'Casusluk savcısı firar hazırlığında'

İzmir Askeri Casusluk kumpası şüphelilerinin firar etmeye hazırlandıkları belirtildi. Davada yargılanan emekli Albay Başbuğ, şüphelilere yurtdışı yasağı konulmasını istedi

'Casusluk savcısı firar hazırlığında'
13 Şubat 2016 Cumartesi 13:09

Gamze Çınlar
[email protected]
Kayseri’de görevli, ‘İzmir Askeri Casusluk’ davası savcılarından Hüseyin Alaybay’ın yurtdışına kaçmak üzere hazırlık yaptığı öne sürüldü.
Kamuoyunda ‘İzmir Askeri Casusluk’ olarak anılan, çoğunluğu muvazzaf askerlerden oluşan 357 sanıklı ‘gizli bilgi ve belge temin etme’ davasında “örgüt lideri” olmakla suçlanan emekli Albay Coşkun Başbuğ, savcılığa başvurarak, davada görev alan tüm şüpheli adli ve kolluk personeline yönelik yurtdışı yasağı konulmasını talep etti. Başbuğ dilekçesinde, savcı Hüseyin Alaybay’ın görevli olduğu Kayseri’de pasaport başvurusunda bulunduğuna, yurtdışına kaçma hazırlığı yaptığına dair duyumlar aldıklarını belirtti.

ÖNLEM ALINSIN
Dava kapsamında 2,5 yıl cezaevine kaldıktan sonra tahliye edilen emekli Albay Başbuğ, Fethullah Gülen, FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) mensubu adli ve kolluk kuvvetleri ve diğer devlet kurumlarındaki örgüt mensupları hakkında, geçen hafta İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda söz konusu kişilerin “diğer devletler namına Türkiye Cumhuriyeti aleyhine casusluk yapmak”, “devletin kurumlarını tasfiye ederek devleti ele geçirmeye çalışmak”, “hükümete karşı darbe yapmaya çalışmak”, “yargıyı yanlış yönlendirmek”, “görevi kötüye kullanmak”, “sahte delil üretmek”, “fuhuşa aracılık etmek” gibi sıralı zincir suçları işledikleri, “kişisel hak ve hürriyeti engelledikleri” belirtildi. Başbuğ dilekçesinde, örgüt mensuplarının kaçma ihtimallerine karşı önlem alınmasını istedi.

‘HUKUKU BİLEREK ÇİĞNEDİLER’
Dilekçede, söz konusu hakim ve savcıların, hukukun gereklerini bilerek ve isteyerek yerine getirmedikleri vurgulandı: “Davanın başlangıcından itibaren tüm sanıkların; dijital delillerden imaj verilmesini istemesi, dijital delillerde bilirkişi incelemesi istemesi, tüm delillerde DNA ve parmak izi talep etmesi, kendisine olan güven ve suçsuzluğuna olan inancındandır.
Fakat tüm mağdur sanıkların bu haklı ve kanuni taleplerine rağmen ve üstelik hukukta ve kanunda uygulamanın talepler doğrultusunda yapılacağına dair birçok hüküm olmasına rağmen, 12’nci Ağır Ceza Mahkeme heyeti başkanı Atilla Rahman üyeler Hâkim Dilek Öztürk, Hâkim İsmail Kurt, Savcılar Mehmet Sedat Erbaş ve Hüseyin Alaybay, mevcut kanunları yok sayarak tüm talepleri ısrarla ve kasıtla reddetmişlerdir. Adı geçen adli personel Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyesidir.” Başbuğ dilekçesinde şu satırlara yer verdi: “Örgüt elemanlarından savcı Hüseyin Alaybay’ın işlediği suçlardan dolayı kaçmak üzere hazırlık yaptığı ve bu maksatla pasaport başvurusunda bulunduğu hakkında duyumlar vardır. FETÖ üyesi bu kişi, diğer örgüt elemanlarının yaptığı gibi, muhtemelen görev yaptığı Kayseri’den yurt dışına kaçarak firar edecektir.
Söz konusu kişinin ve tüm diğer adı geçen şüpheli kişilerin kaçışlarını engellemek ve yargı önünde hesap vermelerini sağlamak için acilen yurt dışı çıkış yasağı konması, bu kirli planı engelleyecektir.
Bu yasağın halen yürümekte olan soruşturmadaki tutuklu, tutuksuz adı geçen tüm şüpheli adli ve kolluk personeline uygulanması, büyük yaralar alan adalete ve devlete olan güveni artıracaktır.”

FETÖ İLE BAĞLANTILI 7 SAVCI KAÇTI
HSYK, FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle 54 hâkim savcı hakkında soruşturma başlatmış, bu isimlerin 49’u geçen yıl açığa alınmıştı.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine 54 hâkim ve savcı hakkında, 3 Kasım 2015’te Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi yurtdışı yasağı getirdi. Haklarında yurtdışı çıkış yasağı konulan savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Muammer Akkaş, Cihan Kansız, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Sadrettin Sarıkaya yasaktan önce yurtdışına firar ettiler. Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın, önce Gürcistan’a, ardından Ermenistan’a, Fikret Seçen’in Hollanda’ya, Sadrettin Sarıkaya’nın da Almanya’ya kaçtığı iddia edildi.
İzmir Askeri Casusluk davası savcısı Zafer Kılınç ile tutuklama kararlarını veren Hakim Serdar Ergül de haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar HSYK 2. Dairesi kararınca önceki gün geçici olarak görevden uzaklaştırıldı.

PAZARTESİ MÜTALAA AÇIKLANACAK
İzmir Askeri Casusluk davasının 8 Şubat’ta görülen son duruşmasında mahkeme duruşma savcısına esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için süre vererek, davayı 15 Şubat’a ertelemişti. Pazartesi günü görülecek davada esas hakkındaki mütalaanın açıklanmasının ardından karara gidilmesi bekleniyor.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.