F tipine itibar tokadı

Savcı Kılınç ve hakim Ergül’ün görevden uzaklaştırılma gerekçeleri: Komutanları toplum nazarında itibarsızlaştırma çabası, soruşturma sürecinde usul ve yasaya aykırı işlem yapma, ‘özel hayatın gizliliği’ hakkını ihlal etme

F tipine itibar tokadı
12 Şubat 2016 Cuma 12:12

İstihbarat Servisi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, İzmir’deki askeri casusluk davası savcısı Zafer Kılınç’ı ve davaya bakan İzmir Hakimi Serdar Ergül’ü, haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Gerekçede, Hakim Ergül’ün mesleğin şeref ve onurunu bozan ve mesleğe olan genel saygı ve güveni gideren nitelikte eylemde bulunduğu belirtildi.
Kararı açıklayan HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, hakim ve savcının göreve devamının, “yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği” kanaatinin kararda etkili olduğunu ifade etti. 5’e karşı 2 üyenin karşı oyuyla alınan karar, HSYK müfettişlerinin raporu doğrultusunda verildi.

KOMUTANLARI İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABASI
Kararın gerekçesinde, Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç’ın, soruşturma sürecinde usul ve yasaya aykırı işlem yaptığı belirtildi. Kılınç’ın, eski Donanma Komutanı Nusret Güner ve kızıyla ilgili doğruluğu tespit edilmeyen dijital belgeler içinde yer alan fişleme kayıtlarını hazırladığı, belirtilen kişiler hakkında tahkikat yapmadığı anlaşıldı. Savcı Kılınç’ın, Nusret Güner ve kızının, iddiaları reddetmelerine, doğrulayıcı hiçbir delil bulunmadığını söylemelerine ve şikayetçi olmalarına rağmen, “kamuoyunun yakından tanıdığı bir komutanı toplum nazarında itibarsızlaştırma adına kendisi ve kızıyla ilgili yapıldığı öne sürülen fişleme kayıtlarını sansürsüz ve bütün detayıyla iddianameye geçirdiği” de belirlendi.

HUKUKSUZLUK DİZBOYU
Savcı Kılınç’ın da “itibaarsızlaştırma” suçu işlediği, ayrıca “yürüttüğü soruşturma çerçevesinde bulaşıcı hastalık taşıyan eskort kızlarla ilişkisi olduğu iddia edilen şüpheliler hakkında, bu konunun sabit olduğunu belirleyen bir mahkeme kararı bulunmamasına, görevi dahilinde olmamasına ve kanunda, usulde yer almamasına rağmen, kurumlara müzekkere yazarak ‘özel hayatın gizliliği’ hakkını ihlal ettiği” de tespit edildi. Savcı Kılınç, diğer bazı sanıklar ve şüphelilerin özel hayatlarına ilişkin konuşma ve mesajlaşmaları, suçlamayla bağlantısını ortaya koymadan iddianame içine alarak “özel hayatın ifşasına” neden olması da gerekçeler arasında belirtildi.
Kılınç’ın ayrıca, soruşturma sırasında, 3 askeri hakim hakkında, Milli Savunma Bakanlığı’ndan soruşturma izni almadan doğrudan soruşturma yürüttüğü, ağır cezalık suçüstü hal olmamasına rağmen bu askeri hakimlerin evlerinde arama yapılması konusunda hukuksuz talimat verdiği vurgulandı.
Gerekçede, Hakim Ergül’ün mesleğin şeref ve onurunu bozan ve mesleğe olan genel saygı ve güveni gideren nitelikte eylemde bulunduğu belirtildi. Ergül’ün, usulsüz olduğu belirtilen iletişimin tespiti kararlarının bir kısmını karara bağladığı, şüpheli avukatlarının dosya içeriğini inceleme yetkisinin kısıtlanması kararının kaldırılması taleplerini, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun açık hükmüne rağmen, cumhuriyet savcısının görüşünü almadan karara bağladığı vurgulandı.

TGB’Yİ DİNLEME KARARINI DA ERGÜL VERDİ
Hakim Serdar Ergül, İzmir’de TGB ve Vatan Partisi üyelerine yönelik yürütülen Ergenekon soruşturmasında hukuksuz dinleme kararlarına imza atmıştı. 35 kişi sözde Ergenekon örgütü üyesi oldukları iddiasıyla 16 ay dinlendi. 2015’in Şubat ayında soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.