Atatürk farkı

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, bir TV programında Almanya’daki Türkler ile diğer ülkelerden gelen mültecilerin farkını vurgularken ‘Türkiye’nin ve Türklerin farkı Atatürk’tür’ dedi

Atatürk farkı
19 Mayıs 2016 Perşembe 11:36

Beyhan Yıldırım

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, kamuya ait ARD kanalında katıldığı bir programda, Türkiye, Atatürk ve Almanya’daki Türk kökenli göçmenlerle ilgili son derece önemli açıklamalarda bulundu. Ünlü program yapımcısı Anne Will’in konukları arasında yer alan Alman İçişleri Bakanı, programda şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin ve Türklerin farkı Atatürk’tür”.
8 Mayıs 2016’da yayınlanan “Almanya’da Yasa ile Uyum-Hangi Müslümanlar Almanya’ya ait olmalıdır?” başlıklı programa katılanlar arasında Almanya’da yükselişte olan ve anketlerde yüzde 20’lere yaklaşan “Almanya İçin Alternatif “ partisinin Genel Başkanı Frauke Petry, anamuhalefet partisi Sol Parti’nin Grup Başkanı Dietmar Bartsch, Humboldt Üniversitesi’nden Prof. Ruud Koopmans ve Suriye kökenli ilahiyatçı Lami Kaddor da yer aldı.

‘ALMANYA’DA 4 MİLYON MÜSLÜMAN YAŞIYOR’
Anne Will, Türkiye ve Almanya’daki Türklerin uyumu konusunu Alman İçişleri Bakanı’na sormadan önce, 2 Eylül 2016’da Die Zeit gazetesinde yayımlanan Thomas de Maizière’in şu açıklamalarını hatırlattı: “Almanya’da yaklaşık 4 milyon Müslüman yaşıyor. Bu insanların büyük çoğunluğu Türkiye’den (yaklaşık 3 milyon). Şimdi yüzbinlerce Arap asıllı Müslüman ülkemize gelecek. Fransız İçişleri Bakanı bana verdiği bilgiyi göre, arada çok büyük bir fark vardır.” (Thomas de Maizière, Die Zeit, 2 Eylül 2015).

‘TÜRKİYE’DEN GELENLER FARKLIDIR’
Konuyla ilgili Thomas de Maizière’in açıklama getirmesini isteyen program sunucusuna Alman İçişleri Bakanı şu yanıtı verdi: “Şunu diyebilirim. Göçmenlerin geldikleri ülkelerde ne kadar başarılı olunmuştur? Buna bakmak gerekir. Çok sayıda insanın geldiği ülkede başarının ve başarılarının olmadığını biliyoruz. Bu nedenle de Almanya’da da uyum konusunda sorunlar yaşıyoruz. Nereden geldiklerine bakalım: Türkiye’den gelenler farklıdır. Türkiye’de Müslüman olmak farklıdır. Türkiye, Atatürk ile büyük bir reform adımını geride bıraktı. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması önemli bir kazanımdır. Atatürk Türkiyesi, büyük bir ekonomik gelişme başarmıştır. Çok büyük başarılar elde edilmiştir. [Burada bir parantez açmak istiyorum.] Burada Erdoğan Türkiyesi’nden bahsetmiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Atatürk’ün yaptıkları aşındırılmak isteniyor. Burada Türkiye’nin Büyük Yürüyüşü’nden bahsediyorum. Geçtiğimiz yüzyıldaki Büyük Yürüyüşü’nden bahsediyorum. Elbetteki Anadolu ve İstanbul arasında farklılıklar vardır. Ancak şu gerçeği kabul etmeliyiz; ‘Türkiye, Atatürk Reformları ile farklıdır. Kuzey Afrika ülkelerine ve diğer ülkelere göre farklıdır. Laiklik ve din-devlet işleri konusunda Kuzey Afrika ülkelerinden daha ileri bir konumda olan Suriye’den de Türkiye ileri bir konumdadır. Türkiye’de devlet anlayışı moderndir. [Atatürk reformları sayesinde] Dine bakış farklıdır, daha çağdaştır.”

‘ERDOĞAN YÖNETİMİNİN YÖNELİŞLERİ FARKLI’
Programın diğer katılımcılarından uyum uzmanı, Berlin’in en önemli sosyalbilimler araştırma merkezinin müdürü, Humboldt Üniversitesi Profesörü Ruud Koopmans ise, Türkiye’nin Atatürk reformlarından uzaklaştığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin yönelişleri nedeniyle, Almanya’da yaşayan Türklerin uyumu da kolay olmayacaktır.”

FRANSIZ MESLEKTAŞIYLA DA BU KONUYU KONUŞMUŞTU
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière bu konuları ayrıca 21 Ağustos 2015 tarihinde Berlin’de Fransız İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ile de görüştüklerini açıkladı. Alman İçişleri Bakanı, Kuzey Afrika, Suriye ve Fransa’ya da değinerek, Türkiye ile Almanya arasında geçmişten kalan sömürgecilik sorununun da olmayışının Almanya için büyük bir şans oluşturduğunu dolaylı olarak ifade etti. De Maizière, Paris’te yaşanan terör saldırıları sonrasında da (7 Ocak 2015, 13 Kasım 2015), Türkiye ve Türkler konsusunda laikliğin önemini vurgulamıştı ancak ilk kez “Atatürk”ün farkı/önemi ve “Türkiye’nin Büyük Yürüyüşü’nü” bu kadar açık bir dille ifade etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.