BMC KRİZİ 172 yuva yıktı -(TAMAMI)

PDFYazdır

BMC’deki vurdumduymazlığın bilançosu ağır oldu

22 yıllık BMC çalışanı Ayhan Demir, yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle eşinden ayrılan BMC işçilerinden sadece biri. Sıkıntıların Kirpi üretimiyle başladığına işaret eden Demir, “172 kişi eşinden ayrıldı. Bazıları da eşine, çoluğuna çocuğuna bakamadığı için eşini ailesinin yanına gönderdi” dedi

Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun olan Ayhan Demir 27 yaşında BMC Fabrikası’nda şoför olarak çalışmaya başlamış. 22 yıl BMC’ye emek verdiğini anlatan Ayhan Demir’in evine Aydınlık olarak misafir olduk. 2008 krizinde bile BMC çalışanının bu denli zor durumda kalmadığını aktaran Demir, şöyle konuştu; “Türkiye’nin sayılı firmalarından olan BMC’ nin yaşadığı kriz tüm çalışanları alt üst etti. BMC’nin şimdiki durumunun altında yatan sebep Kirpi’nin yapımıdır. Biz ne zaman Kirpi üretmeye başladık. O zaman işlerimiz durdu.”

‘Şehit ailelerine yardım edeceğim’

Ya PKK’dan gelen baskılar ya da dış güçlerden gelen baskılar BMC’ yi bu hale getirdi diyen Demir sözlerine şöyle devam etti; “BMC işleyen, üreten bir fabrika. Yaptığı otobüsü, Kirpiyi satamaması gibi bir durum yok. Bizlerin ürettiği hem toplu taşımaya hem de savunmaya destek veriyor. Özellikle ürettiğimiz Kirpiler askerlerimizi koruyor. Askerlerimizi, vatan bekçilerimizi biz koruyorduk, artık koruyamıyoruz, üretemiyoruz. Kendi durumumu değil, en çok şehitlerimizi düşünüyorum. Hayatının baharında ölen gencecik fidanlarımıza, mehmetçiklerimize çok üzülüyorum. Şehit ailelerine destek olmak istiyorum. Mehmet Emin Karamehmet paramızı verdiğinde şehit ailelerine yardım edeceğim”

172 kişi eşinden ayrıldı

Ömründe bu kadar zor bir yıl geçirmediğini ifade eden 49 yaşındaki Demir, “BMC fabrikasında 172 kişi eşinden ayrıldı. Bazıları da eşine çoluğuna çocuğuna bakamadığı için eşini ailesinin yanına gönderdi. Beş yüze yakın kişi eşinden ayrı yaşıyor” ifadelerini kullandı.

6 ay önce boşandı

Yuvasının yıkılmasının nedenini BMC olduğunu belirten Demir, ekonomik sıkıntıdan sürekli eşi Dilek Demir’le tartışmaya başladığını anlattı. Demir, “Eşimden boşanalı 6 ay oldu. 16 yaşında bir kızım var. Adı Sinem, anadolu lisesi 2. Sınıf öğrencisi. Sinem’le sürekli görüşüyoruz. Ne eşime, ne kızıma bakabiliyordum. Eşim ailesinin yanına gitti. Onun orada mutlu olduğunu bilmek bana yetiyor” dedi

Resim hayata bağladı

İzmir, Bornova’da tek başına yaşayan Ayhan Demir, çamaşırını, bulaşığını, ütüsünü kendisini yapıyor. Geçim sıkıntısını unutmak için kendini resime adayana ve Elliye yakın yağlı boya, kara kalem, vitray tablosu olan Demir, “Resim yaparken kendimi boyaların içine atıyorum. Sanat olmasa bilmiyorum, halim ne olurdu. 11 ayın sıkıntısını, stresini resim yaparak atmaya çalışıyorum. Resim tutkum beni hayata bağladı” diye konuştu.

Son Güncelleme: Pazartesi, 11 Mart 2013 11:06
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız

Son Haberler