Sezgin Tarıkulu'ndan CHP adına ‘Dersim’ özrü

AKP ve HDP'den destek CHP'li vekillerden tepki

Sezgin Tarıkulu'ndan CHP adına ‘Dersim’ özrü
13 Kasım 2014 Perşembe 23:30


Sezgin Tanrıkulu Dersim isyanının bastırılması sırasında yaşanan olaylardan dolayı bin kere özür dilediğini söyledi. Tanrıkulu, özrü CHP adına dilediğini belirtti
BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun “Dersim modern Kerbela’ydı” sözlerinin ardından CHP Dersim kampanyası başlattı. “Gölge CIA” olarak adlandırılan Stratfor belgelerinde “TR 705” koduyla numaralandırılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu “CHP adına Dersim’de yaşanlardan dolayı özür diliyorum” diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, düzenlediği basın toplantısında Tanrıkulu’na destek çıkarken çok sayıda partili açıklamalara tepki gösterdi.
‘ÖZÜR CHP ADINA’
CNN TÜRK’te yayınlanan “Tarafsız Bölge” programına katılan ve programa Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde katıldığına özel vurgu yapan Tanrıkulu, CHP adına Dersim isyanını bastırılması sırasında yaşananlardan dolayı özür diledi. “CHP Genel Başkan Yardımcısıyım. Ben bin kere özür diliyorum” diyen Tanrıkulu, programı sunan Ahmet Hakan’ın “CHP adına mı özür diliyorsunuz?” sorusuna “Acı duyan herkesten, ölen her insandan, sürgün edilen her insandan CHP adına da özür diliyorum” karşılığını verdi.
‘KILIÇDAROĞLU DA MAĞDUR’
Dersim olaylarınınnın tarihin en ağır travmalarından biri olduğunu ileri süren Tanrıkulu, “AKP bunun siyasetini yapıyor,  Davutoğlu bunun siyasetini yapıyor. Kalkmış Kılıçdaroğlu ‘özür dilesin’ diyor, ‘mezhebin ne diyor?’  Kılıçdaroğlu da mağdur. Mağdurdan nasıl özür beklersiniz?” diye sordu.
‘KARANLIK DÖNEM’
Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlık döneminde AKP il başkanları toplantısında ‘gerekirse özür dilerim’ diyerek olayı geçiştirdiğini belirterek “Somut adım atılmadı. Tarihimizin karanlık dönemi. Cumhuriyetin negatif bakiyesi. Cumhuriyet’in pozitif bakiyesi herkese ait, Erdoğan’a ait, Davutoğlu’na ait. Negatif bakiyesi CHP’ye ait. Var mı böyle bir şey?” ifadelerini kullandı.
HAMZAÇEBİ SAVUNDU
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Tanrıkulu’nun Dersim özrünün sorulması üzerine şöyle dedi: “Sayın Tanrıkulu Genel Başkan Yardımcısıdır, orada bir açıklama yapıyorsa onun parti tüzel kişiliği adına mı olduğu, kendi görüşü mü olduğu açıklamalarıyla ortaya konulur. Dersim’de yaşanan acılarla ilgili olarak duygularını ifade etmiştir. Bunu başka yere taşımayı ben doğru bulmuyorum. Büyük bir acı ile ilgili insanlar duygularını dile getiriyorsa bunu olumsuz değerlendirmek doğru olmaz.”
VEKİLLERDEN TANRIKULU’NA TEPKİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun özür açıklamasına CHP’li vekillerden tepki geldi. Aydınlık’a konuşan CHP’liler tepkilerini şöyle dile getirdi:
İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi: Önce, Dersim konusunda kimin ne yaptığı ortaya çıkmalı. Ondan sonra özre sıra gelmeli. Onun için eğer AKP’liler bir araştırma komisyonu kurulmasını kabul ederlerse, özür dilemeye gerek var mı yok mu o zaman ortaya çıkar.
Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü: Şu anda özür dilemenin gereği ve anlamı olduğunu düşünmüyorum. CHP’de bu tarz konular hiç kimsenin tek başına vereceği cevaplarla değerlendirilemez. Partilerin kurumları vardır, karar organları vardır. Karar organlarında değerlendirilip, bir karar alınır ki ben siyasetçilerin tarihte yaşanmış bazı hadiseleri siyasi bakış açısıyla değerlendirip yorum yapmalarını doğru bulmuyorum. Açıkça söylemek gerekirse ben Sezgin Bey’in tanımlamasına katılmıyorum.
