Vardiya sırası savcılarda -(TAMAMI)

PDFYazdır

Aydınlık’ın haberi harekete geçirdi

Sahte CD’lere suç duyurusu

Aydınlık’ta yayımlanan İhsan Arslan ekibinin üyesi Orhan Aykut’un sahte Balyoz CD’leriyle ilgili açıklamaları üzerine Vardiya Bizde üyeleri suç duyurusunda bulundu

Vardiya Bizde Platformu üyeleri Aydınlık’ın “Tertibin merkezindeki adam anlatıyor” yazı dizisindeki haberlerle ilgili olarak İhsan Arslan, İskender Pala ve Mehmet Baransu hakkında İstanbul Çağlayan ve Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

Balyoz Davası hükümlülerinin eşlerinden ve yakınlarından oluşan Vardiya Bizde Platformu Aydınlık’ın “Tertibin merkezindeki adam anlatıyor” yazı dizisi kapsamında 16 Ocak 2013 tarihli sayısında yer alan, “Bavulu Paö la’dan aldık CD’leri Ankara’da ürettik” başlıklı haberi üzerine harekete geçti. Vardiya Bizde Platformu, eski AKP milletvekili İhsan Arslan, Zaman gazetesi yazarı İskender Pala ve Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘Yargıyı işletmediler’

İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen şikayet dilekçesinde şüpheliler hakkında, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve bu örgüt faaliyetleri içinde devlete ait bilgileri çalıp, bu bilgilerden sahte dijital belgeler üreterek sahte delil yaratıp suç uydurmak” suçlamaları yöneltildi. Vardiya Bizde Platformu üyeleri ayrıca dilekçelerinde, gazetemizin haberini ihbar kabul ederek Orhan Aykut’un beyanının alınmasıyla sahte delil üreten bu örgüt hakkında soruşturma yapılmasını talep etti.

Ankara Adliyesi’nde önünde Platform adına açıklama yapan emekli General Naci Beştepe, Orhan Aykut’un bu açıklamaları ilk defa yapmadığını hatırlattı. Beştepe, “2010 yılında söz konusu şahıs Tekirdağ Cezaevi’ndeyken tanıklık yapmak için savcılığa başvurmuştur. Başvuruyu Tekirdağ Savcılığı, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na göndermiştir. Ondan sonrada ne işlem yapıldığını kimse bilmemektedir” dedi. Beştepe, “Orhan Aykut’un açıklamaları gözardı edilmiştir. Biz bu yüzden yargıyı işletmeyenlerin, hukuksuzluk yapanların hakkında suç duyurusu yapmak için buradayız. Kamu davası açılmasını talep edeceğiz” diye konuştu.

Vardiya Bizde Platformu üyeleri daha sonra hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdiler.

‘Şikayeti bizden önce Genelkurmay yapmalı’

İstanbul Çağlayan’daki adliyeye giden aileler hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini savcılığa ilettikten sonra Aydınlık’a konuştu.

Emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak’ın kardeşi Deniz Andaç: Asıl suç duyurusunu biz değil Genelkurmay Başkanlığı yapması gerekir. Ortada bir tanık var ve yapılanları anlatıyor. Bizden önce Genelkurmay sormalı bunun hesabını.

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz: Umuyorum Cumhuriyet Başsavcısı Balyoz davası ile ilgili suç duyurusu yaptıkları zamanki kadar itinayla bu davayı inceler ve bizim de suç duyurumuzu kaale alarak, uzun zamandır sorduğumuz ‘Sahte CD’leri kim üretti?’ sorumuzun cevabını verir.

Emekli Koramiral Kadir Sağdıç’ın eşi Selver Sağdıç: Gerçekten Orhan Aykut adında bir tanık var. Vicdanlı savcıları göreve davet etmek istiyoruz. Eşlerimiz iki senedir mağdur. Tabi Orhan Aykut bir tek Balyoz davasıyla ilgili değil, Poyrazköy davasıyla ilgili de konuşuyor. Bir takım silahları gömdüklerine şahit olduğunu ve 81 ilde de halen gömülü silahlar olduğunu belirtiyor.

Emekli Tümamiral Deniz Kutluk’un eşi İrem Kutluk: Davanın başından beri delillerin sahte olduğunu söylüyorduk. Bilirkişi raporlarıyla da avukatlarımız kanıtladı. Şimdiye kadar bir netice alamamıştık. Şimdi birisi yer ve zaman belirterek, ‘şahidim’ dedi. Savcılar Aydınlık’ın haberini ihbar olarak kabul edip gerekeni yapacaklardır, ama biz önden aileler olarak suç duyurusunda bulunmak istedik.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan: Orhan Aykut’un gösterdiği kişiler var. Ordu Karargahı’ndan resmi belgeleri alıp, Mövenpick Oteli’nde İskender Pala diye birisine teslim ettiği bilgisi var, ondan belgeleri alan bir milletvekili var. Bunun devamında Ramazan Akyürek var. Bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Son Güncelleme: Çarşamba, 23 Ocak 2013 14:08
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız