan Partisi tarafından kamuoyuna açıklandı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, düzenlediği basın toplantısında söz konusu tasarıyı sert bir dille eleştirerek, Alman Meclisi ve milletvekillerine ‘Du bist nicht zuständig’ (yetkili değilsin) diye seslendi. Tasarının reddedilmesi için Alman Meclisi’ne çağrıda bulunan Perinçek, “Türk- Alman dostluğuna zarar vermeyin” dedi.
Partisinin İstanbul İl Merkezi’nde önergeyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Perinçek, Almanya’da henüz kamuoyuna duyurulmamış olan önerge metninin Vatan Partisi Avrupa Temsilciliği tarafından elde edildiğini belirtti. “Erinnerung und Gedenken an den Völkermord an Armeniern und anderen christlichen Minderheiten vor 101 Jahren” (Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara karşı 101 yıl önce yapılan soykırımı anma ve saygı) başlıklı önergenin tam metni Almanca ve Türkçe olarak basına dağıtıldı.

4 MADDEDE ÖNERGE İÇERİĞİ
Perinçek, önergenin içeriğini şu 4 maddede özetledi:
*Türkiye, arşiv belgeleri ile sabit olan, uluslararası kuruluş ve parlamentolar tarafından da kabul edilen “Ermeni Soykırımı”nı tanımalıdır.
*Almanya olarak, kendi sorumluluğumuzu kabul ediyoruz. Alman İmparatorluğu, siyasetçileri ve subayları Ermenilere yapılacak uygulamaları bildikleri halde önlemediler. Bu nedenle utanç duyuyoruz.
*Amacımız, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine hizmet etmektir. Karar, Almanya’daki Türkler ile Ermenilerin uyumuna hizmet edecektir.
*Yine amacımız, Almanya’daki genç kuşakların geçmiş acılardan ders almalarını sağlamaktır. Ermeni soykırımı, Almanya’da eğitim müfredatına girmelidir.
Perinçek, Alman Sol Parti’nin (Die Linke Partei) de aynı konuda bir önerge vererek, sözde “Ermeni soykırımı”nda Almanya’nın da sorumlu olduğunun vurgulanmasını istediğini hatırlattı.

PARLAMENTOLAR ‘SOYKIRIM’ KARARI ALAMAZ
Alman Meclisi veya herhangi bir parlamentonun bir eylemin soykırım suçu oluşturduğuna dair karar veremeyeceğini belirten Perinçek, 1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesinde, soykırıma hükmedecek yetkili mahkemelerin belirlendiğini hatırlattı. Buna göre, yalnızca eylemin işlendiği ülkenin yetkili ceza mahkemesi ve yetkili Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin soykırım kararı verebileceğini kaydeden Perinçek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin ‘Perinçek-İsviçre Davası’ kararları ile Uluslararası Adalet Divanı kararlarında ‘Parlamentoların soykırım kararı almaya yetkileri bulunmamaktadır’ saptamasına dikkat çekti.
AİHM kararlarının Avrupa Konseyi’ne üye olan ülkelerin yasama, yürütme, yargı organları ve kurumları için bağlayıcı olduğunu ifade eden Perinçek, “Alman Meclisi, AİHM kararlarını çiğneyemez. Alman hukuk öğretisi, hukuk devleti geleneğine önemli katkılarda bulunmuştur. Alman Meclisi, hukuk devletini hiçe sayamaz” dedi.

‘YARGI YETKİSİNİ GASPEDEMEZSİNİZ’
Söz konusu yargı kararları karşısında Alman Meclisi’nin 1915 olayları konusunda karar verme yetkisi bulunmadığını belirten Perinçek, basın toplantısı sırasında Alman Meclisi’ne ve milletvekillerine “Du bist nicht zuständig” (yetkili değilsin) diye seslendi. Perinçek, “Alman mahkemeleri dahil, Almanya’nın hiçbir yasama, yürütme ve yargı kurumu 1915 olayları konusunda soykırım yapıldığına karar veremez. Alman Meclisi, kendisini yetkili mahkemelerin yerine koyamaz. Alman Meclisi yargı yetkisini gasp edemez” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.