CHP Mersin milletvekili Ali Rıza Öztürk: Ben hiç özür mözür dilemiyorum. Tarihte yaşanmış olaylar vardır. Her ülkenin tarihinde devletlerin kurulduğu sırada yaşanmış olaylar vardır. O olayları değerlendirmek için de 2015’in Türkiye’sine değil, 1930’ların koşullarına bakmak lazım.
Eski Manisa Milletvekili Şahin Mengü: Tanrıkulu hangi hakla CHP adına özür diliyor? CHP adına Dersim’den özür dinlenecekse bu parti kurultayının vereceği bir kararla olur. Hakkı ve hadi olmayanlar CHP adına özür dileyemezler.
Eski Grup Başkanvekili Kemal Anadol: Bir Genel Başkan Yardımcısı örneğin Sezgin Tanrıkulu, parti adına böyle bir konuda özür dilemeye yetkili midir?  Sezgin Tanrukulu hatta Kemal Kılıçdaroğlu CHP tüzel kişiliğinin ötesinde CHP’ye oy veren milyonların vicdanını temsil ediyorlar mı? Koskoca bir hayır.
Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: Bu konuda açıklama yapmayı uygun bulmuyorum. Benim bir prensibim var. Bunu yazabilirsiniz. MYK’nın diğer üyeleri Parti Meclisi Üyeleri ve milletvekillerinin beyanları ile ilgili kamuoyunda konuşmamayı prensip edindim. Bu yüzden açıklama yapmıyorum.
CHP’Lİ GÜLER ‘DERSİM GERİCİ AYAKLANMA İDİ’
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, CHP Genel başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Dersim özrüne tepki göstererek, “Dersim olayı aşiret ağaların gerici ayaklanması idi” dedi.
Güler dün yaptığı açıklamada, “Aşiret düzeninin yönetim, vergi, yargı, askerlik ayrıcalıklarını sürdürme amaçlı saldırganlığıydı. Beylik, ağalık, şeyhlik sistemine karşı verilen Cumhuriyetçi cevap, aşiretçi düzenin yerine insan ve yurttaş haklarını inşa etti. Şimdi buradan ‘katliam’ çıkarma hevesine kapılanlar, sahte insan - hakçılığı maskesi olanlardır. Bunlar gerçekte, AKP-HDP işbirliği ile yürütülen Cumhuriyet’le hesaplaşma cephesinin ortaklarıdır” ifadelerini kullandı.
ÖZÜR GEÇERSİZDİR’
Dersim isyanı arifesinde tapu kadastro idaresinin aşiret reislerinin elinde bulunan halka ait malların incelenmesi ve saptanmasına ilişkin hükümet önlemlerini uygulamaya başladığına dikkat çeken Güler, “ feodal aşiret mülkiyetine insan hakları savunusu yaparak özür dilemek cinliğin son örneğidir. Sezgin Tanrıkulu’nun genel başkanın onayı ile söylediğini dile getirip, intikam cephesine destek veren ‘özür’ü geçersizdir. Sezgin Tanrıkulu böyle düşünüyorsa yönetimde işgal ettiği koltuğu bir an önce terk etmelidir” dedi.
'GENEL BAŞKANLARI DA ÖZÜR DİLESİN'
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.
Dersim tartışmalarına değinen Atalay, CHP ve MHP'nin tavrını eleştirdi, "Dersim tartışmaları enteresandır. İbretle izliyoruz" dedi.
Toplantıda Atalay'a CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Dersim için özür dilemesi de soruldu.
Bu özrün bile çok önemli olduğunu söyleyen Atalay, "Bir de genel başkanları özür dilesin. Bu özür bile çok önemli ben o özrü bile çok önemli görüyorum" diye konuştu.
HDP’DEN ALKIŞ
HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Dersim olaylarıyla ilgili CHP adına özür dilemesinin olumlu olduğunu söyledi. Tan, “Genel Başkan Yardımcısı olarak kurumsal kimliğiyle bir özür beyan etmesini olumlu buldum. Daha üst düzeyde bir yüzleşme ve bir beyan istenebilir ama başlangıç itibariyle olumlu bir adımdır” dedi.
Zihni Erdem / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.