Fethullah Gülen-Tuncay Güney ilişkisinin yeni fotoğrafı... -(TAMAMI)

PDFYazdır

Kendi gazetelerinde de yayımlamışlar

Fethullah Gülen ile Tuncay Güney’in beraber görüntülendiği fotoğraf karesinin ardından aynı gecede çekilmiş bir başka fotoğraf daha ortaya çıktı. 29 Haziran 1994 tarihinde Dedeman Otel’de yapılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın kuruluş toplantısını Tuncay Güney, Fethullah Gülen arkasındaki sandalyeden izlemiş. Fotoğrafta Güney ve Gülen dikkatli kürsüyü takip ettiği açıkça gözler önüne seriliyor.

1 Temmuz 1994 tarihli Zaman gazetesi, 29 Haziran’da Dedeman Otel’de yapılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı kuruluş gecesini haberleştirirken, haberdeki iki fotoğraf dikkat çekti. Fotoğraflardan birinde eski CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, Fethullah Gülen, Cem Karaca ve Tuncay Güney yer aldı. Bu fotoğraf Jonturk.com isimli internet sitesinde yayınlandı ve Aydınlık 6 Aralık’ta bu fotoğrafı “Ergenekon fotoğrafı” başlıklı haberiyle gündeme getirdi.

Aydınlık’ın bu haberi, Zaman gazetesinin kimyasını bozdu. “Ergenekon’da sona yaklaştıkça manipülasyonlar da artıyor” başlığyla yayımlanan haberde, önce Güney’in cemaatle ilişkisi olmadığı iddia edildi. “Güney’in cemaatle ilişkisi yok” diyen Zaman, 5 paragraf sonra “Güney’in istihbarat elemanı olarak cemaate sızdırıldı” diyerek kendi haberini yalanlamış oldu.

Gecede kimler yer aldı?

Aynı Zaman’da bir başka fotoğraf daha dikkati çekti. “Toplantı Kulisi”nden başlığı üstünde yer alan fotoğrafta, kuruluş gecesini izleyenler yer aldı. Fotoğrafta soldan sağa Nurettin Veren, Cem Karaca, Kasım Gülek, Fethullah Gülen, Tansu Çiller Başbakanlığındaki DYP-SHP koalisyonunun Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Hasan Celal Güzel yan yana oturmuş, etkinliği takip ediyor. Cem Karaca ve Kasım Gülek’in arasından görülen gözlüklü kişi ise Tuncay Güney. Güney’in, o dönem Gülen’in sekreterliğini yaptığı biliniyor. Bu nedenle Gülen’in peşinden ayrılmıyor. Vakfın gecesinde de, Güney’e, Gülen’in arkasında bulunan sandalye ayrılıyor. Çok sayıda önemli ismin katıldığı toplantıda 2’nci sıradaki sandalyede oturan Güney’i kaldırmaması da, Güney’in Gülen’e yakınlığını göstermesi bakından önemli bir veri. “Hayırlı Olsun” başlıklı Zaman gazetesinin haberinde, geceyle ilgili çarpıcı notlar da yer almış.

Gülen uzun süre sonra o gece ortaya çıktı

Gece ile ilgili ilginç bir not da, Milliyet Gazetesi’nin 1 Haziran 1994 tarihli sayısında yer aldı. Ruşen Çakır imzalı haberde, “Fethullah Hoca ortaya çıktı” başlığı atıldı. Haberdeki dikkat çeken bölümler şöyle:

“Yakın bir zamana kadar ‘sessiz ve derinden’ yol alma stratejisi izleyen cemaat her zaman devletle iyi geçinmeye çalıştı. Fethullah Hoca hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartan 12 Eylül darbecilerine açık destek verdi. Fakat ilk olarak 1986’da bazı dinci grupların askeri liselere sızdığının anlaşılmasıyla başlatılan operasyon cemaatin devletle ilişkilerini sarstı.

Ancak Turgut Özal gerek başbakanlığı, gerek cumhurbaşkanlığı döneminde kendisini destekleyen cemaatle ili ilişkiler geliştirdi.”

Güney, Gülen’in sekreteri

Fethullah Gülen-Tuncay Güney ilişkisini tartışmaya yer bırakmayacak şekilde bir kez daha ortaya koydu. Güney’in cemaat ilişkisi 1990’ların başında başlıyor. 1994 yılında cemaate yakınlığıyla bilinen Işık Prodüksiyon şirketine ve Samanyolu TV’ye (STV) giren Güney, aylarca “Doruktakiler” adlı programı hazırladı, sundu. Bir dönem Fethullah Gülen’in sekreteri gibi çalıştı. Randevularını ayarlıyor, günlük işlerini görüyordu. Cemaat basını uzun zaman Güney- Gülen ilişkisini inkar etme yolunu seçti.

Biyografisinde de var

Zaman’ın reddettiği Gülen-Güney ilişkisini yansıtan fotoğraf, Fethullah Gülen’in biyografisinde de yer aldığı ortaya çıkmıştı. Aydınlık’ın haberde verdiği bilgiler şöyle:

İlk olarak “jonturk.com” adlı internet sitesinde yayımlanan fotoğraf, 1994 yılında İstanbul Dedeman Otel’de düzenlenen “Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı”nın açılış törenine ait. Eski CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, Fethullah Gülen, Cem Karaca ve Tuncay Güney aynı karede samimi pozlar veriyor. Aydınlık’ın fotoğrafı manşetten duyurması üzerine Fethullah Gülen-Tuncay Güney ilişkisi yeniden Türkiye’nin gündemine girdi. Gazetelerin sansür koymasına rağmen yüzlerce haber sitesi o fotoğrafı yayınladı. Konunun büyümesi üzerine Gülen, avukatı aracılığıyla bir açıklama yaptı. Gülen ile Güney’in tanışmadıklarını iddia eden avukat, “Jonturk.com”u işaret ederek, Aydınlık’ı “künye bilgisi dahi olmayan bir internet sitesini doğru ve güvenilir haber kaynağı gibi göstermekle” suçladı. Ancak Aydınlık, aynı fotografın Fethullah Gülen’in İngilizce yayın yapan “www.fethullah-gulen.org” adlı internet sitesinde de yayınlandığını ortaya çıkardı. Üstelik Gülen’in biyografisi bölümünde.

 

 

Son Güncelleme: Perşembe, 20 Aralık 2012 12:39
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız