Sendikada yolsuzluk yapmanın el kitabı-(TAMAMI)

PDFYazdır

Yıldırım Koç’un yeni kitabı çok konuşulacak

 

Kitabın adı, “Sendikada Yolsuzluk Yapmanın El Kitabı” Epos Yayınları’ndan çıktı. Aydınlık Gazetesi Yazarı Yıldırım Koç’un, kırkı aşkın kitabı arasında en çok ilgi göreni. Çıkalı daha on gün olmadı, gazetelerde manşet oldu. Peş peşe söyleşiler yapıldı.

İstihbarat örgütlerinin oyuncağı

Koç kitabında, 1940, 50, 60, 70 ve 80’li yıllarda sendikalarda yolsuzluktan söz edilemeyeceğini, ama 90 ve 2000’li yıllarda, sendikal hareketin yapısını ve dinamiklerini anlamada yolsuzlukların gözardı edilemeyecek boyutlara ulaştığını saptıyor.

İşçi sınıfı ve sendikal hareketin 20 yıldır sürekli kan kaybetmesinin, yolsuzlukların ulaştığı boyut ve yaygınlığıyla alakalı olduğunu belirtiyor. Yolsuzluk yapan sendikacının, hükümetlerin ve istihbarat örgütlerinin oyuncağı olduğunu örnekleriyle anlatıyor.

“Osmanlıda oyun çoktur derler, ama sendikacı Osmanlıyı suya götürür susuz getirir” diye bir laf vardır. Koç, bu sözü doğru bulmuyor. O’na göre doğrusu şöyle olmalı: ‘’Osmanlıda oyun çoktur, ama sendikacı Osmanlıyı suya götürür, susuz getirir, bir daha götürür getirir, bir daha götürür getirir”

Kimi kastediyordu, en çok hırsızlığı yapan kimdi, bunca hırsızlığa rağmen hala nasıl yönetimde kalınabiliyordu?...

Asıl etkisi sendikacılarda görüldü. ‘Benden söz ediliyor mu acaba’ diyenler, kimin hırsızlık yaptığını merak edenler...

Kimler üstüne alındı, bilinmez ama bütün sendikacıları zan altında bırakmadığı çok açık.

Demiryol-İş Genel Başkanı iken, kendisine bir işverenin gönderdiği elbiselik kumaşı iade eden Mehmet Acıdereli, kiralık evde oturan Türk-İş Genel Başkanlarından İsmail İnan, sendikacılık görevi bittikten sonra ancak bir ev sahibi olabilen Türk-İş eski Genel Başkanı Naci Kurt ve kendisine yapılan bir saldırı sonucu mahkeme kararıyla aldığı tazminatla ancak bir ev sahibi olabilen Nuri Beşer de bu kitapta yerini almış.

Dudak uçuklatacak servetler...

Çok sayıda belge göreceksiniz. Denetleme Kurulu Raporları, mahkeme kararları vs ve elbette, yolsuzluk nasıl yapılırla ilgili, dudaklarınızı uçuklatacak örnekler.

Kitapta, elleri nasırlı işçi ve bir kamyonetlik eşyadan ibaret malvarlığı ile başlayıp, sendikacı olunca, hangisinin, 25 ev, 12 süper lüks araba ve bankada 2,3 milyon lirasının (bugünün parasıyla) olduğunu,

Hangi sendikada 150 milyonluk yolsuzluk olduğunu,

Hangi sendikacının 2 benzin ve gaz dolum istasyonu, 9 villası, 3 apartmanı, 6 evi, 5 süper lüks arabası, 3 kooperatif hissesi olduğunu,

Hangi sendikacının, 2 villası, 11 evi, 2 süper lüks arabası, 1 dükkanı, 15 bin metrekare arsası, bankada 40 milyon, kızının hesabında 30 milyon olduğunu,

Hangi sendikacının bir villa, 12 daire ve ev, 2 süper lüks araba, 2 dükkan ve 20 bin metrekarelik 6 arsasının olduğunu,

Hangi sendikacının, 150 metrekarelik 8 daireli apartmanı olduğunu bilmek mi istiyorsunuz?

İşçi hareketi için geciktirilemez görev: Yolsuzluklardan arınmak

Hırsız sendikacının, burnuna halka takılarak hükümetlerin emrine nasıl girdiğini mi merak ediyorsunuz? Yolsuzlukların öyküsünü okurken, hop oturup hop kalkacaksınız, “işçi sınıfı meğer kimlerin elindeymiş” diye içiniz sızlayacak.

Kitabı okuyacak olanlar sendikacının itibarının neden azaldığının belgelerini görecekler.

Siz yine de, bütün sendikacıların böyle olduğunu düşünmeyin.

Bir solukta okuyacağınız, 18 liraya satılan 220 sayfalık kitabı, alın ve okuyun.

Son Güncelleme: Çarşamba, 30 Mayıs 2012 10:56
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız

Son Haberler