Hakimin kanı 10 yıldır yerde

Ergenekon kumpasının yapı taşı haline getirilen Danıştay cinayetinin üzerinden 10 yıl geçti. Ancak Hakim Mustafa Yücel Özbilgin’e o kurşunu sıktıranlar hala ellerini kollarını sallayarak geziyor

Hakimin kanı 10 yıldır yerde
17 Mayıs 2016 Salı 11:35

Ercan Dolapçı

Ergenekon davası avukatlarından Zeynep Küçük, Danıştay Cinayeti’nin 10. yılında gelinen yeri ve bundan sonra ne yapılması gerektiğini Aydınlık’a değerlendirdi. Küçük, şehit Mustafa Yücel Özbilgin’in bir yargı mensubu olduğunu ve yargının bu cinayetin arkasındaki asıl güçleri ortaya çıkarması gerektiğini savunarak, “Bu bir namus borcudur” dedi. Av. Küçük’ün sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

| Danıştay cinayetinde amaç neydi?
Bu dava Ergenekon kumpasının yapı taşıydı. Danıştay cinayetiyle beraber, kurmaya çalıştıkları “silahlı eylem gerekçeleri” yerine getirilmiş oldu. Hayali Ergenekon yapılanmasının “terör örgütü” olabilmesi için, silahlı eyleme gerek vardı. Bu eylem de Danıştay cinayeti oldu. Cinayetten hemen sonra bazı bakanların Mecliste çıkıp bu cinayeti ulusalcıların üzerine yıkma girişimi boşuna değildi. Bu gayret dikkat çekiciydi. Cinayetten iki saat sonra Muzaffer Tekin’i gözaltına alarak onun üzerine yıkmaya çalıştılar. Ancak o zaman yargı ve emniyette tam olarak teşkilatlanamadıkları için, bu tertip emniyet ve yargı tarafından bozuldu. Daha sonra emniyet ve yargıda gerekli yapılanmayı sağlayınca her yere yerleştikten sonra, 2007 yılında sözde Ümraniye’de bir çatı katı arasında bombalar bulunarak kumpası kurdular ve düğmesine de bastılar. Safsata örgütü yaratıp, Danıştay cinayetini de ‘silahlı eylem’ olarak topluma yedirdiler. Daha sonra da Osman Yıldırım’ın uyduruk, kurgulanan ifadeleriyle bu davayı zorlamayla Ergenekon sürecine bağladılar. İstediklerini de yapmış oldular. Asıl amaçları da bunu Ergenekon davasına bağlamak ve üstünü örtmekti. Yalanlar üzerine kurulu Ergenekon sürecini sürdürmekti.

| Davada gelinen aşama nedir?
10 yıldır yargı şehidi ortada. Bu cinayeti siyasi emellerine alet ettiler. Bir yargıcı buna elet ettiler. Siyasi amaçlarına ulaşabilmek için gerçek failleri ve onların arkasındaki gücü perdelediler. Cemaatin gücünü perdelediler. Onları yargılamak yerine, yalanlarla mahkemeyi oyaladılar. 10 yıla rağmen gerçek sorumlular, beyin hesap verebilmiş değil. Biliyorsunuz, Yargıtay davayı Ergenekon davasından ayırdı. Suç isnat etiden kişilerle bağlantısının olmadığını tescil etti. Suni bir bağlamaydı. Gerekli tepsiti yaparak, ilgililerin dosyadan ayrılmasını istedi. Ve ilk mahkeme olan Ankara 11. Ağır Ceza’ya gönderdi. Bu önemli bir aşama.
Görünen failin yargılanması önemli, bunlar tamam. Benim için aslonan, olması gereken; cinayetin arkasındaki asıl gücün açığa çakıralmasıdır. Tetiği çeken tamam. Bunun sorumluluğu var. Ancak bu cinayetin planlamasında rolü olanlar, bunlar kim? Bunların üzerine gidilmesi ve ortaya çıkarılması gerekiyor. Tetiği çektiren eller, ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Görünürdeki faillerin değil, arkasındaki beynin, bu cinayeti kurgulayanların hesap vermesi gerekiyor.

| Davada ilerleme sağlanabilir mi? Bundan sonra ne olur?
Bütün gücümüzle bu ilerlemenin sağlanması için seferber olacağız. Yargılamanın her aşamada takipçisi olacağız. Kendi adıma bu sözü veriyorum. Katledilen Mustafa Yücel Özbilgin bir yargı mensubu; ben de hukukçu olarak bunun bir ferdiyim. O yargı şehididir. Yargı, kendi mensubunun kanını yerde bırakmamak için seferber olmalı ve asıl suçluları ortaya çıkararak adeleti yerine getirmeli.
Ben bir hukukçu olarak, devam edecek yargılamayı çok yakından takip edeceğim. Arkasındaki asıl örgütün, gücün ve bu cinayetin karartılmasında katkısı olanların yargı önüne çıkarılması için hem bir hukukçu, hem de bir vatandaş olarak elimden geleni yapacağım.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.