Fatih’teki tarihi yarımadada 10 milyar dolarlık oyun!

İstanbul Fatih’te tarihi yarımada olarak bilinen...

Fatih’teki tarihi yarımadada 10 milyar dolarlık oyun!
03 Mart 2014 Pazartesi 01:27

yarimadaoyun1

İstanbul Fatih’te tarihi yarımada olarak bilinen bölgede kalan ve denize hiçbir uzantısı bulunmayan 152 dönümlük Gülhane Parkı’nın, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne verildiği ortaya çıktı. Aynı bölgedeki 105 dönümlük Sirkeci Otogarı, 180 dönümlük 7 parsel ile 32 dönümlük Sepetçiler Kasrı’nın tapu kayıtlarında ise kafa karıştırıcı işlemler yapılıyor

İstanbul’un Fatih İlçesi sınırlarında kalan ve içerisinde Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı gibi tarihi yapılar bulunan bölgede, ilginç olaylar yaşanıyor. Tarihi yarımada olarak bilinen ve İstanbul Boğazı’nın en muhteşem manzarasına sahip turistik bölgede, tapu kayıtları üzerinde sessiz sedasız düzenlemeler yapıldığı ve halen bazı işlemlerin devam ettiği ortaya çıktı. Aydınlık Gazetesi tarihi yarımadada olup biten tüm olayları gün yüzüne çıkardı. İşte “Tarihi yarımada talan mı ediliyor?” sorusunu akıllara getiren dikkat çekici olaylar;

Gülhane Parkı; Kıyı Emniyeti’ne verildi

Fatih İlçesi’nin Cankurtaran Mahallesi sınırları içinde kalan ve Osmanlı’da, imparatorluğun yönetildiği Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan tarihi Gülhane Parkı’nın, 2008 yılında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne tapulandırıldığı anlaşıldı. 2 ada 81 parsel üzerinde bulunan 152 bin metrekarelik Gülhane Parkı’nın 31 Temmuz 2008 yılında Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne devredildiği ortaya çıktı. Eminönü sahilindeki Kennedy Caddesi’nden başlayan arazinin sınırı, tarihi yarımadanın tam kalbindeki Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi ve İstanbul Etnoğrafya Müzesi’nin duvarlarında bitiyor.

Tapu işlemleri Binali Yıldırım döneminde yapıldı

Bu ilginç işlemin dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım zamanında yapıldığı anlaşıldı. Denize kıyısı dahi bulunmayan ve “Korunması gereken kültür varlığı” statüsünde bulunan tarihi arazinin, hangi akla hizmetle Kıyı Emniyeti’ne verildiği merak konusu oldu. Uzun yıllar Hayvanat Bahçesi olarak da kullanılan Gülhane Parkı’nın işletmeciliğini halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapıyor.

3 milyar dolarlık Park, özelleştirilecek mi?

Emlak piyasasında en az 3 milyar dolar değer biçilen bu tarihi arazinin tapusunun, tarihi yarımadadaki diğer araziler gibi doğrudan Hazine üzerine tescilli olmasına rağmen hangi gerekçeyle bu kuruma devredildiği bilinmiyor.

Bu durum akıllara; Gülhane Parkı’nın, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü üzerinden ileriki yıllarda özelleştirme kapsamına alınabileceği şüphesini akıllara getirdi.

Sepetçiler Kasrı ve Sirkeci Otogarı el mi değiştiriyor?

Tarihi yarımadanın deniz kıyısındaki Hoca Paşa Mahallesi sınırları içinde kalan 13 parseldeki 105 dönümlük Sirkeci Garı’nın tapu kayıtlarında ise önemli değişiklikler yapıldığı belirtiliyor. Sirkeci Garı’nın tapusunun kime devredileceği yada bu arazini durumunun ne olacağı ise merak konusu oldu.

Ayrıca 1 ada 15 parsel üzerinde bulunan ve üzerinde Sepetçiler Kasrı yer alan arazide de bazı düzenlemelerin yapıldığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın da yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin genel merkezi yine bu arazi üzerinde bulunuyor. Tapusunda şu sıralar değişiklikler yapıldığı öğrenilen, içinde Yeşilay’ın merkezinin de bulunduğu Sepetçiler Kasrı’nın akıbetinin ne olacağı ise şimdilik muamma... Uzmanlara göre bu araziye yaklaşık 500 milyon dolar değer biçiliyor.

180 dönüm arazi tapusuz, içindeki ev tapulu!

Bu arada Kıyı Emniyeti’ne verilen 152 dönümlük Gülhane Parkı’nın hemen bitişiğindeki 7 parselin ise tapusuz olması dikkat çekiyor. Uzmanlara göre böyle değerli bir bölgede, böylesi büyük bir arazinin tapusuz bırakılması oldukça manidar.

Tarihi yarım adanın kalbindeki 180 dönümlük bir arazinin nasıl olup da tapusuz kaldığı merak edilirken, söz konusu arazi içinde yer alan 300 metrekarelik kagir bir evin ise şahsa tapulu olması hayli dikkat çekiyor. 1984 yılında tapuya tescil edilen bu eski ev, Nizamettin oğlu Gürsel Ciner’e ait.

Eminönü’nün göbeğindeki 180 dönümlük tapusuz dev bir arazinin içinde tapulu bir eve sahip olan Ciner’in, Habertürk’ün patronu ünlü işadamı Turgay Ciner’e akraba olup olmadığı ise bilinmiyor.

Paha biçilmez değere sahip Gülhane Parkı’nın bitişiğindeki 7 numaralı parselin nasıl olur da tapusuz bırakıldığı, yada neden hazineye tescil edilmediği de merak ediliyor.

Ancak bu arazilerin tapu kayıtlarında halen kafa karıştırıcı düzenlemeler yapılması da gözlerden kaçmıyor.

Tarihi yarımadada 10 milyar dolarlık düzenleme

İşte; 152 dönümlük tarihi Gülhane Parkı’nın ilgisiz bir kurum olan Kıyı Emniyeti’ne devredilmesi, içindeki 300 metrekarelik eski bir evin tapulu olmasına rağmen tam 180 dönümlük bir arazinin tapusuz bırakılması, 32 dönümlük Sepetçiler Kasrı arazisiyle, 105 dönümlük Sirkeci Otogarı arazilerinin tapu kayıtları üzerinde devam eden oynamaların tamamı tüm dikkatlerin bu bölgeye çevrilmesine neden oldu.

Çünkü emlak piyasasına göre altın değerindeki bu bölgede yapılan işlemlerin rakamsal değeri yaklaşık 10 milyar doları buluyor.

Bekir Batu

06 harita


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.