Cemaatin para kaynakları-(TAMAMI)

PDFYazdır

Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan ‘MİT’in Fethullah Gülen raporu’ -2

‘Şirketler Gülen’in icazetiyle kuruluyor’

Cemaatin “Türkiye genelinde 210’den fazla özel okul, binlerce ışık evi, 460 dershane ve kurs, 500 öğrenci yurdu bulunuyor. Bunun yanı sıra Türk Cumhuriyetleri’nden Kanada’ya, Nijerya’dan Singapur’a uzanan 134 ülkede toplam 400 özel okul, bu ülkelerde 38 öğrenci yurdu, 13 üniversiteye hazırlık kursu ve on binlerce öğrencisi var”

 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla MİT tarafından hazırlanan “Fethullah Gülen Cemaati” raporunda cemaatin para kaynakları, destek veren şirketler, şirket yöneticileri ve eğitim kurumları takibe alındı. Raporda şöyle denildi: “Eldeki bilgi ve belgeler ışığında, kayıt içi olmakla birlikte, kontrol dışı kalan cemaat şirketleri, kuruluşları hakkında izleme ve inceleme başlatılmıştır.” MİT raporunda, şirketlerin Gülen’in icazetiyle kurulduğunu saptıyor!

Cemaatin eğitim kurumları

MİT’in Cemaat raporunun “Eğitim Kurumları” başlıklı bölümünde, cemaate bağlı eğitim kurumları tek tek sıralanıyor. Ardından Cemaatin bu kurumlarının toplam bir dökümü yapılıyor: “Türkiye genelinde 210’den fazla özel okul, binlerce ışık evi, 460 dershane ve kurs, 500 öğrenci yurdunun yanısıra Türk Cumhuriyetleri’nden Kanada’ya, Nijerya’dan Singapur’a uzanan 134 ülkede toplam 400 özel okul, bu ülkelerde 38 öğrenci yurdu, 13 üniversiteye hazırlık kursu ve on binlerce öğrencisi var.”

MİT, raporunda bu eğitim kurumlarındaki görevlileri, ücretlerini ve okulların mali portresini de saptıyor: “Cemaate bağlı bu eğitim kurumlarında 7 binden fazla öğretmen, 1000-3000 dolar karşılığı görev yapıyor. Gülen’in ‘Altın nesil’ yetiştirme iddiasıyla yola çıkarak açtığı okulların mali portresi ise 5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.”

Cemaatin sermayesi

MİT raporunda sigorta, finans ve iş adamlarının kurduğu derneklere geniş yer veriliyor. Bu kurumların yönetim kurumlarında bulunan isimler hakkında değerlendirmeler yapılarak, şirketlerin kuruluş yıllarından bugüne kadar elde ettikleri sermaye rakamlarla ifade ediliyor.

Raporda şirketlerle ilgili, “150 milyar dolara ulaşan cemaat sermayesinin Fethullah Gülen cemaatinin destekleyicilerine ait olduğu belirtiliyor. Büyük bölümü kayıt dışı olan bu sermayeyi, cemaatin kontrolündeki şirketler elinde tutuyor. Bu şirketlerin yıllık iş hacmi ise 7 milyar doları aşıyor.” ifadelerine yer verildi.

MİT, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla hazırladığı Cemaat raporunda, vakıflara da mercek tutuyor: Raporda, “Bu vakıflar gelir, veraset, intikal, emlak, gümrük vergileri ve harçlardan muaf tutuluyor.” deniliyor.

Cemaatin vakıfları

Cemaatin en büyük vakfı ve mütevelli heyeti MİT tarafından tespit ediliyor. Bu vakfın 1972 yılında İzmir’de bir evde kurulduğu belirtildikten sonra şöyle deniyor: “300 gayrimenkul, 46 yurt, 16 dershane, işyeri, arsa, otel ve lokanta gibi yerlerle cemaate en büyük parasal desteği sağlıyor.”

Ayrıca raporda, “vakıflar teşvik kredileri kullanıyorlar” denilerek, vakıflardaki bütçelerin milyonlarla ölçüldüğü belirtiliyor.

Son Güncelleme: Pazar, 12 Ağustos 2012 11:36
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız

Son Haberler