Varan 6 / Abdullah Öcalan: Barzani’yle herkes oynar

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı M. İlker Yücel’in 6 ve 7’nci bölümlerini yayınladığı 1999 yılına ait sorgu görüntülerinde Abdullah Öcalan, Kuzey Irak Kürt yöneticileri Mesut Barzani...

Varan 6 / Abdullah Öcalan: Barzani’yle herkes oynar
12 Şubat 2014 Çarşamba 04:45

varan6ilker

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı M. İlker Yücel’in 6 ve 7’nci bölümlerini yayınladığı 1999 yılına ait sorgu görüntülerinde Abdullah Öcalan, Kuzey Irak Kürt yöneticileri Mesut Barzani ve Celal Talabani hakkında çok ağır ifadeler kullanıyor.

Erbil’i PKK üzerinden Türkiye’ye bağlamayı öneren Öcalan, Barzani için “Köpek gibi Türkiye’ye bağlanırlar” diyor.

Ulus devlet ve “Türk Milleti” kavramları için çarpıcı ifadeler kullanan Abdullah Öcalan, “Türk ulusu ağacın asıl köküdür. Kürtler büyük bir daldır” ifadelerini kullanıyor. İşte Öcalan’ın sorguda söylediği o sözler:

‘Kendilerini

her şekilde satarlar’

- “Talabani ve Barzani tekelini kırmayı da küçümsemeyin, çünkü arkalarında büyük güçler var. Kendilerini her şekilde satarlar. Çok ucuza Türkiye’ye de yanaşırlar. Onlara lütfen inanmayın. Biz ikili tavır aldıktan sonra onları da aşarız. Bunları nefes aldıramaz bir biçimde Türkiye’ye bağlarız. Onun için Erbil planını söyledim. Biraz daha o şehirlerde ağırlığı oturtursak, Türkmenlerle birlikte iç içe olursak bunlar köpek gibi bağlanırlar.”

- “(Kuzey Irak’ta) bana göre pek Arap ve İran etkinliği yoktur. Yani Türkmen ve Kürt’tür. Yani bu Barzani-Talabani konusunda, halk bunlardan gerçekten nefret ediyor... Bu Barzanileri, Talabanileri güçlendirmeye hiç gerek yok. Yavaş yavaş gereksiz adımları zayıflatalım... Biz biraz köprü olacağız... Son zamanlarda bine yakın İranlı geldi, iki üç bine yakın Suriyeli Kürt var. Bu ne demek? Artık klasik örgütler bitiyor. KDP-YNK bitiyor.”

- “Bunlar Talabani’yi büyük ihtimalle kullanacaklar. Barzani zaten şeydir. Mahalli bey gibidir. Onu herkes kullanır.”

- “(PKK’nın kalanı) hepsi orada (Kuzey Irak’ta) yoğunlaşsın... İşte bu Barzani ve Talabani’nin nefes alamaz duruma getirilmesidir. Türkiye’nin on yıldır, yirmi yıldır yapamadığını biz yapacağız. Önerim Erbil’i almaktır.”

- “Şivan... basit bir türkü söylüyor, kendisini Humeyni yerine koyuyor... Uzun süre türkü söyleyerek kendisini bir Kürt önderi olarak yutturmak istiyor.”

- “Talabani ve İngilizler ve İran oynarken Barzani ile de herkes oynar.”

- “Türk ulusu ağacın asıl köküdür. Kürtler büyük bir daldır.”

- “Kürtler Türkiye’de azınlık değil... Başlangıçta asli öğe kabul ettiği için bu ayrım hiç düşünülmemiş. Sen Kürt’sün bunun dışındasın denilmemiş.”

- “Kürt kimliğine gerek yok... Anayasada her şey var. Sonuç olarak diyorum ki anayasal vatandaşlık önemli bir kavramdır. Ben şimdi bunun anlam ve derinliğini kavramış durumdayım.”

- “Bütün Türkiye ile demokratik birliktelik demek, Cumhuriyet demektir. Bu sonuna kadar Türkçülükle bağlantılıdır.”

- “Ben öyle halis muhlis Kürt değilim. Türk’ten daha iyi Türk hissederim. Hiçbir Milliyetçi Türk kendini benden daha iyi Türk saymasın.”

- “Türkmen boyları Anadolu’ya geldiklerinde bir kısmı Kürtleşmiştir. Benim aşiretim Bazuki de aslında Türkmen boylarına kadar gidiyor. Yani Türkmen’dir.”

****

İP’den ‘Öcalan’ın görüntülerini yayınlamak ahlaksızlık’ diyen BDP’ye yanıt: Öcalan’ın görüntülerinden neden korkuyorsunuz?

Abdullah Öcalan’ın sorgu görüntülerinin 6’ncı ve 7’nci bölümlerini basın mensuplarıyla paylaşan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel, ‘BDP yöneticileri ham görüntüleri yayınlamazsa biz yayınlayacağız’ diye konuştu

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel, dün İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında Abdullah Öcalan’ın sorgu görüntülerinin 6’ncı ve 7’nci bölümlerini basın mensuplarıyla paylaştı.

‘KCK’nın tehditleri bizi zerre etkilemez’

Öcalan’ın sorgu görüntüleri üzerine “Görüntüler montaj, yayınlanması ahlaksızlık” savunmasına geçen Abdullah Öcalan, KCK yönetimi ve BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a sert yanıt veren Yücel, “Öcalan’ın hangi sözlerini Kürdümüzden saklamaya çalışıyorsunuz. Asıl bu görüntüleri saklamaya çalışmak ahlaksızlıktır” dedi. Yücel’in açıklamasının satır başları şöyle:

“Bildiğiniz üzere Öcalan, PKK ve BDP yöneticileri görüntülerin gerçek olmadığını, cımbızlandığını, montajlandığını iddia ettiler. Bunun üzerine görüntülerin ham halini ilk olarak BDP vekillerine vereceğimizi ilettik. BDP milletvekilleri ‘Biz bu topa girmeyiz, görüntülerden siyasi bir sonuç çıkmaz’ cevabı verdiler. Yine dün KCK ismiyle yapılan bir açıklamada AKP görüntülerin yayınlanmasının engellenmesi için göreve çağırılıyor, İşçi Partisi ise tehdit ediliyor. Tehditlerine görüntüleri yayınlamaya devam ederek cevap veriyoruz. Saldırgan ve kışkırtıcı ifadeleri, içerisinde bulundukları panik sebebiyledir. Tehditlerinin bizi zerre etkilemeyeceğini en iyi PKK’nın ağababaları bilir!

Sormaya devam edeceğiz: Abdullah Öcalan’ın görüntülerini izlemekten neden korkuyorsunuz? Hangi sözü sizi rahatsız etti? Yürüttüğünüz etnik bölücülük açığa mı çıktı? Diktiğiniz Şeyh Sait heykellerinin üzerinize devrilmesinden mi korkuyorsunuz? ‘Açılım’ın parçası olarak selamladığınız ABD’den aldığınız rolleri oynayamayacak mısınız yoksa? Biz gerçekleri açıklamaya devam edeceğiz. Ham görüntüleri birkaç gün içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız!

Abdullah Öcalan’ın Barzani’ye mektubu

Bildiğiniz gibi Leyla Zana ve Sırrı Süreyya Önder dün (Önceki gün) Kuzey Irak’a geçti. Abdullah Öcalan’ın Barzani’ye mektubunu iletecekler. Barzani’ye mektup gönderilmesi sebebiyle görüntülerdeki Barzani ile ilgili olan bölümleri dikkatinize sunmaya karar verdik. Abdullah Öcalan, 1999 yılında İmralı’da Türk Ordusu’nun subaylarına ifade verirken “Türk, ulusun asıl köküdür. Kürtler büyük bir daldır” diyordu. Öcalan o gün doğruyu söylemektedir. Bütün büyük milletler, Ortaçağ’dan çıkış süreci çok farklı etnik grupların bir araya gelmesi, kaynaşmasıyla ortaya çıktılar. Bizde milletleşme, emperyalizme ve Ortaçağ’a karşı mücadele içinde gerçekleşti. Atatürk bu gerçeği: “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” sözleriyle ifade etti.

‘Çözüm Türk ile Kürdün sımsıkı birliğinde’

Öcalan’ın 1999 ve 2000’lerin başlarında “Türk Milleti” konusundaki sözleri, o günün koşullarında söylenmiş sözler olarak kaldı. 2003 sonrasında bir yandan gelişmekte olan dünyada milli varlıklara düşman ABD, Irak işgaliyle bölgeye yerleşti. Öte yandan Türkiye’de Ortaçağ gericiliği iktidar oldu. İşte bu koşullarda PKK aslına geri döndü! Emperyalizmin gelişmekte olan ve ezilen dünyada her türlü etnik ayrımı körükleme politikasına dört elle sarıldı. Türk ile Kürdü birbirinden ayırma politikasına yöneldi, ayrılıkları kaşıdı, düşmanlıkları körükledi.

Çözüm Türk ile Kürdün emperyalizme karşı sımsıkı birliğindedir. Günümüz koşullarında bu politika, Cumhuriyet Devrimi ile birlikte tek bir millet olma sürecinin devam ettirilmesi ve başarıya ulaştırılması anlamına geliyor.

‘Emperyalizm destekli barış mücadelesi mi olur’

İşçi Partisi her türlü etnik bölücülüğe karşı Türk Milletinin en sıkı birliğini savunuyor. Kamuoyundan özellikle rica ediyoruz; Sırtını ABD’ye dayayarak, gericiliğin bayrağı Şeyh Sait’in kılıcını bin yıllık kardeşliğe sallamak özgürlük getirir mi? ABD’nin denetiminde petrol bekçiliği yapmak Kürtlere ne kazandıracak? MİT’in gizli planları mı eşitlik getirecek? Emperyalizm destekli ‘barış’ mücadelesi mi olur? Komşu devletlere düşmanlık bu topraklara düşmanlık değil midir? Kürtlük onun bunun piyonu, aracı, enstrümanı olmak mıdır?

Ya yurtseverlerin birleştiriciliği ya da enstrümanların yıkıcılığı! Enstrümanlar, taşeronlar, eş başkanlar bizi çözmeden biz bu sorunu çözeriz! Hem de birbirimize sımsıkı sarılarak! Tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda yaptığımız gibi!

‘Diyarbakır Belediyesi görüntüleri yayınlasın’

BDP milletvekillerinin ham görüntüleri, İşçi Partisi’nden hâlâ almadığını hatırlatan Yücel, “Öcalan’ın görüntülerinden kaçtılar. Yayınlamak istemediler. Arkasından yayınlarımız devam edince KCK’dan arka arkaya iki açıklama yapıldı. Açıkça AKP’yi göreve çağırıyor. Stratejik ortaklığa bakın! PKK ve AKP Öcalan’ın görüntülerini engelleye çalışıyorlar” dedi. Yücel, Diyarbakır’da reklam panolarına Öcalan’ın resimlerinin asılmasını eleştirerek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne “Panolarda görüntüleri gösterin” çağrısında bulundu.

‘Görevimiz Kürdümüzü Amerika’dan ve

PKK’dan kurtarmak’

İşçi Partisi’ne yönelik tehditlerin Gladyo tehdidi olduğunu vurgulayan Yücel, sözlerini şöyle tamamladı: “Güneydoğu’da sırf Türkiye’nin birliğini savunduğu için çok sayıda il başkanımız öldürülmüştür. Ellerinde Aydınlıkçıların kanı vardır. Gördüğümüz gibi PKK görüntülerin yayınlanmasından çok rahatsız. Gerçeğe teslim olsunlar. İP’ye yönelecek tehditlerin hiçbir işe yaramayacağını, Ayınlıkçıların 40 yıldır ne tehditlerle uğraştığını en iyi PKK’nın ağababaları bilir. Biz görütüleri yayınlamaya devam edeceğiz. Çünkü Kürdümüzü PKK’dan ve Amerika’dan kurtarmak gibi çok önemli bir görevimiz var.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.